אירועי ספורט

בכיר בוועד האולימפי על ההכנות לריו 2016: המצב בשטח "קריטי"

לטענת סגן נשיא הוועד ג'ון קואטס, ההכנות לאולימפיאדה שתיערך בעוד כשנתיים בברזיל גרועות אף יותר מאלו שהיו באתונה, שהמשיכה לבנות מתקנים גם בערבו של האירוע ב-2004

שירות כלכליסט 17:3030.04.14

בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) טוען כי ההכנות של ריו דה ז'נרו לאולימפיאדת 2016 הן הגרועות ביותר שראה. סגן נשיא הוועד, ג'ון קואטס האוסטרלי, שמתעסק עם אולימפיאדות כבר קרוב ל-40 שנה, אומר כי המצב בריו הפך להיות "קריטי" וההכנות גרועות אפילו משהיו באתונה, שהמשיכה לבנות מתקנים גם בערבו של האירוע ב-2004.

קואטס עדכן בתחילת השבוע פורום אולימפי בסידני, זאת לאחר שערך שישה ביקורי ביקורת בריו. "אנחנו נהיינו מודאגים ביותר. הם לא מוכנים בכל כך הרבה דרכים. עלינו לגרום לזה לקרות, וזו הגישה של הוועד. אי אפשר לסגת מזה", אמר.

 

המצב כיום בפארק האולימפי בריו דה ז'נרו. "המצב קריטי" המצב כיום בפארק האולימפי בריו דה ז'נרו. "המצב קריטי" צילום: איי פי

 

ההכנות של ריו לאולימפיאדה הושפעו מכמה נושאים, ביניהם חוסר הסכמה בין הרשויות המוניציפלית, המקומית והפדרלית לגבי חלוקת העלויות. כתוצאה מכך נגרמו עיכובים בקביעת התקציב ובתחילת העבודה בחלק מהמתקנים.

 

מוקדם יותר החודש פתחו העובדים של הפארק האולימפי בשביתה של שבועיים במחאה על השכר והתנאים. בנוסף, ראשי כמה פדרציות ספורט התלוננו על היעדר ההתקדמות.

 

בהצעה הזוכה של ריו, נטען כי המשחקים יעלו 15 מיליארד דולר. אולם מאז, המארגנים ופוליטיקאים הבטיחו כי הסכום שמשקיעים ישירות באולימפיאדה יהיה נמוך יותר, זאת בעקבות הזעם הציבורי סביב סכומי הכסף הגבוהים שהוקצו לארגון המונדיאל השנה. העלות של האירוע עומדת כעת על 11 מיליארד דולר.

 

נשיא הוועד האולימפי, תומאס באך מינה את גילברט פלי, המנהל היוצא של המשחקים האולימפיים בארגון, לפקח בריו על ההכנות. מומחים נוספים נשלחים גם כן למדינה הגדולה ביותר בדרום אמריקה. "ה-IOC הקים כוח משימה מיוחד שינסה להאיץ את ההכנות, שכן השטח הוא במצב אנוש", אמר קואטס. "ה-IOC אימץ גישה יותר מתערבת. זה אמנם חסר תקדים עבורנו, אך אין לנו תכנית חלופית. אנחנו נוסעים לריו".

 

המארגנים ציינו השבוע כי החל תהליך מכרז עבור גוש אולימפי שבנייתו נדחתה בצפון העיר וכן את פרסום התקציב, דווקא כסימנים להתקדמות.

 

"חלף הזמן שבו דיונים כלליים על ההתקדמות של ההכנות מצליחים לתרום למסע לעבר המשחקים", נכתב בהצהרה שפרסמה הוועדה המארגנת, ריו 2016. "הגיע הזמן שנתמקד על העבודה שנעשית ועל עירוב החברה".

 

ראש עיריית ריו אדוארדו פאיש ניסה להפיג את החששות. ב-17 באפריל טען כי ההכנות מתקדמות כמתוכנן ובירך על הגעת כוח המשימה של ה-IOC לעיר. "הנוכחות שלהם טובה מאד, מכיוון שאנחנו הולכים להראות להם שאין סיבה לחשש", הודיע.

 

לאולימפיאדת ריו שלושה תקציבים. ארגון האירוע עצמו עולה 7 מיליארד ריאל (3.2 מיליארד דולר), 5.6 מיליארד ריאל נוספים מיועדים לפרויקטי תשתית הקשורים ישירות למשחקים.

 

הממשלות המקומית והארצית חשפו גם תכניות לשדרוגי במערכות התחבורה ועלויות נוספות המסתכמות ב-24.1 מיליארד ריאל. העלות הכוללת צפויה עוד לעלות כשפרויקטים נוספים יצאו לפועל, ובכל מקרה הן כבר גבוהות יותר מה-28.9 מיליארד ריאל שריו הציגה בהצעה המנצחת שלה ב-2009.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x