$
ספורט ופוליטיקה

מה ההשלכות הפיננסיות של הפציעה של פול ג'ורג'?

האם בעקבות הפציעה הנוראית של שחקן אינדיאניה פייסרס, יאסרו על שחקני NBA לשחק בנבחרת ארה"ב?

שירות כלכליסט 09:2904.08.14

כשפול ג'ורג' שבר את רגלו בצורה מחרידה במהלך משחק אימון ביום שישי של נבחרת הכדורסל האמריקאית, עולם הכדורסל מיהר לעמוד מאחוריו. חבריו לקבוצה התאספו והתפללו למענו בלאס וגאס, ועמיתיו ב-NBA מילאו את הטוויטר בציוצים של תמיכה והזדהות. מייק ששבסקי קיבל את ההחלטה הנכונה והפסיק את משחק האימון מתוך כבוד לג'ורג', בעוד כולם התמקדו בתפילות להחלמתו המלאה ולא בפוליטיקה הקשורה למשחקים בינלאומיים ולכדורסל האמריקאי.

 

 

 

 

פול ג'ורג'. לארי בירד לא מרוצה פול ג'ורג'. לארי בירד לא מרוצה צילום: רויטרס

 

עם זאת, יום אחרי והכל השתנה. "בעלי קבוצות ומאמנים התאחדו הערב: הפציעה של פול ג'ורג' יכולה להיות נקודת המפנה בכל הקשור לשימוש בכוכבים במשחקים בינלאומיים", צייץ בטוויטר כתב יאהו אדריאן וונארוסקי. "זה משנה את המשחק, אמר לי מאמן".

 

הגישה הזו לא ממש מפתיעה. קשה להאשים אנשים שמסתכלים על הפציעה במובן רחב יותר של הנושא השנוי במחלוקת הזה בעולם הספורט, בייחוד בכדורסל ובכדורגל. בעלי הקבוצות והמאמנים מעוניינים להגן על ההשקעות הפיננסיות שלהם בשחקנים ובשמירה על השאיפות המקצועיות של הקבוצות שלהם. השחקנים משתתפים בתחרויות בינלאומיות מכיוון שהם אוהבים את המשחק ואת המדינות שלהם, והם גם מעוניינים לשחק עם חברים מקבוצות יריבות ב-NBA. אולם מלבד חברת נעליים, אף אחד לא מתעשר מנבחרת הכדורסל האמריקאית.

 

המניעים של השחקנים להשתתף בתחרות של פיב"א הם אלטרואיסטים ברובם, בעוד שהמניעים של הבעלים והמאמנים לחסום את ההשתתפות אינם. זה אמנם לא אמור להיות הטיעון המלא, אך הוא בהחלט מכניס את הדיון בפרספקטיבה נכונה. הטיעון המרכזי נגד ההשתתפות של כוכבי על בתחרויות בינלאומיות הוא שקבוצות ה-NBA השקיעו בהם סכומים לא מבוטלים, ויש להם השפעה לא פרופורציונאלית על ההצלחה של הקבוצות שלהם. פול ג'ורג' לדוגמה מייצג אחוז ניכר מהשכר הכולל שהפייסרס משלמים לשחקנים, כך שהיעדרותו תפגע קשות בשאיפות של אינדיאנה לזכות בתואר. גם אם הפטור הצנוע שמעניקה ה-NBA עבור שחקנים פצועים בחישוב תקרת השכר של הקבוצות, אין שום דרך שהפייסרס יצליחו להתקרב להחלפת התפוקה של ג'ורג' על המגרש. כך שעבורם נראה שמדובר בעונה אבודה.

 

 

פול ג'ורג'. כמה הקבוצה שלו תושפע מהעדרותו מעונה שלמה? פול ג'ורג'. כמה הקבוצה שלו תושפע מהעדרותו מעונה שלמה? צילום: רויטרס

 

הבעיה הזו מתרחבת הרבה מעבר להשתתפות בתחרות של פיב"א. שחקנים נפצעים בשורה של אירועים שונים, כולל באימונים, במשחקים לפני תחילת העונה ובמשחקים של העונה הרגילה. פציעה היא חלק מהספורט, והיא יכולה לקרות בכל רגע נתון. העובדה שהפציעה הקשה של ג'ורג' אירעה במהלך משחק אימון משמשת אנשים כדי לטעון שמשחקים בינלאומיים הפכו מסוכנים מדי. אולם ניתן לראות זאת פשוט כתזכורת לכך שפציעות יכולות לקרות כל הזמן. ואותם בעלים ומאמנים שהתאחדו לכאורה נגד ההשתתפות של כוכבים בתחרויות בינלאומיות לא הראו שום נכונות להגן על השחקנים מפני העומס בזמן שהם לובשים את מדי הקבוצה. העונה של ה-NBA מורכבת מ-82 משחקים, כשהפלייאוף מורכב מסדרות של הטוב משבעה משחקים. לפני פתיחת העונה מתקיימים בין 7-8 משחקים, ויש גם דיבור על הוספת טורניר באמצע העונה.

 

השחקנים צריכים להיות אלו שמחליטים האם הם מעוניינים לייצג את המדינה באליפות העולם או האולימפיאדה. אם הבעלים רוצים למנוע זאת מהם, הם יכולים להעלות זאת למשא ומתן בעת הכנת ההסכם הקיבוצי הבא או בזמן החתימה של כל שחקן על החוזה שלו. אם הבעלים או המאמנים רוצים לשלול את הזכות הזו, הם יצטרכו למצוא דרך לפצות את השחקנים.

 

השלכות פיננסיות נוספות יהיו על פול ג'ורג' עצמו וקבוצתו. 

 

בספטמבר 2013, גורג' חתם על הארכה של חמש שנים לחוזה שלו, שהבטיחה לו 80-90 מיליון דולר. כעת הוא בוודאי שמח שהוא משחק כדורסל ולא פוטבול, כי החוזים ב-NFL לא כוללים הבטחת הכנסה. עם זאת, היכולת שלו למקסם את הפוטנציאל שלו כמפרסם של מוצרים תיפגע באם לא יחזור לכושר.

 

ההשלכה על פייסרס עשויה להיות משמעותית עוד יותר. הביטוח יכסה חלק מההפסדים, אך לא ירידה במכירות הכרטיסים אם הפייסרס יחוו עונה אומללה. הפייסרס סיימו את העונה האחרונה במקום טוב ומכרו 96% מהכרטיסים שלהם. שנה קודם לכן, כשכמעט הצליחו לגבור על מיאמי היט בפלייאוף מכרו רק 84% מהמלאי.

 

בהתחשב בכך שהעונה הקודמת הסתיימה בביצועים לא עקביים של הקבוצה, ובהנמכת הציפיות בשל היעדרותו של ג'ורג', ההערכה היא לירידה במכירות הכרטיסים, כשמחזיקי המנויים עשויים להעדיף להישאר בבית, מה שבתורו יפחית את ההכנסות בארנה.

 

לפי ההערכות בפורבס ההכנסות של הקבוצה עמדו על 121 מיליון דולר. ההערכה נוספת היא שהפציעה של ג'ורג' תפחית את ההכנסות בין 5-15 מיליו דולר, אך כאמור הביטוח יכסה חלק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x