$
ספורט עולמי

מי ומה יביאו את הניצחון

לגרמניה יש את האיכות, את הניסיון ואת מנואל נויאר. לארגנטינה יש את ההיסטוריה, את האתוס ואת מסי

אוריאל דסקל 10:2113.07.14

למה גרמניה תנצח 

 

 בגלל היומן של יואכים לב

 שבעה שחקנים בנבחרת גרמניה שיחקו במדי באיירן מינכן בגמר ליגת האלופות מול צ'לסי בשנת 2012. אז הם הובילו 0-1 משער של תומאס מולר בדקה ה־83. כ־120 שניות לסיום המשחק צ'לסי השיגה את הקרן הראשונה שלה. בדרכו לרחבה של באיירן, דויד לואיז חלף על פני באסטיין שוויינשטייגר ואמר: "ועכשיו, שער". התחזית של לואיז היתה נכונה. דידייה דרוגבה כבש שער שוויון ובאיירן הפסידה בפנדלים. באיירן שיחקה הרבה יותר טוב מצ'לסי ובכל זאת הפסידה. מי שצפה בהפסד היה יואכים לב, מאמן נבחרת גרמניה. במונדיאל 2010 הנבחרת שלו הפסידה 1-0 לנבחרת ספרד משער של קרלס פויול מהרמה של הקרן. אז, ב־2010 וגם ביורו 2012 הוא אימן את שחקניו על מצבים נייחים בגלל מחסור בזמן וכי "רוב השערים מובקעים במשחק פתוח". אבל לב, ששומר יומן וכותב בו "פרטים קטנים שיעזרו לי לנצח", למד לקראת המונדיאל הזה שמצב נייח יכול לשנות את פני המשחק לחלוטין. זמן רב הושקע בפרטים על מצבים נייחים — בהגנה ובהתקפה. ואכן, את צרפת עברה גרמניה עם שער ממצב נייח. את התבוסה שהנחילו לברזיל התחילו הגרמנים עם שער של תומאס מולר מהקרן, אחרי תרגיל התקפי בתוך הרחבה — מירוסלב קלוזה 'חסם' את השומר של מולר, דויד לואיז, אותו לואיז שאמר לשוויינשטייגר ב־2012 "ועכשיו, שער". המעגל נסגר.

 

 

יואכים לב. רושם לעצמו "פרטים קטנים" יואכים לב. רושם לעצמו "פרטים קטנים" צילום: אי פי איי

 

בגלל מנואל נויאר

השוער הגרמני מזכיר את ההופעה של אוליבר קאהן במונדיאל 2002. אז השוער של באיירן מינכן לקח את הנבחרת הגרמנית חסרת הכישרונות עד לגמר ושם הפסיד 2-0 לנבחרת ברזיל. כיום נויאר מציג את אותה יכולת של קאהן על קו השער, אבל בניגוד אליו הוא גם יודע מה לעשות מחוץ לרחבה ויש לו גם קבוצה לפניו שיודעת לכדרר, להתמסר ולעשות עוד דברים שב־2002 הגרמנים לא עשו. חוץ מזה, לנויאר יש 23 הצלות במונדיאל הזה (הכי הרבה במונדיאל אחרי טים הווארד מארה"ב).

 

 

מונאל נויאר. מעל כולם מונאל נויאר. מעל כולם צילום: רויטרס

 

בגלל הלוק. לא באמת, בזכותו. תראו אותם, תסתכלו:

 

נבחרת גרמניה בהוגו בוס נבחרת גרמניה בהוגו בוס

 

בגלל תומאס מולר

כשתומאס מולר התראיין במונדיאל הקודם לטלוויזיה הגרמנית, הוא שאל את הכתב אם זה בסדר שהוא ישלח ד"ש לסבא וסבתא שלו. הוא היה רציני. כזה חמוד, בחיי. לא, כאילו אין שחקנים כאלה כמוהו. נראה כמו רבע עוף וחצי, אבל עושה את כל מה שצריך לעשות כדי שכבר עכשיו בגיל 24 הוא ייחשב לאחד השחקנים הגרמנים הגדולים בכל הזמנים. אגב, הוא פורח במונדיאלים. במשחקי נבחרת גרמניה שאינם במונדיאל הוא כובש 0.28 שערים למשחק. במונדיאלים הוא כובש 0.83 שערים במשחק.

 

 

תומאס מולר. 0.83 שערים למשחק מונדיאל תומאס מולר. 0.83 שערים למשחק מונדיאל צילום: אם סי טי

 

בגלל האיכות

עוד לפני שריקת הפתיחה של המונדיאל, קבוצת מדענים מהאוניברסיטה החופשית של ברלין (Freie Universität Berlin) ומאוניברסיטאות נוספות בגרמניה הודיעה כי גרמניה (או ספרד) תזכה במונדיאל. הם עשו סימולציות רבות והראו ששווי השחקנים בנבחרות הוא הגורם המשפיע ביותר על התחזיות. "הממצאים מדגימים כי ההצלחה באליפות כדורגל בינלאומית צפויה", כתב המדען יורגן ג'רהרדס בכתב העת "Zeitschrift für Soziologie". "כמעט כל ההיפותזות שלנו אושרו. הפרמטר החשוב ביותר הוא שווי שוק. הכדורגל המקצועי הפך בעשור האחרון ליותר ויותר 'שיווקי' ו'גלובלי'. השחקנים במעקב כל העת, והשווי שלהם מחושב לפי הביצועים שהם מפגינים. שווי השוק של שחקן הוא לפיכך הגורם החשוב ביותר בקביעת ההצלחה של קבוצה כמכלול. חישבנו את סכום השווי של כל השחקנים כדי לקבוע את השווי של הקבוצה".

