אירועי ספורט

המונדיאל בברזיל הרחיק את העניים מהאצטדיונים

האצטדיונים חדשים אבל המחירים לצפות במשחקי הקבוצות עלו פי 3 במרבית המקרים במה שנחשב ל"הדרה הברוטאלית ביותר" של האוהדים העניים בהיסטוריית הכדורגל של ברזיל

שירות כלכליסט 18:1611.06.14

ז'ואו סזאר אומר שהאצטדיונים של ברזיל למונדיאל יקרים מכדי שיוכל לצפות בכדורגל. סזאר שמרוויח 787 ריאל (353 דולר) בחודש מהרכבת יציעים זמניים לכנסים, נהג לשלם 5 ריאל לכרטיסים למשחקים של קבוצת באהיה בסלבדור, השוכנת בצפון מזרח ברזיל. אולם כעת הוא מספר שהוא מגיע לאצטדיון החדש פונטה נובה רק ב-20 הדקות האחרונות של המשחקים, אז פותחים את השערים כדי לאפשר לאוהדים לצאת. האוהדים האלה שילמו על הכרטיס שלהם פי 6 יותר ממה שסזאר נהג לשלם. 

 

 

 

אצטדיון המארקנה ברקע. כי מפעילי האצטדיונים פונים לאוהדים העשירים יותר, שעד כה נמנעו מהמגרשים בשל התנאים הירודים והאלימות של הכנופיות אצטדיון המארקנה ברקע. כי מפעילי האצטדיונים פונים לאוהדים העשירים יותר, שעד כה נמנעו מהמגרשים בשל התנאים הירודים והאלימות של הכנופיות צילום: איי פי

 

"אני כמעט ולא רואה יותר את האקשן", אומר סזאר (35), בעודו גורר מושבים ממתכת המיועדים לספונסריות של המונדיאל, ביניהן ויזה, אל מחוץ לאצטדיון.

 

המונדיאל מתחיל מחר במשחק של ברזיל נגד קרואטיה בסאו פאולו. המדינה הוציאה 3.6 מיליארד דולר לבנות או להרחיב 12 אצטדיונים ברחבי המדינה – חלקם באזורים שאין להם אפילו קבוצה. בעוד שהמבנים מציעים אוכל טוב יותר, מושבים ממוספרים ומצלמות אבטחה שאמורות למנוע אלימות, המחירים לצפות במשחקי הקבוצות שולשו במרבית המקרים במה שנחשב ל"הדרה הברוטאלית ביותר" של האוהדים העניים בהיסטוריית הכדורגל של ברזיל, לטענתו של פלאביו דה קמפוס, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת סאו פאולו, שעומד בראש קבוצת מחקר על הכדורגל.

 

אנדרו המפל, מנכ"ל חברת אינרנשיונל סטדיה מלונדון, שמייעצת למפעילי האצטדיונים בריו, בפורטו אלגרה וברסיפה כיצד לעלות את ההכנסות, אומר כי מפעילי האצטדיונים פונים לאוהדים העשירים יותר, שעד כה נמנעו מהמגרשים בשל התנאים הירודים והאלימות של הכנופיות. מחקר של אמיר סמוגי, יועץ שיווק בספורט מסאו פאולו מצא שהמתקנים החדשים, חלקם נפתחו כבר בשנה שעברה, עזרו ל-20 הקבוצות המובילות לעלות בשנה שעברה את מכירות הכרטיסים ב-43% ל-309.6 מיליון ריאל.

 

אנטוניו "טוניניו" נסימנטו, שר הכדורגל של ברזיל, מסר בראיון כי אף שהוא מרוצה שהאצטדיונים החדשים מושכים סוג אחר של לקוחות, כולל יותר נשים וילדים, הוא מודאג מכך שהאוהדים העניים יותר אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות כרטיסים. "עלינו להילחם קצת באליטיזם של האצטדיונים החדשים האלה", טען.

 

תמחור הכרטיסים בפונטה נובה מבוסס על מספר גורמים, ביניהם תחזוקה ועלויות תפעול, מסבירה מרלוסה גוימראס, דוברת של הקבוצה המפעילה את האצטדיון, שכוללת את אודברכט (Odebrecht), חברת הנדל"ן הגדולה בברזיל. מחירי הכניסה הורדו ב-30% בשנה האחרונה וכרטיסי סטודנטים ופנסיונרים עולים רק 15 ריאל. כך שנשללות "התיאוריות לאליטיזם", הוסיפה.

