$
ספורט עולמי

"המשחקים בברזיל יהיו ממש גרועים"

המתמטיקאי הצ'יליאני ליאונרדו שארה טוען שמבחינה מתמטית שיטת הבתים במונדיאלים מייצרת כדורגל גרוע ומשעמם, והוא מציע לפיפ"א פורמט חדש. מישהו יקשיב?

אוריאל דסקל 10:0905.06.14

הניסיון הראשון של ליאונרדו שארה (Shara Leandro) ביצירת שיטת משחקים בכדורגל הגיע כשעוד היה תלמיד בבית הספר היסודי. כמתמטיקאי לעתיד הוא מעולם לא היה מבריק בכדורגל, אבל הוא הבין שמשהו לא הוגן בכך שלא כל הילדים יכולים לשחק כדורגל בהפסקת הצהריים.

 

 

 

"לכולם היו 30 דקות הפסקה, אבל על המגרש שיחקו רק שתי קבוצות עם השחקנים הכי טובים. זה לא היה הוגן לכל השאר. אז אמרתי: 'בואו נרכיב שלוש קבוצות ונשחק כולנו. שלושה משחקים, כל אחד 10 דקות ואז כל הילדים יהיו שמחים יותר'". הפורמט שלו אושר על ידי המורים והתלמידים האחרים, ובעקבות המהפכה של ליאו הצעיר הוא אפילו קיבל מכתב אהבה. עכשיו הוא רוצה לשנות את שיטת המשחקים של המונדיאל, של היורו ושל המשחקים האולימפיים. ויש לו נוסחה מתמטית איך לעשות את זה.

 

 

ספ בלאטר. "רוצה כדורגל התקפי" ספ בלאטר. "רוצה כדורגל התקפי" צילום: איי אף פי

 

"משחקים משעממים"

 

שארה, נשיא חברת הייעוץ Matchvision, מראה ששלושת המונדיאלים האחרונים היו מבין ארבעת המונדיאלים הגרועים ביותר מבחינת שערים למשחק. בשלושת הטורנירים האחרונים הובקעו 2.5 שערים במשחק, כשהממוצע של המונדיאלים הוא 3.1 שערים למשחק. "גם הטורניר בברזיל יהיה גרוע מאוד מהבחינה הזאת", אומר שארה, "מכיוון שקבוצות לא מנסות לנצח, הן מנסות לא להפסיד. משום שבשיטת המשחקים הנוכחית הגיוני שקבוצות לא ייקחו הרבה סיכונים. שלוש תוצאות תיקו יכולות להספיק כדי להגיע לסיבוב השני. למשל, פרגוואי הגיעה עד לגמר הקופה אמריקה בלי לנצח משחק. ביורו 2012 רוסיה היתה הנבחרת היחידה בבית שלהם עם מאזן שערים חיובי, אבל לא העפילה לשלב השני".

 

הפורמט של בתים המסודרים עם ארבע נבחרות בכל בית מוביל למשחקים משעממים ברמת איכות נמוכה. על זה ניתן להוסיף שנבחרות יכולות "לנוח" במשחק השלישי בשלב הבתים — אם ניצחו את שני המשחקים הקודמים או הפסידו בהם. "בטורנירים גדולים רואים שמאמנים משחקים עם ההרכב השני שלהם במשחקים לא חשובים. אנשים משלמים 100 דולר לכרטיס כדי לראות משחק מילואים? זה לא הוגן לקבוצות האחרות, לאוהדים במגרשים ולצופים בבית, והערך הבידורי של המשחקים הללו פוגע, על פי החישובים שלי, בהכנסות. פיפ"א מפסידה לפחות 100 מיליון דולר על המשחקים הלא חשובים שיש לה בטורניר".

 

לפי שארה, סכנת "הטיית המשחקים" שכיחה אף היא בפורמט הנוכחי. גם לפי ראלף מוטשקה, מנהל האבטחה של פיפ"א, "משחקים לא חשובים בסוף שלב הבתים הם החשופים ביותר להטיית משחקים". גם הטיית משחקים ספורטיבית מתרחשת בפורמט הנוכחי. הדוגמה המפורסמת ביותר היתה המשחק בין גרמניה המערבית לאוסטריה ב־1982, כאשר כדי להבטיח את העפלתן לשלב השני על חשבון אלג'יריה, התוצאה ששתי הקבוצות היו צריכות היתה הפסד 0־1 של אוסטריה. אחרי המשחק הזה קבעה פיפ"א שכל המשחקים האחרונים בשלב הבתים ישוחקו באותה השעה. אולם גם זה לא מנע משבדיה ודנמרק, ביורו 2004, להשיג את התוצאה שתבטיח לשתיהן עלייה לשלב הבתים נגד איטליה.

