$
ספורט ופוליטיקה

דרישה לפסילת עיני: "מצוי בניגוד עניינים חריף"

הבחירות לתפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל: אחד משלושת המועמדים, ערן פרלמן, שלח באמצעות עורך דינו מכתב לוועדה לבחירת כשירות מועמדים ובו הוא תוקף את יו"ר ההסתדרות לשעבר: "הייתה לו זיקה ברורה לקבוצת הליגה מתוקף תפקידו. זהו ניגוד שאין בוטה ממנו"

ynet 17:0517.06.14

ערן פרלמן, מי שמתמודד לתפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל, דורש לפסול את מועמדותו של עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר. לאחר שיו"ר ההתאחדות הנוכחי, אבי לוזון, ספג ביקורות על ניגוד עניינים והודיע כי לא ירוץ לקדנציה נוספת, הגישו מועמדות להחליפו בתפקיד שלושה אנשים: פרלמן, עיני ותמיר גילת. הבחירות אמורות להיערך ב-29 ביולי ועד אז הוועדה לכשרות מועמדים, צריכה להחליט האם לאשר את כל השלושה או לפסול מישהו מהם.

 

 

 

עופר עיני. "נמצא בניגוד עניינים" עופר עיני. "נמצא בניגוד עניינים" צילום: עמית שעל

 

במכתב ארוך בן 12 עמודים ששלח פרלמן באמצעות עו"ד אילן בומבך להתאחדות ולוועדה לבחירת כשירות המועמדים, נטען כי יו"ר ההסתדרות לשעבר "מצוי בניגוד עניינים חריף וכי הוא בעל זיקה ברורה לקבוצות הליגה המקצועניות".

 

עו"ד בומבך מדגיש במכתבו את העובדה, שבעודו יו"ר ההסתדרות ניצל עיני את מעמדו ופנה לקבוצות על מנת להחתימן על טופס המועמדות וכן ציין את הקשר ההדוק בינו כיו"ר ההסתדרות לבין מרכז הפועל, גוף בו הוא שולט ואותו הוא מתקצב. הוועדה, בראשות השופט בדימוס גבריאל קלינג, תידרש להחליט בסוגיה. עו"ד בומבך טוען עוד כי "עיקרה של הבקשה הוא מניעת שימוש לרעה בהליך, שאמור להיות דמוקרטי, לצורך בחירתו של מי שמבקש לנצל לרעה את מעמדו, קשריו והשפעתו, לתפקיד חשוב ובעל משמעות ציבורית".

 

לטענת עו"ד בומבך, "עיני מצוי בניגוד עניינים חריף שאין בוטה ממנו", ומתבסס על הנחיית עו"ד אלון בכר, ראש רשות התאגידים ברשם העמותות, בנוגע להנחייה לגבי הליך בחירות באיגודי ספורט בישראל. עו"ד בומבך כותב גם על סעיף 5 ב' לתקנון היסוד של ההתאחדות לכדורגל, המתייחס לוועדה שהוסמכה לבדוק את כשירות המועמדים לתפקיד היו"ר. בין היתר מצוין שם כי על הוועדה לבדוק האם המועמד נמצא בניגוד עניינים והאם בשנתיים האחרונות הייתה לו זיקה לאחת מקבוצות הליגות המקצועניות. לטענת עו"ד בומבך, עיני מצוי בניגוד עניינים בולט, "מצב שהיה עוד בעת הגשת מועמדותו לתפקיד ונמשך גם היום", ומוסיף כי לעיני גם הייתה זיקה ברורה לקבוצות הליגה המקצועניות מתוקף תפקידו כיו"ר ההסתדרות, החולשת על תקציבי קבוצות הכדורגל דרך מרכז "הפועל", שמתוקצב בין היתר על ידי ההסתדרות.

 

בומבך מדגיש במכתבו כי במועד הגשת המועמדות (29.5), עיני עוד שימש בתפקיד יו"ר ההסתדרות – מה שהציב אותו, לטענתו, בניגוד עניינים מובהק וכבעל זיקה אמיצה והדוקה לקבוצות הכדורגל, ומוסיף כי די בעובדה זו בכדי לפסול אותו לתפקיד. "החתמת קבוצות הכדורגל שיש לו עליהן השפעה מתוקף תפקידו כיו"ר ההסתדרות, מהווה שימוש לרעה בכוח שצבר ומעמידה אותו בניגוד עניינים ובמיוחד בהיותו בעל זיקה לקבוצות".

 

"כאן לא מדובר על חשש לניגוד עניינים, אלא משום שהוא נמצא בפועל בניגוד עניינים. עיני בעל השפעה מכרעת על תוצאות הבחירות... אם יו"ר של ועד מנהל בארגון ספורט לא יכול להתמנות לתפקיד יו"ר ההתאחדות הרי על אחת כמה וכמה שיו"ר ההסתדרות לכהן בתפקיד שכן הוא בעל השפעה מכרעת על מרכז הספורט ועל המינויים של בעלי התפקידים הבכירים שבו. ברור שבמצב זה לא ניתן יהיה להביא לשינוי המיוחל במצבו של הכדורגל הישראלי. בכל אופן, הצעתו של מרשי בדרך של טוהר מידות, שקיפות, מקצועיות, מצוינות והבאת רעיונות חדשים, תיבלם, כשהיא עודנה באיבה, בשל החומה הבצורה שמקים מרכז הפועל באמצעות קבוצות הכדורגל, וזאת בשל הלחץ והעוצמה שלו, שבסופו של דבר יכתיבו את הבחירה למי שדאג לתקצב אותם – עופר עיני. במצב הקיים קבוצות שירצו לתמוך במרשי יחששו לעשות כן בשל הלחץ והתכתיבים מההסתדרות".

 

בינתיים, ההתאחדות לכדורגל לא חתמה עדיין על הסכם עם מנהלת הליגה שאמורה לקום. פחות מחודשיים לפתיחת העונה ועדיין אין הסכמה בין ההתאחדות לכדורגל לאנשי המינהלת. היועץ המשפטי של ההתאחדות, עו"ד משה אביבי, שלח למנהלת את החוזה בין הצדדים עם תיקונים והעלה דרישות שלא ברור אם המנהלת תקבל. הטוטו הזהיר את ההתאחדות במכתב בו התריע כי אם המנהלת לא תקום הוא יעצור את כל הזרמת הכספים וכעת הטוטו עשוי לממש את האיום.

 

במקביל, בית הדין, הכריע לטובת עו"ד מורן מאירי שדרש לראות את מאזן המזומנים של ההתאחדות לכדורגל, שלטענתו הוסתר ממנו. מאירי, משקיף של ההתאחדות לכדורגל, אמור לקבל את הנתונים עד ה-30 ביוני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x