אירועי ספורט

תקציב ריו 2016 כבר התנפח ב-25%

התקציב התפעולי של ברזיל לאולימפיאדת 2016 בריו דה ז'נרו עקף ב-25% את ההערכות הראשונות ועומד על 7 מיליארד ריאל (2.91 מיליארד דולר) בשל הוספת ענפי תחרות חדשים ואינפלציה

בלומברג 19:4427.01.14

התקציב התפעולי של ברזיל לאולימפיאדת 2016 בריו דה ז'נרו עקף ב-25% את ההערכות הראשונות ועומד על 7 מיליארד ריאל (2.91 מיליארד דולר) בשל הוספת ענפי תחרות חדשים ואינפלציה. תכנית ההוצאות המקורית עמדה על 5.6 מיליארד ריאל, שימומנו ברובם מחוזי ספונסרשיפ וממענקים של הוועד האולימפי הבינלאומי.

 

לוגו ריו 2016. המארגנים מסרו כי כבר גייסו 70% מהסכום הכולל הנדרש. בתכנית המקורית המארגנים השיגו סובסידיות של 1.4 מיליארד ריאל מהממשלות המקומית והארצית לוגו ריו 2016. המארגנים מסרו כי כבר גייסו 70% מהסכום הכולל הנדרש. בתכנית המקורית המארגנים השיגו סובסידיות של 1.4 מיליארד ריאל מהממשלות המקומית והארצית צילום: אי פי

 

הוועדה המארגנת של ריו 2016 "ניתחה שורה אחר שורה בתקציב, כדי לאזן בין התחייבויות להוצאות המוכרות וכדי להצליח לעמוד בדרישות חדשות שעשויות לעלות", כך מסר מנכ"ל הוועדה, סידני לוי והוסיף: "אנחנו שואפים להגיע לכך שלא נזדקק לתרומה של כספי ציבור למימון הוועדה".

 

סמנכ"ל הכספים הראשי, ליאו גריינר, טען כי העלות הגבוהה יותר נובעת מהוספתם של ענפי ספורט חדשים לתכנית האולימפית, וכן מעליות המחירים במדינה, שלדבריו צמחו ב-39% בין ינואר 2009 ודצמבר של השנה האחרונה.

 

הוועדה המארגנת מתכוונת לגייס כספים באמצעות מספר מקורות כולל חוזי ספונסרשיפ, מכירת כרטיסים הנפקת רישיונות ומענק מהוועד האולימפי הבינלאומי. המארגנים מסרו כי כבר גייסו 70% מהסכום הכולל הנדרש. בתכנית המקורית המארגנים השיגו סובסידיות של 1.4 מיליארד ריאל מהממשלות המקומית והארצית.

 

"היה הליך משא ומתן עם הממשלה והיא אישרה את התקציב שלנו", אמר גריינר לעיתונאים. "הם אמרו – 'יש פה שימוש טוב ב-7 מיליארד ריאל שגייסתם. אתם תוציאו אותם . אנחנו נכסה את כל השאר". גריינר הודה כי הוועדה המארגנת תוכל למחוק את הצורך במימון ציבורי על ידי העברת חלק מהפעילויות, כולל דרישה למערכת תקשורת רדיו שתפעל בכל העיר, לרשויות ממשלתיות.

 

התקציב שפורסם השבוע הוא הקטן מבין שני התקציבים המיועדים למשחקים. תכנית ההוצאות על התשתיות – שעמדה על 23 מיליארד ריאל בהצעה הראשונית – תפורסם בשבוע הבא. ההוצאות על אירועי ספורט הפכו לנושא פוליטי לאחר שבשנה שעברה מיליוני אנשים הפגינו נגד סדרי העדיפויות של הממשלה. "כשהציבור קורא לא להוציא את כל הכסף הזה, ואם כן הוא יעקוב אחר כל ההוצאות, מתגבר הלחץ", אומר אנדרו צימבליסט, כלכלן בסמית' קולג' במסצ'וסטס.

 

בתחילה שני התקציבים היו אמורים להתפרסם באפריל האחרון, והפוליטיקאים במדינה הגדולה ביותר בדרום אמריקה העבירו חודשים בדיונים על התכניות. הממשלה לא עדכנה את התקציב מאז 2009, אז נבחרה ברזיל למדינה הראשונה בדרום אמריקה שתארח את האולימפיאדה.התקציבים לאולימפיאדה תמיד נמוכים יותר בשלב התחרות על אירוח האירוע, מסביר צימבליסט, שחיבר 12 ספרים על עסקי הספורט. לדבריו הלחץ הציבורי שמופעל בברזיל פירושו שהבכירים ינסו לשמור את התקציבים נמוכים ככל האפשר.

 

בריטניה, שזכתה ב-2007 בזכויות האירוח של אולימפיאדת לונדון ב-2012, נאלצה להגדיל פי 3 את תכנית ההוצאות בגובה 9.3 מיליארד ליש"ט (15.5 מיליארד דולר), לאחר שלא העריכה נכונה את העלויות לניקוי אתר הפארק האולימפי ובניית המתקנים.

 

במונחים של דולרים, התקציב בברזיל עלה רק במעט, זאת בשל הירידה המשמעותית בשווי של המטבע המקומי בברזיל. מאז תחילת 2010, התחזק הדולר ב-27% מול הריאל.

 

התקציב התפעולי של ריו מורכב מהכנסות מחוזי ספונסרשייפ, מכירת מרצ'נדייז ומענק מהוועד האולימפי, שכולל חלק מההכנסות מחוזי שידור וספונסרשיפ עולמיים.

 

התקציב לפרויקטי התשתית, כמו כבישים חדשים, פסי רכבת ואצטדיונים, יתחלק בין הממשלה הארצית והמקומית, והוא יתפרסם ביום שלישי הקרוב. ברזיל צריכה לממן גם את המונדיאל שיתקיים השנה בשטחה. פרסום התקציבים נדחה לאחר שהממשלה הארצית והמקומית דנו בשאלה כיצד לממן את הפרויקטים, וגם בשל ההתפטרות באוגוסט של העומד ברשות הציבורית האולימפית (Olympic Public Authority), שמתאמת את המאמצים בין שלוש הרמות של הממשלה.

 

משרד המבקר המדינה בברזיל פרסם בספטמבר כי המארגנים הוציאו 92 מיליון ריאל בלבד, המהווים 5.5% מהתקציב בגובה 1.67 מיליארד ריאל לשלוש השנים עד 2012.

 

מכרז עבור אחד הפרויקטים השנויים ביותר במחלוקת, עבור המתחם לקיום תחרות הסלאלום בקאנו, עוד לא יצא לדרך, כשהעיר, המחוז והמדינה מאשימים אחד השני בעיכובים. ישנם גם חששות הנוגעים למפרץ גואנברה המזוהם , שבו יתקיימו תחרויות השייט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x