$
ספורט עולמי

קטאר 2022: לארח את המונדיאל בקן צרעות

מערכת היחסים של הקטארים עם הטרור העולמי היא הסיבה העיקרית לכך שאסור לארח את המונדיאל במדינה הקטנה. האם בפיפ"א המושחתת יבינו זאת?

אוריאל דסקל 16:1603.08.14

כמות הגז הטבעי של קטאר עומדת כיום על כ-25 טריליון מטר מעוקב, נתון שהופך אותה למדינה עם 14% מכל כמות הגז הטבעי בעולם. היא בעלת עתודת הגז הטבעי השלישית בגודלה בעולם - אחרי רוסיה ואיראן. ובהתחשב בכך שאיראן ורוסיה סבלו בעבר ויסבלו בעתיד מסנקציות כאלו ואחרות - קטאר היא הגורם שעשוי להחליף אותן כספקית הגז הראשית. של אירופה ושל אזורים אחרים בעולם.

 

 

 

הוועד המנהל של קטאר 2022 מול הדמייה. "יכולים להיכבש בטעות על ידי הסעודים" הוועד המנהל של קטאר 2022 מול הדמייה. "יכולים להיכבש בטעות על ידי הסעודים" צילום: רויטרס

 

מדובר בברכה אך גם בכאב ראש רציני.

 

אוכלוסיית קטאר מונה 1.8 מיליון תושבים. 278,000 קטארים (שמורכבים מעמים ערביים רבים - בדואים, פלשתינים, דרום אסייתים, אפגנים, איראנים ועוד. השאר הם עובדים זרים, בעיקר מנאפל והודו. הם אזרחים ללא אזרחות והם רוב האוכלוסייה של קטאר.

 

בגלל הסיבה הזאת, קטאר לא ממש יכולה להגן על הנכס הגדול ביותר שלה - הגז הטבעי - עם אנשיה וצבאה. או כפי שהגדיר זאת מומחה צבאי, "טעות בניווט והקומנדו של ערב הסעודית כובש בקלות את קטאר". לקטאר יש צבא צנוע ביותר שמורכב מ-11,800 חיילים - 8,500 בחיל רגלים, 1,800 בצי ו-1,500 בחיל האוויר. תקציב הביטחון שווה ערך לכ-8% מהתוצר הגומלי של המדינה. לקטאר יש הסכמי הגנה עם ארה"ב, לה בסיסים רבים בשטחה, בריטניה וצרפת גם.

 

קטאר היא חלק מה-GCC, מועצה של מדינות המפרץ הפרסי (איחוד האמירויות, כוויית, עומאן, בחריין וערב הסעודית) ובמשך שנים נהנתה מיחסים טובים עם שכנותיה. עם זאת, ב-1995 קטאר עזבה את "הציר הסעודי" כאשר האמיר הקודם שלה, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, הגלה את אביו לשווייץ והשתלט על בית המלוכה. האמיר שינה את הפוליטיקה של קטאר בצורה רדיקלית. המדינה נפרדה מאחיותיה הגדולות, בעיקר ערב הסעודית, ויצרה פורמולה משלה למדיניות חוץ עצמאית, שהמשיכה גם עם העברת השלטון לבנו של חמד, תמים.

 

המנהיגות הצעירה והאגרסיבית והכסף הגדול הפכו את חצי האי קטאר ממדינה קטנה במפרץ הפרסי לשחקנית פוליטית משמעותית ואסטרטיבית באזור המזרח התיכון כולו.

 

בית המלוכה הקטארי הבין כי למרות ההסכמים עם ארה"ב, בריטניה וצרפת, המדינה לא בטוחה מספיק ולא מוגנת מספיק - וכך גם הנכס היקר שלה, הגז הטבעי, חשוף לכל. הפחד מלהפוך לכוויית, שנכבשה על ידי עיראק ב-1990, הוא הפחד שמניע את הקטארים.

 

הכיבוש העיראקי של כוויית, שהוביל למלחמת המפרץ הראשונה, הותיר את אוכלוסיית המדינה, הכלכלה שלה ואת מעמדה הבינלאומי במצב מאוד מעורער. מחקרים מראים שעד היום הכווייתים לא התאוששו מכל הבחינות ממה שקרה בסוף שנת 1990.

 

אז משפחת ת'אני החליטה להשתמש בכסף הגדול שלה כדי לתחזק עמדה של מדינה ערבית גדולה ושחקנית פוליטית ראשית על ידי כך שהיא הופכת את המדינה הקטנה לגדולה, גדולה בהרבה, ממה שהיא באמת.

 

היא עשתה זאת במגוון דרכים ודרך מגוון השקעות. ההשפעה הניכרת נראתה לכל באביב הערבי, שהחל בדצמבר 2010. אל ג'זירה הקטארית תדלקה מפגינים ומורדים במדינות ערב השכנות והרחוקות יותר. הממשלה הקטארית גם שלחה לוחמים ללוב כדי לסייע למורדים להדיח את מועמר קדאפי, תמכה כספית בממשלת האחים המוסלמים במצרים וגם מממנת חלק מהמורדים בסוריה. קטאר היא גם הספונסרית הראשית של חמאס, מיודענו. כמו כן, היא תמכה כספית בעוד עשרות מטיפים - שחלקם נזרקו ממדינותיהם - שקוראים לשלטון מוסלמי ברחבי העולם ולהרג של כופרים (כלומר, לא מוסלמים).

