חסויות וזכויות שידור

זכויות השידור של ה-MLS שוות 630 מיליון דולר

הסכם חדש בין ליגת הכדורגל של צפון אמריקה ל-ESPN, פוקס ויוניוויזיון מביא לעלייה ניכרת בהכנסות זכויות השידור של ה-MLS

שירות כלכליסט 18:1213.05.14

ליגת הכדורגל האמריקאית (MLS) מכרה את זכויות השידור שלה בארה"ב ל-ESPN, פוקס ספורטס ויוניוויזיון (Univision) לתקופה החל מ-2015 ועד לסוף עונת 2022. ההסכם, שדיבורים עליו נפוצו בשבועות האחרונים, פירושו ש-NBC תפסיק לשדר את משחקי הליגה.

 

 

 

סיאטל סאונדרס חוגגים. ההסכם הנוכחי שווה 18 מיליון דולר בעונה סיאטל סאונדרס חוגגים. ההסכם הנוכחי שווה 18 מיליון דולר בעונה צילום: איי פי

 

שלושת הערוצים יחלקו ביניהם את המשחקים המרכזיים, וכל אחד בתורו ישדר את משחק השבוע: יוניוויזיון בשישי בערב, ESPN ופוקס ישדרו לסירוגים בימי ראשון בערב. למעלה מ-125 משחקים ישודרו בשידור חי בכל עונה.

 

ESPN משדרת את משחקי הליגה מאז הוקמה ב-1996, בעוד שפוקס שימשה כשותפה לשידורים בין השנים 2003-2011. כל ערוץ יתמוך בליגה באמצעות שיווק וקידום מכירות, בעוד ש-MLS דירקט, חבילת השידור של הליגה למנויים שבאזור שלהם המשחקים אינם משודרים (out-of-market), יהיו זמינים ב-ESPN3, שירות האינטרנט של הרשת.

 

העסקה כוללת גם זכויות לשידור משחקי הנבחרת האמריקאית. פוקס ספורטס 1 ו-ESPN חולקים ביניהם את זכויות השידור באנגלית לעשרה משחקים שמקיימת הנבחרת האמריקאית בכל שנה. הרשתות יחלקו גם את שידור משחקי נבחרת הנשים. יוניוויזיון תשדר את כל משחקי הנבחרת בספרדית.

 

העסקה הוכרזה רשמית ביום שני. עוד קודם לכן דיווח SportBusiness Journal כי ESPN ופוקס ישלמו 75 מיליון דולר בשנה בממוצע עבור הזכויות. יוניוויזיון משלמת לפי הדיווחים 15 מיליון דולר בשנה. מדובר בעלייה במחיר עבור MLS , שבחוזה הנוכחי שלה עם ESPN, יוניוויזיון ו-NBC היא מרוויחה בממוצע 18 מיליון דולר בשנה.

 

"אנחנו גאים לשתף פעולה עם ESPN, פוקס ויוניוויזיון ליצירת שותפות זכויות המדיה המקיפות ביותר בהיסטוריה של הכדורגל בארה"ב", מסר דון גרבר, הקומישינר של ה-MLS. "המחויבות של שותפות הטלוויזיה שלנו מבחינת המבנה, האורך והעוצמה היא חסרת תקדים, והשותפויות החדשות הללו מהוות סימן חזק נוסף לצמיחה המתמשכת של הליגה וההתעניינות של האוהדים בספורט שלנו".

 

העסקה מייצגת את השינוי האחרון בזכויות שידור הכדורגל בארה"ב. אף ש-NBC הפסידה את שידור ה-MLS, היא שידרה העונה לראשונה את משחקי הפרמיירליג בארה"ב, והשידורים שלה זכו לשלל מחמאות. במקביל, המונדיאל שיתקיים בחודש הבא, יהיה האחרון שישודר ב-ESPN. החל מהטורניר הבא, פוקס תהיה בעלת הזכויות לשידור הטורנירים של פיפ"א בארה"ב עד 2022, תקופה זהה לעסקת ה-MLS החדשה.

 

"אנחנו מרוצים ביותר שהארכנו את השותפות שלנו עם ESPN, פוקס ניוז ויוניוויזיון", הוסיף נשיא התאחדות הכדורגל האמריקאית, סוניל גולאטי. "ההתחייבות של שותפות הטלוויזיה שלנו לשדר טווח רחב כל כך וכמות נרחבת כל כך של משחקים מייצגת את הביקוש ההולך וגדל לכדורגל במדינה שלנו ומשקפת פלטפורמה למאגר האוהדים המתפתח שלנו לעקוב אחר המשחק הן ברמת הקבוצות והן ברמת הנבחרת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x