 

 

גביע העולם. "הכל עבר אבולוציה חוץ מהפורמאט" גביע העולם. "הכל עבר אבולוציה חוץ מהפורמאט" צילום: אם סי טי

 

"הכל התפתח"

 

גם המשחקים עצמם לא איכותיים ובפיפ"א מודאגים מכך. "אנחנו צריכים למצוא דרך שקבוצות ישחקו כדורגל התקפי יותר", אמר ספ בלאטר, נשיא פיפ"א. "אנחנו צריכים שקבוצות ישחקו כדי לנצח". אבל שום דבר משמעותי לא נעשה בנושא. "הכל בכדורגל התפתח", אומר שארה. "ממגרש הדשא ועד נעלי הכדורגלנים, אבל לא הפורמט עצמו — שנשאר בשלב הבתים, ארבע קבוצות בכל בית, ואז המנצחות בבתים עולות לשלב הנוקאאוט".

 

אז מה ההצעה שלך?

"שלב הבתים הוא נחלת העבר. אנחנו צריכים להפסיק לדבר על 'בתים' ולהתחיל לדבר על 'דירוגים'. טורנירים צריכים להתחיל ב'שלב הדירוגים', במודל הזה אפשר לשחק עם 30 קבוצות, 36 קבוצות או 24 קבוצות בטורניר. יש שלושה דירוגים, או ארבעה או חמישה, זה תלוי במספר הקבוצות. הקבוצות מחולקות על פי הדירוג שלהן. ניקח לדוגמה את המונדיאל ונעשה אותו טורניר ל־36 קבוצות. יהיה דירוג A עם 12 קבוצות, דירוג B עם 12 קבוצות ודירוג C עם 12 קבוצות. כל קבוצה משחקת בשלושה משחקים. משחק אחד נגד כל דירוג. כלומר, קבוצה מדירוג A משחקת מחזור ראשון נגד קבוצה מדירוג A, מחזור שני נגד קבוצה מדירוג B ומחזור שלישי נגד קבוצה מדירוג C. תלוי בהגרלה. אחרי שלושה מחזורים כל הקבוצות מוצבות בטבלה והקבוצה עם המאזן הטוב ביותר — נקודות, הפרש שערים וכו' — במקום הראשון. היא תתמודד בשמינית הגמר נגד המקום ה־16. הקבוצה במקום השני תתמודד מול המקום ה־15 והקבוצה במקום השלישי נגד המקום ה־14 וכו'.

 

מהם היתרונות של הפורמט הזה?

"הקבוצות צריכות להתאמץ לאורך כל הסיבוב הראשון. הן צריכות לנצח ובהרבה שערים כדי להבטיח את מיקומן הגבוה. בפורמט הזה אפשר לשדר יותר משחקים בטלוויזיה. והכי חשוב, גם אם הקבוצה שלך הפסידה בשני המשחקים הראשונים, עדיין יש על מה לשחק במשחק האחרון. יהיו גם משחקים גדולים בסיבוב הראשון. אתה יודע שברזיל וגרמניה נפגשו זו עם זו רק פעם אחת במהלך מונדיאל? אני חושב שהמודל הזה מוסיף הרבה ריגוש למשחקים. לא יהיו 'בתי מוות' או בתים חלשים. הפורמט הזה גם מעודד טקטיקות התקפיות ומוריד את הסיכוי להטות משחקים לטובתך ב־5%. היו לא מעט מקרים באולימפיאדות ובטורנירים שקבוצות הפסידו במשחקים בכוונה כדי להבטיח 'הגרלה נוחה יותר' בשלב הבא. הפורמט הזה מעודד כל קבוצה להשיג את הניקוד המקסימלי".

 

 

. .

 

נפתרה בעיה

אופ"א הגדילה את טורניר היורו ל־24 קבוצות, ומישל פלאטיני, נשיא אופ"א שמעוניין להיות נשיא פיפ"א, מתכנן להגדיל את המונדיאל כדי להשיג את הקולות הנחוצים לזכייה בנשיאות פיפ"א. עם זאת, הגדלת המונדיאל מעבר ל־32 נבחרות תמיד היתה "בעיה לוגיסטית", לפי וולפגנג ניירסבאך, מארגן מונדיאל 2006. "קשה לראות איך אפשר לעשות מונדיאל של 36 קבוצות ולייצר פורמט הוגן וברור שיאפשר ל־16 מהן לעלות לשלב הבא".

 

שארה אומר שהפורמט שלו "גמיש ומאפשר הרבה קומבינציות". הפורמט של שארה כבר עובד בגביע של צ'ילה וב־30 טורנירים שונים ברחבי העולם — מפינג פונג באלג'יריה ועד טורניר כדורגל בקוסטה ריקה. הוא הציע אותו גם להתאחדות לכדורגל הישראלית, שמחפשת מה לעשות בגביע הטוטו המיותר. "את הפורמט הזה אפשר לקחת לכל טורניר. מבחינתי הכי חשוב שבפורמט שלי אף אחד לא תלוי בתוצאה של משחק אחד. כל הקבוצות תלויות בתוצאות של כל הקבוצות האחרות. זה מה שנקרא ספורט — אתה נותן את הטוב ביותר שלך ושהטוב ביותר ינצח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x