$
ספורט ופוליטיקה

פקיסטן - ספקית מרכזית של הכדורים של אדידס במונדיאל 2014

יותר מ-3,000 כדורי "ברזוקה" ישמשו במהלך הטורניר שיוצא לדרך ב-12 ביוני. אדידס מכרה 13 מיליון כדורים במונדיאל שנערך בדרום אפריקה ב-2010

שירות כלכליסט 15:3109.06.14

פקיסטן תהיה בעלת נוכחות משמעותית במונדיאל השנה – אולם לא בשל כישורי הכדורגל של שחקניה. המדינה, מדורגת במקום ה-159 בדירוג של פיפ"א, ואינה בין המדינות שהעפילו לטורניר הספורט הנצפה ביותר בעולם, אלא היא הצטרפה לסין כספקית מרכזית של הכדורים הרשמיים של אדידס.

 

 

עובדת בפקיסטן. עלות זולה עובדת בפקיסטן. עלות זולה צילום: איי אף פי

 

יותר מ-3,000 כדורי "ברזוקה" ישמשו במהלך הטורניר שיוצא לדרך ב-12 ביוני. זאת בהשוואה למיליוני כדורים של אדידס ושל מותגים אחרים המיוצרים בכל שנה במפעלים כמו פורווארד ספורטס בסיאלקוט, מרכז ייצור ציוד הספורט המרכזי בפקיסטן. העסקים במקום מציינים כי נהנו מזינוק בביקוש לנוכח ההאצה בצמיחה הכלכלית ובעוד שהשכר מהווה תחרות לסין. העסקת ילדים, תופעה שגרמה לחברות זרות לעזוב מלכתחילה את המדינה, חוסלה כמעט לגמרי.

 

השינוי הזה משתקף בשלט התלוי בסמוך לשער הכניסה למפעל של פורווארד ספורטס. "אנחנו לא יכולים להעסיק אנשים מתחת לגיל 15", נכתב בשלט. עם זאת, רבים מהעובדים מרווחים שכר מינימום חודשי בגובה 10 אלף רופי (102 דולר), נמוך מהמחיר שבו נמכרים כדורי הברזוקה בבריטניה ובארה"ב.

 

"כעת שאיכות החיים בסין עולה בכל יום, שכר העובדים במדינה עולה גם כן", אומר מוחמד יונוס סאני, שעומד בראש איגוד יצרני וייצואני ציוד הספורט בפקיסטן. "יהיה לנו פחות מתחרה אחד יש לנו הרבה כוח עבודה זול, והמוצרים שלנו טובים מבחינת המחירים".

 

ב"פורווארד ספורטס", נשמע רעש מכונות בעוד 1,800 עובדים בעשרה קווי ייצור של כדורים בשלל צבעים, תופרים חומר סינתטי ביחד והופכים הכדור מפנימה החוצה לאחר סיום התפירה הפנימית. הכדור מתמלא באוויר, נבדק ונכנס למכונה מעוגלת שמשפרת את צורתו. חלק מהעובדים משתמשים במכונות תפירה, בעוד שאחרים עושים זאת בצורה המסורתית עם מחט. כוח העבודה כולל נשים בלבוש פקיסטני מסורתי של טוניקות ארוכות ומכנסיים רחבים, לחלקן לק על הציפורניים ואילו אחרות עוטות בורקה שחושפת רק את הפנים. בדרך כלל, המשמרת נמשכת שמונה שעות ביום, שישה ימים בשבוע. 

 

עובדת במפעל כדורים בפקיסטן. 102 דולר לחודש כדי לייצר כדורים שנמכרים ב-100 דולר עובדת במפעל כדורים בפקיסטן. 102 דולר לחודש כדי לייצר כדורים שנמכרים ב-100 דולר צילום: רויטרס

 

פורווארד ספורטס, היצרנית הגדולה במדינה של כדורים עבור אדידס, מייצרת כדורים הן ממכונה והן בתפירה ידנית עבור יצרנית ציוד הספורט השנייה בגודלה בעולם, שבסיסה בגרמניה. המפעל מייצר גם כדורים באיכות גבוהה וגם כאלה שנחשבים כבעלי סטנדרטים נמוכים יותר.

 

חאוואג'ה חסן מאסוד (Khawaja Hassan Masood), מנהל פיתוח מוצרים בחברה הפקיסטנית, מעריך כי החברה תספק למעלה מ-2 מיליון כדורי ברזוקה מסוגים שונים. מרבית הכדורים שישמשו במונדיאל מיוצרים בסין, הוסיף בראיון שהעניק מהמפעל.

 

"פקיסטן תוכל להשיב לעצמה את רוב הנתח משוק ציוד הכדורגל מסין, ויאטנם ואינדונזיה", הסביר. לדבריו, המדינה שבעבר הנתח שלה בשוק ייצור הכדורים לכדורגל עמד על 80%, יכולה לעלות חזרה את הנתח ל-50% מ-18% כעת בתוך ארבע שנים. "יש לנו יתרון בזכות השכר, שכן הוא נמוך בהשוואה לסין".

 

פקיסטן, שנחשבה ליצרנית הכדורים המובילה בעולם עד שנות ה-90, הפסידה עסקים לטובת סין בין השנים 2006-09, ונתח השוק שלה הצטמצם בקרוב למחצית ל-13%, כך לפי מחקר של חאליד נדבי מאוניברסיטת מנצ'סטר, פטר לונד תומפסון מבית הספר למנהל עסקים בקופנהגן ואחרים. הנתח של סין טיפס ל-50% מ-35%.

 

אדידס מכרה 13 מיליון כדורים במונדיאל שנערך בדרום אפריקה ב-2010 במסגרת קמפיין שהתבסס על כדור Jabulani, והיא בטוחה שתמכור יותר כדורי ברזוקה, כך לפי דוברת החברה סילביה ראקני. כדור המשחק הרשמי יימכר באתר של אדידס תמורת 160 מיליון דולר, בעוד שכדורים באיכות נמוכה יותר יוצעו במחירים נמוכים יותר.

 

אדידס, הספקית הבלעדית של הכדורים למונדיאל, סירבה לחשוף את הפירוט הגיאוגרפי של הספקים או לספק פרטים על הסכמים מסחריים. מאסוד לא הסכים לחשוף את עלויות הייצור או את השווי של החוזה עם אדידס.

 

שכר המינימום בפקיסטן עומד על 10 אלף רופי (102 דולר) בחודש, זאת לעומת השכר הנמוך ביותר בסין שעומד על 1,010 יואן (162 דולר), ושולם בשנה שעברה במחוז אנחווי. באופן כללי, השכר בסין שולש בתוך עשור.

 

ארגון העבודה העולמי הקים מרכזי תפירה בכפרים בפקיסטן בניסיון למנוע העסקת ילדים במפעלים, במתפרות ובבתים.

 

סיאלקוט, מרכז ייצור הספורט המרכזי של פקיסטן, העלה את הייצוא ב-20% לשיא של 1.05 מיליארד דולר עבור השנה הפיסקאלית שהסתיימה ביוני, 2013, כך לפי נתוני איגוד היצרנים והייצואנים. בעיר, השוכנת במחוז פונג'אב במרכז המדינה, יש גם מפעלים המייצרים כפפות ספורט עבור נייקי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x