$
ספורט ופוליטיקה

בג"ץ הורה למועצה להסדר ההימורים בספורט להתייחס לעתירת הוועד האולימפי

העתירה הוגשה הבוקר נגד קיום ישיבת דירקטוריון מועצת ההימורים, שאמור לאשר מחר את מימון פרויקט "פרחי ספורט" של שרת הספורט לימור לבנת

כתב כלכליסט 19:4818.12.13

בג"ץ הורה הערב (ד') להורות למועצה להסדר ההימורים בספורט, כי בטרם יקבל הטוטו החלטה בשאלת העברת 200 מיליון שקל למדינה, יביא בחשבון את עתירת הוועד האולימפי הישראלי והתאחדות הענפים הלא אולימפיים, "אילת" מהבוקר. בג"ץ חייב את המועצה להסדר ההימורים בספורט להגיב לעתירה עד 14 בינואר.

 

העתירה שהוגשה הבוקר היא נגד קיום ישיבת דירקטוריון מועצת ההימורים, שאמור לאשר מחר  את מימון פרויקט "פרחי ספורט" של שרת הספורט לימור לבנת. העתירה הוגשה נגד המועצה להסדר הימורים בספורט, השרה לבנת, משרד הספורט ושר האוצר יאיר לפיד.

 

אתמול דווח כי יו"ר הוועד האולימפי יגאל כרמי, ואריק קפלן, נשיא התאחדות הענפים הלא אולימפיים, "אילת" שלחו מכתב לצחי פישביין, יו"ר הטוטו עם העתק למשרד הספורט. דרישתם היא שלא לאשר בדירקטוריון הטוטו את המימון לפרויקט "פרחי ספורט" - התוכנית שיוזמת שרת הספורט לימור לבנת להגדלת מספר הספורטאים בישראל. התוכנית מוערכת ב-371 מיליון שקל שהטוטו הוא הממן העיקרי שלה – יותר מ-270 מיליון שקל. 

 

יגאל כרמי ויעל ארד. "פעולות כוחניות של השרה" יגאל כרמי ויעל ארד. "פעולות כוחניות של השרה" צילום: באדיבות הוועד האולימפי בישראל

 

"כל תקציב לספורט, מבורך הוא, אלא שהחלטה העוסקת בהעברת כספי הטוטו - לא כל שכן בסכומים שכאלה המהווים כ -40% מכספי החלוקה - היא החלטה דרמטית ומשמעותית ביותר" נכתב במכתב. "מן הראוי היה שתקדם לה עבודת מטה מסודרת בטוטו, ולאחר היוועצות בגופי הספורט השונים (האולימפיים וגם הלא אולימפיים). ברור כי העברת הסכום בו מדובר, משנה את ייעודם הראשוני של כספים אלה לולא תתבצע ההעברה, ומכאן חשיבותה של עבודת מטה שכזו."

 

כרמי וקפלן דורשים לא לאפשר את התכנסות דירקטוריון הטוטו המתוכננת ליום חמישי הקרוב שנועדה לאישור המימון של הטוטו לתוכנית. טענתם היא כי דירקטוריון הטוטו כולל כיום 9 נציגים מתוך 18 הנדרשים על-פי חוק, ורק נציג אחד בלבד מטעם גופי הספורט. לוועד האולימפי ול"אילת" אין כיום נציג בדירקטוריון הטוטו לאחר חברותם במועצת ההימורים פגה, ולא ניתן לאייש את הדירקטוריון בחברים חדשים במהלך תקופת הזמן עד שתקום המועצה הלאומית לספורט.

 

כרמי וקפלן כותבים: "בקשתנו למנות נציגים אחרים מטעמנו למועצה להסדר ההימורים בספורט (ולו זמניים) סורבה ע"י משרד הספורט בטענה כי מהטוטו 'יש רק יוצא ואין בא'. ניחא לו היה מדובר בצרכים ניהוליים שוטפים של הטוטו, אך בשום פנים ואופן אין לאפשר מצב שבו החלטות כה דרמטיות מתקבלות בהרכב כה חסר, שלא לומר ייתכן וגם לא חוקי, של המועצה".

 

יגאל כרמי ואריק קפלן טוענים כי היוזמה של שרת הספורט היא "מחטף". "כינוסה של המועצה להסדר ההימורים בספורט ביום 19.12.13 וקבלת החלטה דרמטית אודות חלוקת מעל 100 מיליון שקל מכספי ציבור בהרכבה הנוכחי של המועצה, תהא, בין היתר, החלטה בלתי סבירה בעליל, הנגועה באי חוקיות, על כל המשתמע מכך. אין כל בהילות לקבל החלטה בסד זמנים כה קצר (בין היתר תוכנית "פרחי ספורט" פורסמה בכלי התקשורת רק בשבוע שעבר!), כאשר לפרסומה, לא קדמה היוועצות כלשהי בארגוני הספורט ובהיעדרם של נציגי הספורט במליאת המועצה. כל החלטה אחרת, אם תתקבל, תהווה מחטף פסול, על כל המשתמע מכך".

