$
רכישות

האם ברוקלין נטס תהיה קבוצת ה-NBA הראשונה שתמכר במיליארד דולר?

פורסט סיטי אנטרפרייז, יזמית הנדל"ן שבבעלותה 20% מהנטס, העניקה לקבוצה שווי של 1 מיליארד דולר בניסיונותיה למכור את אחזקתה

שירות כלכליסט 16:2914.05.14

השווי של קבוצות הספורט ממשיך לטפס. בעוד שנזרקות לאוויר השערות שלוס אנג'לס קליפרס תימכר במיליארד דולר, בנק השקעות העניק הערכת שווי של מיליארד דולר לברוקלין נטס. פורסט סיטי אנטרפרייז, יזמית הנדל"ן שבבעלותה 20% מהנטס, העניקה לקבוצה שווי של 1 מיליארד דולר במסגרת הניסיונות שלה למכור את אחזקתה. 

קווין גארנט ופול פירס מברוקלין נטס. הבעלים לא מתכנן להפסיק להשקיע קווין גארנט ופול פירס מברוקלין נטס. הבעלים לא מתכנן להפסיק להשקיע צילום: איי אף פי

 

"אנחנו חשים בטוחים יותר בהערכה של המיליארד דולר...מכיוון שכל הקבוצות ירוויחו מעסקת הטלוויזיה החדשה", אומר לייל אייס, המנהל הכללי של אברקור פרטנרס, שפורסט סיטי הפקידה בידיה את משימת מכירת ה-20% בנטס. מומחים בתעשייה מצפים כי ב-NBA יצליחו להכפיל את ההכנסות ממכירת זכויות השידור בארה"ב בעת החתימה על חוזים החדשים לאחר סיום החוזים הנוכחיים עם ESPN וטרנר ספורטס ב-2015. אייס מציין גם את עסקת הטלוויזיה המקומית של הנטס עם YES נטוורקס כגורם בקביעת השווי. לפי העסקה, הנטס מרוויחים 20 מיליון דולר בשנה, סכום נמוך באופן יחסי עבור קבוצה המשחקת בשוק הגדול ביותר במדינה. לשם השוואה, לוס אנג'לס לייקרס צפויים להרוויח 200 מיליון דולר בממוצע בשנה מספורטסנט של טיים וורנר כייבל עד 2032, זאת במסגרת לחוזה השידור המקומי שחתמו.

 

החוזה של הנטס עם YES נטוורקס תקף עד 2016, אך שני הצדדים החלו כבר במגעים לקביעת חוזה חדש.

 

הערכת השווי המפתיעה שהוענקה לנטס – המבוססת על הקבוצה בלבד ואינה לוקחת בחשבון את אולם ברקליס סנטר – מצטרפת לשורה של דיווחים על השווי ההולך וגדל של קבוצות ה-NBA. בנוסף לשיחות סביב מכירת הקליפרס, רק לפני שלושה שבועות גרמה קבוצת מילווקי באקס, שמשחקת באולם מיושן בשוק בינוני, להרמת גבה קולקטיבית לאחר שחתמה על הסכם מכירה בשווי 550 מיליון דולר.

 

כעת באברקור מקווים להשיג מעל מיליארד דולר עבור אחזקת המיעוט והערכת השווי המלאה של הנטס. ברוס רטנר, הבעלים של פורסט סיטי רכש את השליטה בנטס ב-2003 בעסקה בשווי 300 מיליון דולר. הוא מכר מיד לאחר מכן את האחזקה לבעלים הנוכחי של הנטס, מיכאיל פרוחורוב, אך שמר על ה-20%, אותם הוא מנסה למכור כעת.

 

עם זאת, המכירה הנוכחית טומנת בחובה גם כמה תמרורי אזהרה. הנטס הוציאה הרבה מעל לתקרת השכר של הליגה, ונדרשה לשלם מס יוקרה בשיעור גבוה למדי, שפגע במאזן. על פי הדו"ח הפיננסי העדכני ביותר של פורסט סיטי, יזמית הנדל"ן הפסידה 2.8 מיליון דולר על הנטס ס-11 החודשים שהסתיימו ב-31 בדצמבר, 2013. ה-2.8 מיליון דולר האלה מתרגמים בקבוצה להפסד של 23.33 מיליון דולר, בהתבסס על אחזקת בעלות של 12% של פורסט סיטי שבידי שותפים מוגבלים שיחויבו למכור במידה והיזמית תבקש זאת מהם.

 

חסרון אפשרי נוסף: פרוחורוב כבעלים הראשי. האוליגרך הרוסי לא מראה נכונות לצמצם את ההוצאות, כך שהבעלים של ה-20% יאלצו לחלוק בהפסד הזה. אברקור מחפשת קונים פוטנציאלים ל-20% ואינה מתכוונת לבצע מכירה פומבית. הקבוצה מחזיקה בחוב של 200 מיליון דולר. כתוצאה מכך, הרוכשים זקוקים להון של 160 מיליו דולר כדי לממן את הרכישה של האחזקה בגובה 20% במידה ואברקור תשיג את מחיר המטרה שלה.

 

אחד מגורמי המשיכה הפחות מוכרים של האחזקה קשור לכך שהיא תעניק לקונה עמדה נוחה לרכוש את כל הקבוצה במידה ופרוחורוב ייאלץ בשלב מסוים למכור את חלקו בשל המתיחות הגיאו פוליטית בין רוסיה וארה"ב. ה-NBA כבר נאלצו השנה להגיב על דיווחים שפרוחורוב מתכוון לרשום את הקבוצה כתאגיד הפועל ברוסיה. ב-NBA הדגישו כי לא יאפשרו מהלך מסוג זה.

 

בכל הנוגע לברקליס סנטר, בבעלותה של פורסט סיטי 55% מהארנה. החברה לא מסרה אם בכוונתה למכור את הבעלות. פרוחורוב מחזיק ב-45% הנותרים. פרוחורוב רכש 80% מהנטס ס-2010 כחלק מעסקה בשווי 223 מיליון דולר שהעניקה לקבוצה שווי של פחות מ-300 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x