 

כן, פיפ"א העניקה את המונדיאל למדינה שתומכת בארגונים שרואים את הרצח של כופרים כמצווה דתית.

 

חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני עם ספ בלאטר והגביע העולמי. פיפ"א העניקה את המונדיאל למדינה שתומכת בארגונים שרואים את הרצח של כופרים כמצווה דתית חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני עם ספ בלאטר והגביע העולמי. פיפ"א העניקה את המונדיאל למדינה שתומכת בארגונים שרואים את הרצח של כופרים כמצווה דתית צילום: אי פי איי

 

ביריון לערבים, נחמד למערבים

 

במקביל לתמיכה בגורמים כאלו ואחרים בעולם הערבים - קטאר רכשה את הרודס בלונדון, נדל"ן בצרפת ועשתה עוד השקעות באירופה - בכסף גדול ויד נדיבה במיוחד, זאת כחלק מהאסטרטגיה שלה - להתנהג כביריונית לשכנותיה אבל להיות "הדוד הערבי נעים ההליכות והעשיר" של המערב. האסטרטגיה הזאת התרחבה לרכישת פריז סן ז'רמן, הענקת ספונסרשיפ ענק לברצלונה וכמובן אירוח המונדיאל ב-2022.

 

זו חלק מאסטרטגיית ההישרדות של קטאר.

 

חלק חשוב מהאסטרטגיה הזאת היא קיום אירוע ספורט ענקי במדינה. במשך שנים ניסתה קטאר לשכנע את חברי הוועד האולימפי הבינלאומי להביא את אירוע הספורט הגדול בעולם לאמצע המדבר. למזלו של הוועד האולימפי, ב-2002 שערוריית השחיתות של סולט לייק סיטי, שינתה את הדרך בה הוועד האולימפי מעניק את אירוח האולימפידה וקטאר לא היתה יכולה לקנות חברי ועד אולימפי בינלאומי.

 

לצערנו, פיפ"א היא לא ה-IOC. היא ארגון חולה ורקוב משחיתות ולא היתה לו בעיה למכור את אירוח אליפות העולם לקטאר. דרך אגב, פיפ"א התעלמה מכל האזהרות בנוגע לקטאר, כולל "אזהרת טרור גבוהה". אין כל ספק שקטאר שילמה כסף נגוע בשחיתות לבכירים בפיפ"א (שרובם עזבו, מתו או הוכח שהם משוחתים) כדי לארח את מונדיאל 2022. זה מהלך אסטרטגי חשוב ביותר למדינה.

 

בכל מקרה, יש סיבות רבות לקחת את המונדיאל מקטאר - השחיתות, החום הבלתי נסבל, העבדות והמוות של העובדים בעבודה על האצטדיונים של פיפ"א. עם זאת, הסיבה העיקרית לכך שצריך להוציא את המונדיאל מקטאר היא הקשרים של המדינה לטרור. לא רק בגלל שהיא מממנת טרור נגד יהודים וכל גורם מערבי, אלא בגלל שהיא גם ביתם של אובר-טרוריסטים ומטיפי דת נוטפי שנאה כמו ח'אלד משעל. אלו חיים במלונות חמישה כוכבים ונותנים הוראות רצחניות לחיילים שלהם ברחבי העולם. רבים מהטרוריסטים הנוראיים בעולם יכולים לקרוא לקטאר "בית". טרוריסטים איסלמיסטים הם שק של נחשים שרוצים להרוג זה את זה (למרות שמטרותיהם די דומות בסך הכל). ולכן, כל אובר-טרוריסט שחי בקטאר הוא מטרה לגיטימית לארגון טרור אחר. מלבד זאת, שכנות רבות שסבלו מהמעורבות הקטארית ב"אביב הערבי" רואות בהריסת המונדיאל של קטאר כנקמה מושלמת.

 

נוסף לזה, המונדיאל בקטאר הפך "מטרה" רשמית של "המדינה האסלאמית בעיראק ובשאם"', או כפי שאתם מכירים את המטורפים האלה - דאעש. הארגון שהורס את המזרח התיכון הודיע כי הוא יילחם בקיום המונדיאל בקטאר. "תחת החוק של אבּוּ בּכּר אל-בגדאדי (השם המלא של מנהיג דאעש), המשחקים יחשבו כסטייה מהאיסלם", הודיע הארגון ולכן יש להשמיד אותם ואף הבטיח לירות טילי סקאד על קטאר כדי למנוע ממנה לארח את המונדיאל.

 

כאמור, רק דעאש רואים במונדיאל בקטאר כ"מטרה לגיטימית".

 

קטאר משחקת משחק מאוד מסוכן. הפרצוף הנעים למערב - פריז סן ז'רמן והמונדיאל - מכסה מערכת יחסים עכורה וקשה עם שכנותיה. הדו-פרצופיות הזאת העניקה לקטאר את המונדיאל והיא גם הסיבה העיקרית לכך שהמונדיאל ב-2022 הוא מסוכן. העובדה שקטאר היא מדינה מממנת טרור היא הסיבה העיקרית שאסור לה לארח את המונדיאל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x