ספורט ישראלי

בית"ר ירושלים: הסיפור החמוץ-מתוק של הקיץ

בית"ר נורדיה ירושלים הושקה אמש רשמית. היוזמה קיבלה את ברכת הדרך מנשיא המדינה אבל היא מעידה יותר מהכל על רקבון מתקדם באחת מהקבוצות הגדולות של הכדורגל הישראלי

אוריאל דסקל 11:0519.08.14

בכל קבוצת ספורט רצינית - מהרמה החובבנית ועד הרמות הכי גבוהות - מסיימים את האימון עם משקאות איזוטנים, שמסייעים בהחזרת הנוזלים וחומרים מזינים שאבדו במהלך האימון. זהו חלק חשוב מהאימון, השיקום ממנו. בבית"ר ירושלים, לעומת זאת, אין משקאות איזוטנים. המועדון לא מספק. למה? אלי טביב, הבעלים, לא מאשר את ההשקעה הזאת. כמו כן, וזו לא בדיחה, הוא לא מאשר לרכוש ויטמינצ'יק לאחרי האימון. 

 

 

מסיבת העיתונאים של נורדיה. מימין: טרטיאק, משה בן ארוש וד"ר איציק אלפסי מסיבת העיתונאים של נורדיה. מימין: טרטיאק, משה בן ארוש וד"ר איציק אלפסי צילום: אורן בן חקון

 

למי שעקב אחר מעשיו של אלי טביב בהפועל תל אביב, זו לא הפתעה גמורה. אחרי הכל, מדובר על בעלים שדרש מהמנכ"ל לשעבר שלו, לקבל אישור על רכישת נייר טואלט.

 

אלי טביב הבטיח בשנה שעברה, לאחר שסיים את רכישת הקבוצה, להשקיע בקבוצה. הוא דיבר על חזרתה לצמרת וזרק כל מיני סיסמאות. כמו כן, הוא טען שהשקיע 10 מיליון שקל במיזם החדש שלו בירושלים.

 

שנה עברה, טביב כבר הצליח להסתכסך עם השחקנים שלו, לאבד את השוער שלו - אריאל הרוש, שוער נבחרת ישראל - בחינם ולאבד את רוב הקהל. בשנה הזאת הוא גם הורשע בתקיפה והעלמת ראיות ועל פי התקנון לא אמור להיות הבעלים של בית"ר - אבל הוא חבר הנהלת ההתאחדות, אז כנראה שמוותרים לו שם.

 

בית"ר ירושלים, פעם קבוצה גאה עם קהל גדול ואוהב, הצליחה למכור הקיץ בערך 600 מינויים. מספר שמתאים יותר למכבי פתח תקווה או מכבי הרצליה.

 

על פניו, זה לא מפתיע שבית"ר ירושלים קורסת לתוך עצמה תחת הבעלים של אלי טביב, שעשה דברים דומים להפועל כפר סבא, שפשטה רגל אחריו והפועל תל אביב, שאחריו, נמצאת כיום בבעיות כלכליות קשות.

 

המורשת של אלי טביב כוללת גם אוהדים ממורמרים שרכשו אחוזים מהקבוצות שלהם במטרה לסייע להן להשתקם ולהתחבר מחדש לבסיס האוהדים.

 

אוהדי בית"ר לקחו את זה צעד רחוק יותר והקימו קבוצה משלהם.

 

"המועדון ישאף לממש באמצעות פעילות ספורטיבית"

 

אמש הושק באופן רשמי מועדון הכדורגל "בית"ר נורדיה ירושלים", שהוקם על ידי אוהדי בית"ר ירושלים שמאסו בגזענות, בשנאה ובאלימות שהשתלטו על הקבוצה. לפיהם "המועדון ישאף לממש באמצעות פעילות ספורטיבית, חינוכית וקהילתית את ערכיה המקוריים של תנועת בית"ר המשלבים בין ציונות ואהבת המולדת ובין ערכי נאורות אוניברסאליים - האמונה בשוויון בין כל בני האדם ללא הבדלי דת, גזע ומין ובהיותו של "כל יחיד מלך", כדברי מייסד התנועה זאב ז'בוטינסקי."

