אירועי ספורט

ברזיל 2014: הערים נבהלות ממחירי פסטיבל האוהדים של פיפ"א

מארגני המונדיאל, שכבר שוקלים לוותר על אצטדיון אחד בברזיל כיוון שהעבודה עליו לא הסתיימה, נאלצים כעת להתמודד עם עיכוב באתר נוסף. עיירת החוף רסיפה הודיעה כי אינה מתכוונת להמשיך ולשלם עבור ה"פאן פסט" של פיפ"א

שירות כלכליסט 18:5518.02.14

מארגני המונדיאל, שכבר שוקלים לוותר על אצטדיון אחד בברזיל כיוון שהעבודה עליו לא הסתיימה, נאלצים כעת להתמודד עם עיכוב באתר נוסף.

עיירת החוף רסיפה בצפון מזרח המדינה, הודיעה כי אינה מתכוונת להמשיך ולשלם עבור פסטיבל האוהדים (Fan Fest) של פיפ"א. מדובר במתחם חיצוני להקרנת המשחקים לאוהדים שלא הצליחו להשיג כרטיסים לאירוע. אזורי האוהדים זכו לפופולריות במונדיאל 2006 בגרמניה ומשכו אלפי מבקרים, כך שלספונסרים של הארגון הייתה הזדמנות נוספת לקדם את המותגים שלהם.

 

הקמע של מונדיאל 2014 שייערך בברזיל הקמע של מונדיאל 2014 שייערך בברזיל צילום: איי פי

 

אולם ג'ורג' בראגה, האחראי מטעם רסיפה לארגון המונדיאל, טען כי העיר אינה יכולה להרשות לעצמה להוציא 11 מיליון ריאל (4.6 מיליון דולר) עבור האירוע. זאת אף שלפי ההערכה המקורית, הסכום היה אמור לעמוד על 20 מיליון ריאל. ההחלטה התקבלה לנוכח הזעם הציבורי על כמות הכספים שמוציאות הרשויות על אירועי ספורט במדינה שתקציבי החינוך והבריאות שלה זעומים.

 

בראגה הוסיף כי המתחם עשוי בכל זאת לקום אם משקיע פרטי יממן אותו. "רסיפה תומכת באירוח המונדיאל ומוכנה לעזור ככל יכולתה", אמר לעיתונאים. "אבל בחנו את עניין ה-Fan Fest והגענו למסקנה שלבד איננו יכולים לעמוד בעלויות".

 

פיפ"א מסרה כי היא עובדת עם הערים המארחות כדי לוודא שהעלות של הקמת ה-Fan Fest תישמר על המינימום. "פיפ"א מספקת תמיכה פיננסית משמעותית בצורת ציוד התשתית לאירוע, כולל מסך איכותי, במה, סאונד ותאורה, וכן קידום הערים המארחות בפני הקהל הבינלאומי של המונדיאל", מסרו בתגובה מפיפ"א.

 

הארגון הבעייתי של ברזיל עשוי לרשום את הרגע המביך ביותר שלו עד כה: פיפ"א תפרסם בקרוב את החלטתה לגבי היכולת של העיר הדרומית קורטיבה לארח משחקים. בניית האצטדיון שם מפגרת במידה ניכרת מאחורי לוח הזמנים, כך שפיפ"א נאלצה להקים ועדה מיוחדת שתבחן האם הוא יהיה מוכן בזמן לבעיטת הפתיחה ב-12 ביוני. בשבוע שעבר נציג מטעם העיר טען כי האצטדיון יהיה מוכן עד ה-30 באפריל, שישה שבועות לפני תחילת המונדיאל. אם יוחלט להסיר את ארנה דה ביישאדה מרשימת 12 האצטדיונים שיארחו משחקים, המארגנים יצטרכו לקבוע מועד חדש לארבעת המשחקים המתוכננים להתקיים בעיר, ולהקצות מחדש כרטיסים, שכמה אלפים מהם כבר נמכרו.

 

ברזיל מוציאה למעלה מ-8 מיליארד ריאל על אצטדיונים עבור הטורניר, שיכלול 64 משחקים, ו-18 מיליארד ריאל נוספים על פרויקטי תשתיות קשורים, אולם רובם לא יהיו מוכנים בזמן. תעלה, שמתפרשת החל משדה התעופה בעיר הכפרית קורטיבה למשך מספר קילומטרים תקבל את פניהם של האוהדים שיגיעו לצפות במשחקים. התעלה היא חלק מפרויקט רכבת קלה, שתוכנן במיוחד עבור המונדיאל, אך יושלם רק לאחר סיום האירוע.

 

כמו כן, העיתונים מדווחים כי שריפה שפרצה באוקטובר גרמה נזק מבני לאצטדיון בקורטיבה שהוא חמור מכפי שהודו בתחילה. פיפ"א טענה כי אינה מודעת למידע, וביקשה מהצוות הטכני שלה לערוף בדיקה כפולה למתקן, שעדיין בשלבי בנייה. אצטדיון זה הוא אחד משישה שפספסו את תאריך היעד של ה-31 בדצמבר שנקבע לסיום הבנייה. "למיטב ידיעתנו, המבוססת על דו"חות ביקורת אחרונים מצוות המומחים הטכני שלנו, נפגעו רק חומרי בידוד, צינורות, כבלים חשמליים, שבילים ולוחות בקרה, כתוצאה מהשריפה", מסרו בפיפ"א. "ההתקנות והחומרים האלה מוחלפים ביחד עם רכיבים אחרים באזורים שנפגעו".

 

נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, העביר בחודש שעבר ביקורת על ברזיל בשל העיכובים בהכנות לאירוח המונדיאל, זאת לאחר שהיא נבחרה כבר ב-2007. "ברזיל רק עכשיו הבינה מה פירוש הדבר לארגן מונדיאל", אמר לעיתון השוויצרי 24 Heures. "הם התחילו מאוחר מדי. זו המדינה שבפיגור הגדול ביותר שלי יצא לראות מאז שאני בפיפ"א, ויתרה מכך, היא היחידה שהיה לה כל כך הרבה זמן - שבע שנים - להתכונן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x