ספורט ופוליטיקה

הרוקח שהפיל את הנשיא השחצן

ג'ורדי קאסס, אחד מ-222 אלף הבעלים של ברצלונה, רצה לקבל פרטים על העברת ניימאר לקבוצה. ההנהלה סירבה להכיר בזכותו הלגיטימית לשקיפות ובסוף שילמה מחיר כבד

אוריאל דסקל 13:4925.01.14

ג'ורדי קאסס הוא רוקח וחבר במועדון הכדורגל ברצלונה. כלומר אחד מבין 222 אלף בעלים של מועדון הספורט ברצלונה. הוא היה דמות מרכזית בהתפטרותו של הנשיא סנדרו רוסיי וזאת בזכות הרצון שלו לשקיפות.

 

 

 

אחרי הגעתו של ניימאר לברצלונה, קאסס שלח מכתב למשרדי ברצלונה בו הוא ביקש לדעת את הסכומים שהמועדון שלו הוציא על הכוכב הברזילאי. כשלא קיבל תשובות, הוא פנה לבית המשפט ואז הפרשה התחילה להתגלגל.

 

 

ניימאר. כמה הוא שווה? ניימאר. כמה הוא שווה? צילום: אי אף פי

 

קאסס היה גם אחד מהאוהדים שניסה להוריד את השם "קטאר" מהחולצה של ברצלונה ב-2011. הוא ניהל קמפיין נגד ההנהלה הנוכחית אבל לא הצליח להשיג מספיק חתימות בשביל לערוך הצבעת אי אמון ברוסיי. אולי בגלל זה בהנהלת ברצלונה זלזלו ביכולות של הרוקח הקטאלני. אבל קאסס לא וויתר והלך לבית המשפט. זה הוביל לכך שביום חמישי הודיע רוסיי על התפטרותו. ג'וזפ בארתמאו, סגנו, יחליף אותו וביוני ייערכו בחירות. קאסס, לצד עורך הדין פליפה איזקוירדו, שוקל להגיש תביעות נגד חאבייר פאוס, סגן הנשיא הכלכלי וגם נגד בארתמאו.

 

פרשת ניימאר והתפטרותו של רוסיי מלמדת הרבה על הקונספט הזה של מועדון בבעלות אוהדים. רוסיי עדיין טוען שברצלונה שילמה "רק" 57 מיליון יורו עבור ניימאר. בבית המשפט חשפו שמדובר בסכום של לפחות 95 מיליון יורו. בברצלונה חשפו מספר פרטים אחרים באתר המועדון אבל זה היה כבר אחרי ההתפטרות של רוסיי ועדיין כל המספרים יצטרכו לקבל את אישור בית המשפט.

 

רוסיי טען שהמועדון עושה הכל בשקיפות אבל יש מספר מסמכים סודיים שהוא אינו יכול לחשוף. הוא כנראה לא הבין את הסתירה שבדבריו. קאסס הבין ובתור אחד מהבעלים של הקבוצה היתה לו הזכות לדרוש את כל הפרטים מההנהלה. כשלא קיבל אותה, פנה לבית המשפט. ואז, כאמור, התחיל הבלאגן. רשויות המס בספרד ובברזיל דרשו הסברים וגם פיפ"א ומשקיעים במותג ניימאר. ייתכן מאוד שההחתמה היתה לגיטימית והמחיר גם. אבל ההתעקשות של רוסיי וברצלונה לא לחשוף את המספרים הביאה לנפילתם.

 

למה הם לא רצו לחשוף את המספרים? ישנן שלוש סיבות. הראשונה: ההנהלה הנוכחית חושבת שהיא יודעת יותר טוב מכולם, והיא לא צריכה לתת דין וחשבון לאף אחד. השנייה: קרב היח"צ מול ריאל מדריד. לפני רכישת ניימאר בברצלונה אמרו שריאל מדריד "הציעה" 100 מיליון יורו על ניימאר והוא בכל זאת בחר בברצלונה עבור סכום של 57 מיליון יורו "בלבד". השלישית: המספרים מראים שניימאר, בעצם, הוא השחקן בעל המשכורת הגבוהה ביותר בברצלונה. יותר מ-15 מיליון יורו נטו בשנה לפני בונוסים ולא כולל את ה-40 מיליון יורו ששילמה ברצלונה להורים שלו. זה יכול ליצור בעיות מול מחנה ליאו מסי - שבחוזהו מובטח לו שהוא יהיה בעל המשכורת הגבוהה ביותר בברצלונה וגם מול ססק פברגאס וג'רארד פיקה, כוכבי הקבוצה המקומיים שבקרוב מתחיל המשא ומתן על חידוש החוזה שלהם.

 

האובססיה של הנהלת ברצלונה עם יח"צ וסודיות הובילו לנפילתה. "פשוט רציתי לדעת למה הם שילמו 40 מיליון יורו לאביו של ניימאר", אמר קאסס ל"אל פאיס". "אם הם היו אומרים לי שהם היו חייבים לעשות את זה בשביל שניימאר יגיע לבארסה - זה היה מספיק עבורי".

 

אפשר להגיד הרבה על ברצלונה והצביעות המאוסה שלה. אבל לפחות מדובר בארגון דמוקרטי. ארגון בו חבר מועדון פשוט, רוקח במקצועו, יכול לדרוש שקיפות והסברים ואם הוא לא מקבל אותם, הוא יכול להביא להתפטרותו של הנשיא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x