ספורט ופוליטיקה

האוהדים אישרו את שיפוץ קאמפ נואו. אז מה?

שיפוץ האיצטדיון של ברצלונה אמור להתחיל ב-2017. ואולם אף אחד לא מבטיח להנהלה הנוכחית כי תמשיך אחרי 2016. השיפוץ יושפע מכך?

שי פל 17:3607.04.14

אמש החליטו חברי מועדון הכדורגל ברצלונה על שיפוץ מאסיבי של איצטדיון המועדון, קאמפ נואו, במה שהיה "משאל העם" השני בהיסטוריה של מועדון הספורט של קאטלוניה. כ-72% מהסוסיוס (חברי המועדון) שהצביעו תמכו בשיפוץ ובהרחבה. 25% התנגדו. רק 37,535 חברים, מתוך כ-170 אלף, השתתפו בהצבעה.

 

 

 

ברצלונה. משטר רוסיי עושה דווקא ברצלונה. משטר רוסיי עושה דווקא צילום: איי אף פי

 

הפרויקט (Espai Barça) יעלה כ-600 מיליון יורו כש-420 מיליון יורו מוקצים לקאמפ נואו ופיתוח האזור ובניית ארנה חדשה בת 12 אלף מקומות לצד האצטדיון.

 

חשוב להבהיר כמה דברים. היה ברור שההצבעה לשיפוץ האיצטדיון תזכה לרוב - רק לא ידעו איזה רוב. בקמפיין הושקעו 3 מיליון יורו (פי שלושה מהתקציב המקורי) והעיר היתה מלאה בשלטים. גם העיתונות המקומית העניקה גיבוי לשיפוץ.

 

האם צריך לשפץ את האיצטדיון? כן. זה משהו שהוא ברור לכל סוסיו (גם הנשיא לשעבר ז'ואן לאפורטה אמר זאת אמש) ולכל אוהד ברצלונה. אין מקום לבנות איצטדיון חדש - הקאמפ נואו זה הבית הרוחני של ברצלונה. הבשורה הגדולה מהשיפוץ עבור ההנהלה והכסף שהם רוצים, היא תאי הצפייה (תאי VIP) שאמורים להתווסף לאיצטדיון. כיום המצב שלנו מחוויר בהשוואה לכל איצטדיון של קבוצה גדולה. ברצלונה עושה בקושי 12 מיליון יורו בשנה מתאי צפייה. לשם השוואה, ריאל מדריד מרוויחה 43 מיליון יורו בשנה רק מתאי הצפייה שלה ואחרי השיפוץ הבא של הסנטיאגו ברנבאו, הסכום הזה יעלה בכמה עשרות אחוזים. 

 

השיפוץ של ברצלונה אמור להפוך את קאמפ נואו החדש לאיצטדיון מודרני עם תאי צפייה רווחיים. זאת הסיבה גם שהמכסה של המושבים תעלה רק ל-105 אלף, וחלקים נרחבים מהאיצטדיון ייהפכו לתאי VIP. בקיצור, ברצלונה הצביעה בעד השיפוץ במחיר הזה - כי מה שמעניין את הסוסיוס המבוגרים (ולפי חתך הגילאים הם הפלח הגדול ביותר מבין הסוסיוס) זה שיהיו להם מעליות למקום הקבוע שלהם, כך שלא יצטרכו לטפס 2,000 מדרגות בכל משחק בית; ומה שמעניין את הסוסיוס העשירים זה שיהיה להם יותר תאי צפייה במקום להמתין לתא ברשימת המתנה בלתי נגמרת.

