$
חסויות וזכויות שידור

מייקל ג'ורדן יקבל 5 מיליון דולר מרשת סופרמרקטים שהשתמשה בשמו ללא אישור

הרשת, Jewel Food, פרסמה מודעה בה היא איחלה לגדול הכדורסלנים אי פעם מזל טוב על כניסתו להיכל התהילה של הכדורסל. לפי בית המשפט מדובר ב"פגיעה במותג" של ג'ורדן

שירות כלכליסט 08:3421.02.14

חברת יצטרכו להיזהר כעת כשהן מברכות על הישגי ספורטאים, שאינם חתומים אצלן על חוזה חסות.

 

בית המשפט הגבוה לצדק באילינוי קבע שלרשת Jewel Food לא היתה הזכות לפרסם איחולי מזל טוב למייקל ג'ורדן על כניסתו להיכל התהילה של הכדורסל. רשת הסופרמרקטים הוציאה מודעה שבה היא מברכת את ג'ורדן, כשלצד הברכה נמצאים הלוגו והמוטו של הרשת. המודעה, בה מוצג גם המספר 23 המזוהה עם ג'ורדן ונעליו, עלתה הרבה מאוד כסף לרשת.

 

ג'ורדן תבע את הרשת שפרסמה את המודעה במגזין ספורטס אילוסטרייטד באוקטובר 2009. הוא דרש 5 מיליון דולר פיצויים על הפרת זכויות יוצרים ונזק לדמותו.

 

תחילה רשת הסופרמרקטים טענה בבית המשפט המחוזי שהתביעה של ג'ורדן מפרה את "זכות הדיבור" שלה שמוגנת בחוקה וזאת מאחר שלא מדובר בפרסומת אלא ברכה מבלי הצגת מוצר ספיציפי מסוים. עם זאת, בית המשפט לערעורים קבע שרשת הסופרמרקטים הפרה את זכויות המותג והקניין של ג'ורדן. וזאת כדי לשבח את מותגה שלה ולהשיג יותר לקוחות.

 

מייקל ג'ורדן מייקל ג'ורדן צילום: איי פי

 

"האופי הפרומי של המודעה מאוד ברור", נמסר מבית המשפט. "זה אולי לא מודעה גנרטית ובוטה אבל מאוד ברור. זו מודעה שמטרתה היתה להשיג נקודות ציבוריות עבור מותג Jewel-Osco תוך כדי ניצול החיבה הציבורית לג'ורדן ברגע חשוב בקריירה שלו".

 

כעת ההחלטה חוזרת לבית המשפט המחוזי שיקבע את גובה הנזק וצפוי להורות ל-Jewel-Osco לשלם 5 מיליון דולר למייקל ג'ורדן. .

 

ייתכן וההחלטה הזאת היא תקדימית ותאפשר לחברות שמעניקות חסות לספורטאים בודדים לתבוע חברות אחרות שמנסות לנצל את דמות הספורטאים לטובתן.

 

זה לא שג'ורדן מחפש להרוויח על רשת הסופרמרקטים כמו שהוא מנסה לשמור על המותג שלו. עורכי הדין שלו טוענים שהשימוש בדמותו שווה לפחות 5 מיליון דולר. ג'ורדן מכניס כ-80 מיליון דולר בשנה מחסויות מחברות כגון נייקי, גייטורייד ו-Hanes.

 

בתוך אותו גיליון של ספורט אילוסטרייטד פורסמה מודעה של רשת המרכולים משיקגו, דומיניק'ס, שדאגה גם היא לברך את ג'ורדן והקדישה לו מודעה על עמוד שלם שכללה את שמו, את המספר 23 ומשחק מילים די גרוע שהעניק שובר הנחה של 2 דולר בקניית סטייק. עורכי דינו של ג'ורדן תבעו גם את הרשת הזאת על 5 מיליון דולר. השופט המחוזי מילטון שאודר לא קיבל את הסכום הזה כ"שפוי" וכינה את ג'ורדן "גרידי". על-פי התמליל מבית המשפט שהתפרסם ב"שיקגו טריביון", השופט הוסיף כי ג'ורדן "ניסה לעשות הר מעניין שהוא בסך-הכול תל-חפרפרת".

 

גם במקרה הזה ג'ורדן צפוי לקבל 5 מיליון דולר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x