$
ספורט ופוליטיקה

המועמד לתפקיד יו"ר התאחדות הכדורגל האיטלקית הסתבך בשערוריית גזענות

קרלו טאבקיו, הפייבוריט לתפקיד יו"ר ה-FIGC, התייחס לדרישות בנוגע להבאת שחקנים ממדינות מחוץ לאיחוד האירופי: "אנחנו נותנים לכל אחד שאכל בננות להיות שחקן בהרכב של לאציו"

שירות כלכליסט 14:5728.07.14

קרלו טאבקיו (Carlo Tavecchio), המועמד המוביל להתמנות לנשיא הבא של פדרציית הכדורגל האיטלקית (FIGC), נקלע לשערוריית גזענות לאחר שכינה שחקנים ממוצא אפריקאי "אוכלי בננות".

אוהדי נבחרת איטליה. המירוץ רק התחיל? אוהדי נבחרת איטליה. המירוץ רק התחיל? צילום: אי פי איי

 

זרימת השחקנים הזרים לאיטליה הפכה לנושא לוהט מאז הודחה הנבחרת הלאומית עוד בשלב הבתים של המונדיאל, וטבאצ'יו (71) הציע לאיטליה ללכת בעקבות הדרישות המחמירות באנגליה לגבי שחקנים ממדינות שמחוץ לאיחוד האירופי. "באנגליה הם מזהים את השחקנים שנכנסים ואם הם מקצועניים, מותר להם לשחק", קרלו טאבקיו אמר בכנס של ליגות החובבים באיטליה (LND).

 

"לעומת זאת, כאן אנחנו מקבלים איזה אופטי פובה אחד, שקודם לכן אכל בננות ואז לפתע הפך לשחקן הרכב בלאציו. ככה זה הולך פה. באנגליה חייבים להוכיח את מה שכתוב בקורות החיים ואת הייחוס".

 

כשנשאל לאחר מכן על ידי העיתונאים על הדברים שאמר, טען קרלו טאבקיו שאינו זוכר מה אמר בנאום שנשא. "איני זוכר אם אמרתי את המילה 'בננה', אבל התכוונתי לקורות חיים ולמקצוענות שדורשים באנגליה מהשחקנים שמגיעים מאפריקה או ממדינות אחרות", הסביר. "אם מישהו פירש את הנאום שלי כפוגעני, אני מתנצל על כך".

 

קרלו טאבקיו, שעומד בראש ה-LND, ספג ביקורות קשות באיטליה לאחר פרסום הדברים, כשמפלגת השמאל-מרכז, המפלגה הדמוקרטית, הביעה את ההתנגדות החזקה מכולם בעקבות גל של תגובות שליליות מאוהדים ברשתות החברתיות.

 

"ייטב לטאבקיו לזכור שלמילים, בייחוד כשהן נאמרות מאנשים עם תפקידים בכירים במוסדות, יש משקל והשלכות", טענה ססיל קיינג'ה, חברת הפרלמנט האירופי ילידת קונגו ולשעבר שרת האינטגרציה. "זה עצוב, נראה שהוא איבד את התחושה של מה שהוא התכוון לומר, את היכולת לנתח את הדברים שאמר וההשפעה שיש למונחים מסוימים על אחרים", הוסיפה. "אנשים בעמדות כוח צריכים לזכור את תפקידם כמחנכים ולהקדיש תשומת לב למה שהם אומרים".

 

פוליטיקאים נוספים מהמפלגה שלה מתחו גם כן ביקורת על טאבקיו. חבר הפרלמנט דווידה פראונה אמר כי הוא לא יכול לעמוד בראש פדרציית הכדורגל לנוכח העונשים המחמירים שמטילים על אוהדים שצועקים קללות גזעניות, תופעה שנותרה בעיה באצטדיונים האיטלקיים.

 

בעונה שעברה כמה קבוצות סגרו את היציעים שבהם יושבים אוהדי האולטראס בעקבות קריאות גזעניות, כשקבוצות שהאוהדים שלהן נחשבו לגזעניים במיוחד אף נאלצו לקיים כמה משחקים ללא קהל. "טאבקיו לא יכול להיות נשיא ה-FIGC", אמר פראונה. "יציעים ואצטדיונים שלמים נסגרו בשל מילים דומות. לא תהיה לו כלל מהימנות".

 

נשיא התאחדות שחקני הכדורגל האיטלקיים (AIC), דמיאנו תומאסי גינה אף הוא את טאבקיו, והודה כי קיבל כמה תלונות משחקנים ספקניים. "אני מודאג מההערות של טבאצ'יו על בננות ואופטי פובה, אך לא יודע אם עליי להיות מודאג יותר מהדממה ששררה מסביב", אמר תומאסי לסוכנות החדשות Ansa. "קיבלתי כמה שיחות משחקנים איטלקיים וזרים שפשוט נדהמו מהעניין".

 

טאבקיו נחשב כמי שיגבר על קשר מילאן והנבחרת האיטלקית לשעבר דמטריו אלברטיני בהצבעה על בחירת הנשיא ב-11 באוגוסט. שניהם מכהנים כיום כסגני נשיא FIGC.

 

הקרב על השליטה בהתאחדות הכדורגל האיטלקית מגיע בעקבות ההתפטרות של הנשיא לשעבר ג'אנקרלו אביטה, שפרש מיד לאחר ההדחה המשפילה של איטליה במונדיאל.

 

בינתיים בפיפ"א. ארגון הכדורגל הבינלאומי קנס את ההתאחדות הארגנטינאית ב-25 אלף יורו בעקבות תמונה קבוצתית שבה החזיקו השחקנים שלט בשו כתוב "איי פוקלנד שייכים לארגנטינה".

 

עדכון: קרלו טאבקיו, שעורר סערה גזענית לפני כשבועיים כאשר כינה את השחקנים האפריקאים "אוכלי בננות", ניצח גם בסיבוב השני בבחירות לנשיאות ההתאחדות האיטלקית והבטיח כמעט בוודאות את זכייתו בתפקיד. טאבקיו בן ה-71 קיבל 63.18 אחוזים מהקולות וגבר על שחקן העבר דמטריו אלברטיני, כך ש-50 אחוזים בסיבוב השלישי יספיקו לו להיבחר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x