$
ספורט ופוליטיקה

עבדים היינו

דונלד סטרלינג, הבעלים של לוס אנג'לס קליפרס, פלט בשיחה פרטית שהוקלטה כמה הערות גזעניות. הרעש שארה"ב עושה מאז שוב נשמע חזק מדי

רון גורדון 19:1327.04.14

האמת שאחרי תשע וקצת דקות של הקשבה לשיחה המוקלטת בין דונלד סטרלינג בן ה-80 לחברתו בת השלושים ומשהו, אתה לא יכול שלא לגחך. זו שיחה לאתר רכילות, לתוכנית בערוץ E, לראיון עם קים קארדשיאן. בשיחה האומללה הזאת שומעים זקן סנילי ובחורה צעירה וקולנית שמדברת בקלישאות. סתם, עוד שיחה לתוכנית שסוחטת את המיץ של זבל הריאליטי האנושי תאב הפרסום. זו שיחה דוחה כמו שהיא מצחיקה. היא בעיקר מיותרת. אתה ממהר לשים אותה בצד. כמו עוד תוכנית זבל.

 

אבל הצרה של השיחה הזאת היא שהזקן בן ה-80 הזה גם שווה כמה מיליארדי דולרים, והוא במקרה הבעלים של קבוצת NBA מוצלחת – לוס אנג'לס קליפרס.

 

 

 

דונלד סטרלינג דונלד סטרלינג צילום: שאטרסטוק

 

כשאדם כמוהו אומר לחברתו שזה מפריע לו שהיא מפרסמת תמונות שלה באינסטגרם עם אדם שחור, ושהוא מבקש ממנה לא להביא את אותו אדם או דומים לו למשחקי הקבוצה שלו, אי אפשר לפתור זאת - בעיקר אם אתה לא בארה"ב - במין תנועת ביטול שאומרת ש"זאת סתם תוכנית זבל".

 

כי זו סוגיה שעדיין טבועה עמוק בנימיה של ארה"ב. כל כוכב שחור ולבן שרשת חברתית בעצמותיו כבר התבטא נגד סטרלינג הגזען, כולל הנשיא אובמה. קומישינר ה-NBA אדם סילבר כבר כינס מסיבת עיתונאים דחופה ואמר שהוא ימצא לנושא הזה פתרון מהיר. בכל זאת, כמה משחקני הקליפרס, שדווקא נמצאים בעיצומה של אולי העונה הכי טובה של המועדון, כבר מתלבטים אם להופיע למשחק הפלייאוף הבא.

 

סטרלינג, חשוב להבין, לא היה אמור לזכות בפרס מפעל חיים על שם הארייט טאבמן גם לפני ההקלטה הזו. הוא היה מעורב בשערוריות על רקע גזעני בעבר, וגם שילם פיצויים בהסכם פשרה על התבטאות נגד מיעוטים. והוא עדיין נותר הבעלים של הקליפרס. מועדון שהשווי שלו קפץ במאות אחוזים מאז שרכש אותו בתחילת שנות ה-80, בין היתר בגלל השחקנים השחורים שסטרלינג העסיק.

 

בארה"ב כבר קרו לזה "מנטליות של נוגש עבדים". בן 80, ואולי קצת סנילי. נוגש עבדים שבמקרה הצליחו להקליט שיחה פרטית שלו עם חברתו. אז מה עכשיו? איזה עונש? כמה חמור? הנה עוד מקרה מבחן מארה"ב. רק לשבת ולהאזין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x