 

השווי של כל שחקני גרמניה הוא 526 מיליון יורו. השווי של שחקני ארגנטינה הוא 392 מיליון יורו. עם זאת, השחקן השווה ביותר בארגנטינה הוא ליאו מסי — 120 מיליון יורו. בגרמניה זה מריו גצה (55 מיליון יורו).

 

 

אוהד נבחרת גרמניה. איכות אוהד נבחרת גרמניה. איכות צילום: איי אף פי

 

בגלל מסוט אוזיל

 

מסוט אוזיל זוכה להרבה ביקורות בגלל שפת הגוף שלו. הוא נראה עייף ונרפה על המגרש. אבל כשמסתכלים על הסטטיסטיקות רואים שהוא אחד השחקנים שרצים הכי הרבה בנבחרת הגרמנית. יותר מזה, אוזיל עושה על המגרש את הדברים שלא נראים בשום סטטיסטיקה — הוא נע לכל המקומות והחללים שפותחים את הגנת היריבה ובכך מאפשר לחבריו לקבוצה לכבוש. כריסטיאנו רונלדו היה מכנה את אוזיל "שוליית הכובש", והוא נתן קרדיט עצום לגרמני על מרב השערים שלו במדי ריאל (רונלדו קיבל 27 בישולים מאוזיל). אוזיל הוא גם מחלק "מסירות המפתח" החשוב ביותר של גרמניה — 2.5 למשחק, יותר מכל שחקן אחר בנבחרת שלו. אין במונדיאל הזה שחקן שמסר יותר ממנו בתוך הרחבה (9). הוא לא עסוק בהכרזות כגון בעיטות מ־25 מטר, דריבלים ל־40 מטר או מסירות ל־60 מטר, הוא עסוק בלהיות שוליה לכובשים הרבים של גרמניה — והעובדה שגרמניה כבשה יותר מכל קבוצה אחרת היא הוכחה לכך שהוא עושה עבודה נפלאה.

 

 

אוזיל. מחלק "מסירות המפתח" החשוב ביותר של גרמניה — 2.5 למשחק, יותר מכל שחקן אחר בנבחרת שלו. אין במונדיאל הזה שחקן שמסר יותר ממנו בתוך הרחבה (9) אוזיל. מחלק "מסירות המפתח" החשוב ביותר של גרמניה — 2.5 למשחק, יותר מכל שחקן אחר בנבחרת שלו. אין במונדיאל הזה שחקן שמסר יותר ממנו בתוך הרחבה (9) צילום: אם סי טי

 

למה ארגנטינה תנצח 

 

בגלל ליאו מסי

לא באמת צריך להוסיף מעבר לצמד המילים הזה — ליאו מסי. השחקן הטוב בתבל הוא ארגנטינאי. זה וואחד יתרון. ליאו מסי נותן מונדיאל דומה לזה של דייגו מראדונה ב־1986. יש לו 4 שערים (לדייגו היו 5), הוא יצר הכי הרבה הזדמנויות הבקעה — יש לו 21 (לדייגו היו 27) ויש לו 2 בישולים (לדייגו היו 5). בנוסף, כמו שלמראדונה היו הכי הרבה כדרורים מוצלחים במונדיאל 1986, גם למסי יש הכי הרבה כדרורים מוצלחים במונדיאל הזה (39). מראדונה, אגב, ניצח את גרמניה בגמר 1986.

 

 

מסי. כמו מראדונה ב-1986 מסי. כמו מראדונה ב-1986 צילום: רויטרס

 

בגלל האתוס הווינרי

"יש משהו בנבחרת ארגנטינה הזאת", אמר לואי ואן חאל, מאמן נבחרת הולנד, אחרי ההפסד בחצי הגמר. הוא דיבר על העוצמות שהיא הראתה מול הנבחרת שלו. ארגנטינה היא הנבחרת עם הגיל הממוצע הגבוה ביותר במונדיאל, והסגל שלה מלא בשחקנים שזכו בחמש מתוך שבע אליפויות העולם עד גיל 20 משנת 1995 עד 2007. מדובר בניסיון רב בניצחונות בטורנירים בינלאומיים. השחקנים שגדלו אצל מאמני הנבחרות הצעירות, חוסה פקרמן והוגו טוקאלי, מביאים את האתוס הווינרי לסגל הנבחרת — משהו שלא ניתן לזלזל בו כפי שניתן היה לראות מההישגים המרשימים של נבחרת ספרד, הישגים שהחלו בהצלחות חוזרות ונשנות בגילאים הצעירים. ליאו מסי, סרחיו אגוורו, אסקיאל גאראי, פרננדו גאגו ופאבלו סאבלטה — כולם בהרכב של נבחרת ארגנטינה — זכו באליפות העולם עד גיל 20 ב־2005. הם הגרעין המנוסה בניצחונות בטורנירים.

