$
ספורט עולמי

הברזילאי האחרון

ניימאר מחזיק את המפתח לזכייה שישית של נבחרת ברזיל במונדיאל בעיקר בגלל שהוא השחקן היחיד בברזיל שמשחק כמו ברזילאי

אוריאל דסקל 11:0726.06.14

Malandro זו מילת הסלנג לכל מי ומה שמייצג סוג של "ממזר" ברזילאי": מעיין דמות פולקלור של עבריין מחוייך, שמנסה לחיות את החיים הטובים ברמאויות ושארם למרות הסביבה הקשה. ה"מלאנדרו" מופיע בסרטים ובספרות הברזילאית, ובאופן טבעי גם בכדורגל.

 

 

 

ניימאר.  35 שערים ו־21 בישולים ב־52 הופעות בנבחרת הסלסאו ניימאר. 35 שערים ו־21 בישולים ב־52 הופעות בנבחרת הסלסאו צילום: אם סי טי

 

 

הלבנים הברזילאים, שלטו במדינה שהיתה האחרונה בדרום אמריקה להוציא את העבדות מחוץ לחוק, שיחקו כדורגל בקאנטרי קלאב על מגרשי דשא בעוד שהעניים למדו לשחק בעיקר ברחובות שבהם נוכחות המלאנדרו היתה משמעותית. העניים, רובם שחורים ומולאטים, שיחקו את המשחק עם פחות חוקים, יותר אלתור ואינטואציה, וכיוון שלא ממש היה להם כדור אלא תפוז או גרביים מקופלים - גם היו בעלי קוארדינציה מפותחת יותר. בתחילת המאה שעברה, כאשר אושר לשחורים לשחק עם הלבנים, השחקנים שגדלו בפאבלות היו חלשים פיזית מהלבנים אבל היו להם כלי נשק אחרים: הכדרור, יכולת האלתור ורוח המלאנדרו. סגנון הכדורגל הברזילאי התפתח מההבדלים הללו בין הלבנים שניסו לנצח בכוח והשחורים שניסו להגן על עצמם. העניים שילבו בכדורגל שלהם אלמנטים של "עניים" כגון תנועות ריקוד הסמבה ואמנות הלחימה קפוארה (שהומצאה על ידי עבדים). דומינגוס דה גויאה, שחקן ברזיאלי בשנות השלושים, אישר את התיאוריה הזו בספר "Futebol, The Brazilian Way of Life" של אלכס בלוס: "כשהייתי ילד פחדתי לשחק כדורגל מפני שראיתי איך שחקנים שחורים מקבלים מכות על המגרש, אבל אז אחי הגדול אמר לי: 'אתה רקדן - תשתמש בתנועות האגן שלך בכדורגל כדי להתחמק מהשחקנים'. ככה עשיתי וככה נולד ה־Miudinho, סוג של ריקוד על המגרש".

 

וכך, עם אישיות של מלאנדרו ועם ריקודי אגן, הכדורגלנים הברזילאים השתלטו על הכדורגל העולמי. מאז הכדורגל הברזילאי השתנה, וכיום הוא הגנתי ופיזי הרבה יותר. ואולם, בנבחרת הברזילאית הנוכחית יש מלאנדרו אחד - ניימאר.

 

קשה להמעיט בערכו של ניימאר, אולי ה"ברזילאי" היחיד בנבחרת ברזיל. עם 35 שערים ו־21 בישולים ב־52 הופעות בנבחרת הסלסאו, הוא בדרך להיות אחד הגדולים בכל הזמנים. רק חמישה שחקנים כבשו יותר ממנו לנבחרת ברזיל (פלה - 77 שערים, רונלדו - 62, רומריו - 55, זיקו - 48 ובבטו - 39) והוא גם אחד מ־60 כובשי השערים המצטיינים בכל הנבחרות בכל הזמנים. הוא רק בן 22.

 

הוא מחזיק את המפתח לזכייה שישית של נבחרת ברזיל במונדיאל, ואם לא יצליח השנה, אולי הכדורגל הברזילאי יצטרך לעשות חושבים כפי שעשה אחרי ההדחה ב־1982 ולהגיע למסקנה שהוא צריך יותר מלנאדרואים כמו ניימאר ופחות שחקנים כמו האלק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x