 

כרמי וקפלן מציינים כי במידה ובקשתם לא תיענה יעתרו לבג"ץ מחר.

 

יעל ארד מוסרת: "בכוח הזרוע משרד הספורט עושה כבשלו בספורט הישראלי. הם לא מותירים לנו ברירה מלבד לפנות לבג"ץ. אם עד סוף היום לא יודיעו על דחיית הישיבה אז לא תהיה ברירה. הוועד האולימפי ואילת הם נציגים הספורט. בתהליך שלימור לבנת מובילה, בעצם מעבירים כסף של הטוטו לפרויקטים של משרד הספורט מבלי שאף אחד בספורט לא יודע על התוכניות. צריך תהליך מסודר. הכוונות טובות אבל כותרות לחוד ועבודה בשטח לחוד. על פי תיקון החוק צריך להציג תוכניות למועצת הספורט הלאומית". 

 

ממשרד הספורט נמסר בתגובה: "השרה לימור לבנת אשר רואה לנגד עיניה את טובת הספורט בישראל ועתידו מקדמת בימים אלה את התכנית הלאומית הרב שנתית 'פרחי ספורט' לקידום וחיזוק הספורט בקרב הילדים והנוער. כל מהלך קידום התכנית מתבצע על פי כל דין וקיבל את אישור משרד המשפטים והלשכה המשפטית במשרד הספורט. 

 

מפתיע ומאכזב לגלות, כי מי שעומד בראש גוף שאמור היה לראות את טובת הספורט, הספורטאים הילדים והנוער, פועל עכשיו כדי לתקוע מקלות בגלגלי התכנית שאין חשובה ממנה לעתיד הספורט הישראלי, וזאת במקום לברך עליה ולסייע בקידומה. יובהר, כי לוועד האולימפי אין להלין אלא על עצמו על כך שמזה כשנתיים אין לו נציג במועצה להסדר ההימורים. וזאת לאחר שבמשך חודשים ארוכים התעקש, מסיבותיו שלו, להציב כמועמדים מטעמו למועצה מועמדים שגם בג"צ וגם היועצים המשפטיים הן של משרד האוצר והן של משרד הספורט המליצו שלא למנותם. שרת הספורט לימור לבנת מתכוונת להמשיך בקידום התכנית החדשנית ופורצת הדרך אשר אושרה בממשלה פה אחד, ומהווה בעיניה נדבך מרכזי וחשוב ברפורמה הכוללת שהיא מובילה בימים אלה בספורט הישראלי, כחלק מיישום המלצות הוועדה הציבורית בראשות פרופסור ירון זליכה". 

 

ירדן ג'רבי. מצטיינת ירדן ג'רבי. מצטיינת צילום: אורן אהרוני

 

בינתיים, הוועד האולימפי הישראלי הודיע כי יחלק תמריצים בגובה 1.1 מיליון שקל ל-33 ספורטאים ולמאמניהם על הישגים

בשנת 2013. את הסכום הגבוה ביותר תקבל הג'ודוקא ירדן ג'רבי - 165 אלף שקל: 100 אלף שקל עבור זכייה באליפות העולם, 25 אלף שקל עבור ארד באליפות אירופה, ובנוסף 40 אלף שקל בגין זכייתה בתואר "ספורטאית השנה" של הוועד האולימפי.

 

לי קורזיץ תקבל 100 אלף שקל, בזכות הזכייה באליפות העולם בגלשנים מדגם ניל-פרייד. המתעמל אלכס שטילוב מדורג שלישי עם מענק בסכום כולל של 96,250 שקל בגין זהב בתרגיל הקרקע באליפות אירופה (50 אלף ש'), מקום רביעי בתרגיל המתח באליפות אירופה (6,250 ש'), ו-40 אלף עבור זכייתו בתואר ספורטאי השנה.

 

מבין המאמנים, יקבל שני הרשקו שהוביל בין היתר את ירדן ג'רבי להישגיה השנה, לסכום של 85 אלף שקל, מתוך זה מענק של 20 אלף שקל עבור זכייתו בתואר מאמן השנה. ההצלחות של ענף השיט העונה גם הביאו לו את מירב הבונוסים - בסך הכל גרפו ספורטאי ומאמני השיט השנה 401 אלף שקל מסך המענקים - כמעט 40% מהסכום הכולל. ספורטאי ומאמני הג'ודו גרפו מענקים בסכום כולל של 253 אלף שקל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x