 

 

נבחרת ארגנטינה חוגגת. ליאו מסי, סרחיו אגוורו, אסקיאל גאראי, פרננדו גאגו ופאבלו סאבלטה — כולם בהרכב של נבחרת ארגנטינה — זכו באליפות העולם עד גיל 20 ב־2005 נבחרת ארגנטינה חוגגת. ליאו מסי, סרחיו אגוורו, אסקיאל גאראי, פרננדו גאגו ופאבלו סאבלטה — כולם בהרכב של נבחרת ארגנטינה — זכו באליפות העולם עד גיל 20 ב־2005 צילום: רויטרס

 

בגלל ההגנה

ארגנטינה ספגה שלושה שערים בלבד במונדיאל. בממוצע בעטו למסגרתו של סרחיו רומרו רק 9.3 בעיטות לשער — זה טיפה טוב יותר מנבחרת גרמניה, שאפשרה ליותר מ־10 בעיטות לשערה. ב־60% מהמשחקים שלה היא לא ספגה (גרמניה ב־50%). ארגנטינה גם ניצחה ביותר תאקלים מאשר נבחרת גרמניה (20.4 למשחק מול 18.9), והיא עושה זאת מבלי יותר מדי עבירות (8.9 עבירות למשחק — רק ספרד עשתה פחות עבירות). בנוסף, לנבחרת יש שני בלמים שזכו באליפות בליגה שלהם השנה (איזיקיאל גאראיי בבנפיקה ומרטין דמיצ'לס במנצ'סטר סיטי). לדמיצ'לס, אגב, יש הכי הרבה חטיפות במונדיאל הזה (5.5 למשחק).

 

בגלל המזל

אולי זה בגלל שהאפיפיור הוא ארגנטינאי ואולי בגלל שהמזל הולך עם הטובים — אבל לארגנטינה שיחק המזל במונדיאל הזה. מבין כל קבוצות בשלב הבתים, ארגנטינה טסה מעט מאוד קילומטרים (רק בלגיה טסה פחות), היא שיחקה במזג האוויר הכי נוח והיא קיבלה הגרלה מאוד נוחה באופן יחסי (הבית הכי חלש מבחינה סטטיסטית). ואז בשלבי הנוקאאוט היא ניצלה בזכות הקורה של שוויץ בדקה האחרונה של ההארכה, השער של גונסאלו היגוואין נגד בלגיה ברבע גמר בא כתוצאה מטעות מקרית בהגנה הבלגית וגם נגד הולנד היה לה מזל להתמודד מול שוער שאף פעם לא עצר פנדל בחייו (ייספר סילסן). עוד טיפה מזל והם אלופי העולם.

 

אוהד נבחרת ארגנטינה במסכת האפיפיור. וואלה, יש להם הרבה מזל אוהד נבחרת ארגנטינה במסכת האפיפיור. וואלה, יש להם הרבה מזל צילום: איי אף פי

 

בגלל חאבייר מסצ'ראנו

ייתכן מאוד שקשר ברצלונה הוא השחקן של הטורניר. ליאו מסי אולי הקפטן, אבל מסצ'ראנו הוא המנהיג על המגרש של ארגנטינה. בדקות האחרונות של חצי הגמר הוא ירד לתאקל הירואי כדי למנוע שער מאריאן רובן. הוא גם שיחק את רוב המשחק למרות זעזוע מוח, ורגע לפני הפנדלים הוא ניגש לשוער סרחיו רומרו והעניק לו השראה כשאמר לו: "היום אתה תהיה גיבור". הסטטיסטיקות של מסצ'ראנו מצביעות על כך שהוא פשוט מפלצת. במונדיאל הזה אף אחד לא נגע בכדור יותר פעמים ממנו (מעט יותר מפיליפ לאהם). הוא המוסר הטוב ביותר (552 מסירות עם 87% דיוק). הוא אחד מ־7 הרצים המצטיינים של הטורניר וכיסה 67.2 ק"מ. הוא מחלץ הכדורים הטוב ביותר (42 חילוצים), הוא המתקל השני הכי מוצלח (8 תיקולים מוצלחים), ויש לו שיעור הצלחה של 100% בהרחקות ממצבים מסוכנים. בשורה התחתונה הוא הקשר הדפנסיבי שאין לנבחרת גרמניה. אתר האינטרנט JS בארגטינה כבר מכנה אותו "MasChe" על שם ארנסטו צ'ה גווארה.

 

 

מאס-צ'ה. ינצח את הגרמנים? מאס-צ'ה. ינצח את הגרמנים?

 

בגלל שהם דרום אמריקאים

בכל מונדיאל שנערך באמריקות, נבחרת דרום אמריקאית זכתה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x