 

אודברכט היא שותפה גם בקבוצה שמפעילה את אצטדיון מרקנה בריו דה ז'נרו ביחד עם אנשוץ אינטרטיינמנט מלוס אנג'לס, שמנהלת את מרכז סטייפלס בעיר. הקבוצה הזו הסכימה בשנה שעברה לשלם שכירות של 5.5 מיליון ריאל בשנה, והבטיחה להשקיע 594 מיליון ריאל נוספים. היא מצפה להגיע לאיזון ב-2016, לפי דניו סידריירה מהחברה.

 

בדיקה של סוכנות בלומברג שנערכה בין יולי של השנה שעברה וספטמבר מצאה שמחירי הכרטיסים במראקנה עמדו על 60 ריאל לאוהדי הקבוצה המקומית פלמנגו שאינם מנויים. מדובר ב-8% משכר המינימום, שעומד על 724 ריאל לחודש.

 

 

המארקנה. בדיקה של סוכנות בלומברג שנערכה בין יולי של השנה שעברה וספטמבר מצאה שמחירי הכרטיסים במראקנה עמדו על 60 ריאל לאוהדי הקבוצה המקומית פלמנגו שאינם מנויים. מדובר ב-8% משכר המינימום, שעומד על 724 ריאל לחודש המארקנה. בדיקה של סוכנות בלומברג שנערכה בין יולי של השנה שעברה וספטמבר מצאה שמחירי הכרטיסים במראקנה עמדו על 60 ריאל לאוהדי הקבוצה המקומית פלמנגו שאינם מנויים. מדובר ב-8% משכר המינימום, שעומד על 724 ריאל לחודש צילום: איי פי

 

"זה מחיר שימנע מברזילאים רבים לבוא", אומר דה קמפוס. אנדרה פירס, הדובר של קבוצת מרקנה, שכוללת את אודברכט ו-AEG, מסר בתגובה כי פלמנגו קובעת את מחירי הכרטיסים. לטענתו, פלומיננזה, קבוצה נוספת המשחקת בריו, הציעה השנה למכירה כרטיסים באותו אצטדיון תמורת סכום נמוך של 10 ריאל בלבד.

 

המפל טוען כי החוויה באצטדיון שכולל 78 אלף מושבים השתפרה פלאים מאז השיפוץ בעלות של 500 מיליון דולר. לדבריו, לפני חמש שנים, הגישו ביציע הכבוד נקניקיות קרות. ב-2000 בעלי האצטדיון הודיעו כי חלקים ממבנה הבטון והפלדה נשחקו לאחר שהאוהדים השתינו במשך שנים במעברים.

 

הבעלים הקודמים של אצטדיון פונטה נובה בסלבדור השתמשו במדרגות מבטון כמושבים "וזה לא היה מראה מלבב במיוחד", אומר סזאר. כיום המבנה כולל 70 מושבי אח"מים, 10 מעליות, פעוטון וחשוב מכך, 20 מצלמות אבטחה, מדגיש המפל.

 

הכדורגל בברזיל סבל במשך עשורים מאלימות של כנופיות. ברסיפה בצפון מזרח המדינה, נהרג בחודש שעבר גבר בן 26 שעמד מחוץ לאצטדיון לאחר שנפגע מאסלה שנזרקה מהיציע העליון. 

 

לפי נסימנטו, האצטדיונים של המונדיאל מייצגים "מודל חדש של אבטחה". הוא אף שולל את הביקורת על כך שחלק מהם, כמו האצטדיון בברזיליה כמעט ולא יהיו בשימוש. האצטדיון יכול להכיל עד 50 אלף אנשים, אך לעיר אין קבוצה המשחקת בליגה הבכירה. הפתרון הוא כנראה הזמנת קבוצות מריו וסאו פאולו לשחק את משחקי "הבית" שלהן שם.

 

"אנשים טענו שהאצטדיון בברזיליה יהיה פיל לבן, אך היום הוא פיל זהב", מתעקש נסימנטו. אולם בסלבדור, סזאר אינו מרוויח מהמונדיאל. לדבריו הוא יצטרך להתרגל לשגרה שתתפתח לאחר סיום הטורניר: הקשבה לשידורים ברדיו מחוץ לאצטדיון, ואז ריצה עם חבריו להצטופף במעברים לדקות הסיום. "זה עדיף על כלום", הוא אומר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x