 

בית"ר נורדיה לא הוקמה רק בגלל אלי טביב אבל חוסר המאבק שלו נגד הגזענים, אי היכולת שלו לייצר קשר בריא עם האוהדים וחוסר ההשקעה שלו בקבוצה הובילו למיזם החשוב הזה, שכבר קיבל את ברכת הדרך מנשיא המדינה, ראובן ריבלין.

 

במסיבת העיתונאים אמר יו"ר העמותה (הזמני), ד"ר איציק אלפסי: "בית"ר נורדיה ירושלים תהווה בית עבור אלפי אוהדי בית"ר שבשנים האחרונות מצאו עצמם, כמונו, בסיטואציה המאוד לא פשוטה בה ערכיהם כבני אדם מן היישוב אינם יכולים לדור עוד בכפיפה אחת עם מה שהקבוצה אותה אהדו מילדות, ואהבו בכל נימי נפשם, הפכה להיות מזוהה איתו. בהקמתה של בית"ר נורדיה להחזיר לאותם אלפי אוהדי בית"ר ברחבי הארץ, שבשנים האחרונות התהלכו שפופים ונאלצו להתנצל בחצי פה על כך שהם אוהדי בית"ר, שוב את הגאווה לומר: 'אני בית"רי!'".

 

שלושה שחקני עבר בית"ריים גויסו כבר בשלב זה בכדי להוביל את הקבוצה ולהגשים את החזון מעמדת הצוות המקצועי: סרגיי טרטיאק, משה בן ארוש ואסי ברוכיאן. כמו כן, חברת "אורטל תיירות ונופש" בראשות אלי דנון תאמץ העונה את הקבוצה. הקבוצה תעמיד בעונת הבכורה בליגה ג' תקציב שיורכב בחלקו הארי מכספי חברי עמותה. חברות בעמותת אגודת הספורט נורדיה ירושלים מתאפשרת בהעברת סכום של "תל-חי" שקלים (448 שקל; 320 שקל לנוער, חיילים וסטודנטים).

 

במקביל פנו חברי צוות ההקמה של הקבוצה למספר אנשי עסקים ירושלמיים שניאותו להירתם לטובת המיזם. חברות ירושלמיות נוספות ואנשי עסקים אוהדי בית"ר, מירושלים ומחוצה לה, הביעו נכונות להירתם לחזון ולקחת חלק בהעמדתה קבוצה בעונת המשחקים הקרובה.

 

מדובר ביוזמה מצוינת אך בסופו של דבר, למרות האופטימיות, מאוד עצובה. היא עצובה בגלל שעוד פעם, בגלל בעלים שהשתלט על הקבוצה, אוהדים צריכים להתפצל לשתי קבוצות נפרדות (כפי שקרה להפועל ירושלים). עצוב שבעלים, שלא משקיע יותר מדי כסף מכיסו, מצליח להשתלט על קבוצה ונכסיה ולעשות בה כרצונו - רחוק מעיני הציבור וללא שמץ של שקיפות. עצוב שאוהדים צריכים לרדת לליגה ג' כדי להרגיש שייכים. עצוב שחבר הנהלת ההתאחדות כדורגל, עבריין שהורשע במספר עבירות, הוא בעלים של קבוצת כדורגל שיכולה להיות החזית למלחמה בגזענות בישראל. עצוב שעוד יש חברות עסקיות (ITrader) מוצאות את הנכס הספורטיבי הזה, "בית"ר ירושלים של אלי טביב" ראוי לחסות. עצוב שהרגולציה בישראל כל כך עלובה ופתאטית שהיא מאפשרת לאסון הספורטיבי הזה לקרות פעם אחר פעם. עצוב שמי שיושב בהנהלת ההתאחדות לא יעשה ולו דבר כדי לשנות את המצב.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x