  

איך משיגים רוב בהצבעה? כאמור שיווק. אבל גם מהלכים פוליטיים גרידא. כשסנדרו רוסיי נכנס לתפקיד הנשיא הוא קודם כל ביטל את האופציה של כל אוהד להפוך לסוסיו באופן מיידי. כיום, כדי להיות סוסיו, יש צורך בהליך ממושך. צריך כרטיס נאמנות, צריך לשלם סכום זהה כל שנה וצריך להגיע מדי שנה לחתום על כרטיס סוסיו באצטדיון. בכך רוסיי השיג יותר שליטה פוליטית אבל גם, וזה היה לא פחות חשוב מבחינתו, השמיד את התוכנית של לאפורטה להפוך את בארסה לקבוצה עם מספר חברי המועדון הגדול בעולם. בנוסף, את ההצבעה על השיפוץ, הנשיא הזמני, ג'וזפ מריה ברתומאו הגביל רק לאזור האיצטדיון. זאת הסיבה שרק רבע מבעלי יכולת ההצבעה, הצביעו, ורובם הגדול הם סוסיוס ותיקים.

 

מה המשמעות המיידית? כרגע אין - והסיבה היא שאין תוכנית אמיתית לשיפוץ. יש רק תוכנית הדמיה. אין שם של חברה שתבצע את השיפוץ. עד שיתחילו עבודות השיפוץ (2017), המנדט של המשטר הנוכחי עשוי להסתיים (2016) וייתכן כי הנהלה חדשה (ייתכן שבראשות לאפורטה), תוכל להחליט שאינה מעוניינת בשיפוץ. כך עשה רוסיי לתוכנית ההיא של נורמן פורסטר ולאפורטה לבניית קאמפ נואו החדש. אגב, אז ברצלונה היתה אמורה להשקיע רק 250 מיליון יורו בשיפוץ. 

 

האם זה יקרה? איצטדיון חדש לא יקום עד סיום הקדנציה הנוכחית של המשטר הנוכחי. ואולם, הסכם חסות שם לאיצטדיון אמור להיחתם עד 2016, ואם הוא ייחתם ההנהלה הנוכחית, יהיה מאוד קשה להפוך את ההחלטה (חוזים, פיצוים וכו׳).

 

מה צריך לזכור? משטרו של רוסיי עושה דברים שהם לא יותר מאשר צעדים נגד הדברים שלאפורטה האמין בהם. לטוב ולרע. אנשי רוסיי "עשו דווקא" ללאפורטה, כולל ניקוי אורוות שכלל גם את הדחתו של יוהן קרויף מתפקיד נשיא הכבוד. זוכרים שלאפורטה פתח אקדמיה בארגנטינה לנערים? אז לפיפ"א לא היתה בעיה איתה. ואולם, ביום הראשון שלו בתפקיד, רוסיי סגר את האקדמיה הזאת וברצלונה הביאה חלק מהילדים שם ללה מאסיה - זה, בעצם, מה שגרם לכך שפיפ"א תעניש את בארסה. בקיצור, הרבה תלוי אם ברצלונה תחתום על הסכם חסות שם ענק לאיצטדיון המחודש.

 

מה צריך לקרות? אגב, בינתיים, ברתומאו עושה דברים שהם לא בהכרח בכיוון של רוסיי (קורא להחזיר את קרויף) אבל זה כבר סיפור אחר ודי הזוי. מעבר לכך, ברתומאו כרגע נשיא רק בגלל החוקה, לא כי זכה בבחירות בקלפי. כך שיש יש בעיה קשה של מנהיגות במועדון וקשה לראות פרויקט ספורטיבי אמיתי מתפתח במצב הזה.

 

באופן כללי, יש הרבה הרבה תככים, מזימות וחילוקי דעות בהנהלה הנוכחית. כרגע, כל עוד הקבוצה מנצחת ועדיין יש לה סיכוי לזכות בשלושה תארים, שומרים על שקט תעשייתי. ואולם ברגע שיהיו כישלונות על המגרש, סכינים יישלפו והמהומה הפוליטית תהיה גדולה. כרגע, כך נראה, חייבים בחירות מחדש. חייבים פרויקט ספורטיבי חדש. 

 

הכותב הוא יו"ר חוג האוהדים של ברצלונה בישראל

 

ניתן לעקוב אחר חוג האוהדים הרשמי של ברצלונה בפייסבוק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x