ספורט עולמי

מחאה בברזיל? יש גולים מרגיעים

ריבוי השערים שהובקעו בבמונדיאל עזרו להרגיע את הזעם הציבורי לגבי האצטדיונים שעשויים להפוך לפילים לבנים לאחר שהיוו נטל על כספי הציבור ומנעו קידום של פרויקטי תשתיות

שירות כלכליסט 17:3318.06.14

החששות לכך שהמונדיאל בברזיל ייבלע על ידי מחאות ואלימות במדינה מתחילים להיעלם, לאחר שבתום ארבעת הימים הראשונים למשחקים, נכבש מספר שערים הרב ביותר מזה מחצית מאה והטורניר מצליח לכבוש את האוהדים.

 

 

13 המשחקים הראשונים של מונדיאל 2014, כללו חמישה בהם ניצחה נבחרת שנחלצה מפיגור, הפסדים מפתיעים של האלופה היוצאת ספרד ושל אורוגוואי. השערים שהובקעו בשלב זה עזרו להרגיע את הזעם הציבורי לגבי האצטדיונים שעשויים להפוך לפילים לבנים לאחר שהיוו נטל על כספי הציבור ומנעו קידום של פרויקטי תשתיות - הסיבות שהובילו ביוני של השנה שעברה לפרוץ ההפגנות הגדולות ביותר בברזיל מזה שני עשורים.

 

המפגינים אמנם המשיכו לגנות את העלות של 14 מיליארד דולר של האירוע, אך הם נותרו בצל החגיגות בשכונת וילה מדלנה בסאו פאולו לאחר הניצחון של הנבחרת הלאומית 3-1 על קרואטיה במשחק הפתיחה. מספר רב של ארגנטינאים נהרו לחוף קופקבנה בריו דה ז'נירו כדי לצפות בליונל מסי משחק באצטדיון מראקנה. התנופה אפילו הובילה להכחשה מטעם נשיאת ברזיל דילמה רוסף שהאוהדים הברזילאים שרקו לה בוז שלושה ימים קודם לכן במשחק הפתיחה. רוסף הזהירה את מעבירי הביקורת לא לבלבל בין פוליטיקה וכדורגל.

 

"ארבעה ימים לפני המונדיאל היה חשש עצום מהפגנות ברחובות, אך האווירה משתנה, אומר מרקוס טרויחו, מרצה ליחסים בינלאומיים וציבוריים באוניברסיטת קולומביה. "הובקעו שערים רבים והיו כבר כמה הפתעות. המשחקים טובים, האצטדיונים נראים נפלא בטלוויזיה ורמת התסכול הנשמעת ברחובות לפחות לאחר היומיים הראשונים הופחתה משמעותית. המונדיאל נוחת".

 

ניימאר, חלוץ נבחרת ברזיל, מונדיאל 2014 ניימאר, חלוץ נבחרת ברזיל, מונדיאל 2014 צילום: איי אף פי

 

נכון להיום המונדיאל בדרך להיות בעל מספר השערים הממוצע הגבוה ביותר למשחק מאז מונדיאל 1958 שהתקיים בשבדיה.

 

מורים שדורשים העלאות שכר היו בין 150 המפגינים שצעדו לעבר האצטדיון בברזיליה ביום שני, צועקים סיסמאות נגד ההתנהלות של רוסף סביב המונדיאל. אולם על הצעדה פיקחו מספר רב יותר של שוטרים ממפגינים.

 

כמה מאות מפגינים שצעדו לעבר אצטדיון מרקנה בריו נשאו שלטים עליהם כתובות סיסמאות בסגנון "פיפ"א לכו הביתה" נתקלו בקצינים שהגיבו על זריקת בקבוקי התבערה בריסוס תרסיס פלפל, גז מדמיע וירי כדורי גומי, כך נמסר בהצהרה שפרסם משרד הפנים.

 

קצין משטרה שירה בנשקו הושעה מתפקידו בפיזור הפגנות ונחקר בחשד להתנהגות לא הולמת. עם זאת, במשטרה מציינים כי עדיין לא ברור אם הוא ירה לעבר המפגינים. קצין בלבוש אזרחי שנופף בכלי הנשק שלו נחקר גם כן.

 

סיינט קלייר מילסי, דוברת של הוועדה המארגנת של המונדיאל אמרה במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום שלישי בבוקר כי ההפרעות התרחשו מחוץ לאצטדיון והן באחריות רשויות אכיפת החוק המקומיות.

 

בעיר החוף פורטלזה, נהג המונית ג'וסיבן פריטאס (46) המתין לנוסעים בסמוך לקבוצה של אוהדים ממקסיקו. בעיר התקיים המשחק בין קוסטה ריקה ואורוגוואי וכן המשחק מיום שלישי בין ברזיל ומקסיקו. "הייתה אלימות פזיזה מול המפגינים", הוא אומר. "אך כעת הגיע הזמן ליהנות מהכדורגל".

 

בעוד שהעבודה על שדות התעופה של ברזיל לא הסתיימה בזמן לפתיחת המונדיאל, לא נגרמו עד כה בעיות בשל כך עבור האוהדים שמטיילים ברחבי המדינה כדי לצפות במשחקים המתקיימים ב-12 ערים שונות ממנאוס, הבירה של המדינה הצפונית אמזונאס ועד לפורטה אלגרה בדרום ברזיל. ביום שני קבוצה של אוהדים מצ'ילה שרו בעודם ממתינים בסמוך למסוע המזוודות בשדה התעופה גאליאו בריו. לא רחוק משם הארגנטינאים הגיבו בשירים משל עצמם.

 

"ישנה אווירה בולטת של חברות", טענה בתחילת השבוע רוסף.

היא הוסיפה כי השינוי באווירה הזכיר לה כיצד צפתה במשחקי המונדיאל ב-1970 בזמן שהייתה עצורה על ידי הדיקטטורה הצבאית ששלטה באותה תקופה בברזיל. לדבריה, ההתקדמות של נבחרת ברזיל באותו טורניר הצליחה לסחוף אפילו את האסירים שבתחילה סירבו לתמוך בנבחרת הלאומית מחשש שניצחונות רק יחזקו את המשטר הצבאי. "הנבחרת הברזילאית מייצגת את הלאום שלנו", הצהירה. "היא מעל לממשלות, למפלגות פוליטיות והאינטרסים של כל קבוצה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x