$
חסויות וזכויות שידור

כך תתחרה באיירן מינכן בפופולריות של הפרמיירליג

יו"ר הקבוצה, קרל היינץ רומינגה, טוען שגווארדיולה יכול לסייע לבאיירן ולבונדסליגה כולה להכניס הרבה יותר כסף משווקים בינלאומיים. "הוא ככל הנראה המאמן הפופולרי והחשוב ביותר בעולם"

סוכנויות הידיעות 17:1810.12.13

האלופה האירופית באיירן מינכן מתכוונת להתבסס על ההצלחה שלה בכדורגל ועל ההצלחה הפיננסית שלה להשקת קמפיין בינלאומי לשיווק וסדרת משחקי ידידות בקיץ, מתוך הבטחה שזה "ישתלם" למאמצי הכדורגל הגרמני להתחרות בפופולריות העולמית של הפרמיירליג האנגלית והליגה הספרדית.

 

יו"ר הקבוצה, שחקן העבר קרל היינץ רומניגה, העביר ביקורת גם על מבנה הבעלות בפרמיירליג, שגרם לכך שהקבוצות המובילות באנגליה נרכשו על ידי משקיעים זרים אך הודה כי באיירן, ש-82% ממנה עדיין בבעלות 225 אלף החברים האוהדים של הקבוצה, מעריצה ומעוניינת לחקות את הפרופיל וההכנסות של הליגה האנגלית מחוץ למדינה.

 

רומינגה. "אם מסתכלים על הבונסדליגה ועל באיירן מינכן כמנוע שלה, ברור שיש עוד הרבה עבודה" רומינגה. "אם מסתכלים על הבונסדליגה ועל באיירן מינכן כמנוע שלה, ברור שיש עוד הרבה עבודה" צילום: איי אף פי

 

לדבריו, באיירן תפתח "בשבועות הקרובים" משרד בניו יורק, ותתכונן לקיץ של משחקים במדינות שונות. משרד נוסף ייפתח בשנה הבאה בסין, שבה מצפה באיירן, בדומה לקבוצות הפרמיירליג לשלל הזדמנויות מסחריות. "הבונדסליגה צומחת כיום ומצליחה, אבל הפרמיירליג נותרה הליגה המובילה בעולם", אמר. "הקבוצות האנגליות עושות עבודה מעולה בזירה הבינלאומית ועלינו לחקות אותן. אחרי שנתחיל ביוזמה הזו, שאר הקבוצות בבונדסליגה ילכו בעקבות הדוגמה של באיירן".

 

רומינגה התייחס גם לפער בהכנסות מחוזי שידור. הפרמיירליג חתמה על חוזי שידור בינלאומיים לשנים 2013-2016 בגובה 2.3 מיליארד ליש"ט, שגבוהים פי 10 מחוזים של הבונדסליגה לעונה הנוכחית, שמסתכמים ב-70 מיליון ליש"ט. "אם מסתכלים על הבונסדליגה ועל באיירן מינכן כמנוע שלה, ברור שיש עוד הרבה עבודה".

 

זו הפכה להיות התגובה של באיירן מינכן לתפיסה הרווחת שהמועדון עם האצטדיון אליאנץ ארנה שכולל 71 אלף מושבים, חוזי ספונסרשיפ רווחיים, הצלחה באירופה והנכונות שלה להמשיך ולהחתים את השחקנים הטובים ביותר של היריבות הפכה חזקה מדי לליגה הגרמנית. כבר בשלב זה בעונה, הקבוצה מובילה בארבע נקודות על המדורגת שנייה, באייר לברקוזן. המאמן לשעבר של הקבוצה פליקס מגאת, טען לאחרונה כי הבונדסליגה "מוענקת מראש לבאיירן".

 

רומינגה התייחס גם לטענותיו של איינטרכט פרנקפורט, לפיהן הקבוצות הגרמניות המשתתפות בצ'מפיונס ליג צריכות לחלוק את הכסף עם כל קבוצות הבונדסליגה. לדבריו, אסור לקצץ את הכוח של באיירן אלא להתבסס עליו. "אנשים מסתכלים עלינו כאילו אנחנו חזקים מדי בבונדסליגה ברמה הלאומית", אמר רומינגה. "אבל אנחנו מסתכלים על הרמה האירופית והבינלאומית, ואנחנו רואים שעלינו להתקדם, ובסופו של דבר ככה נעזור לבונדסליגה".

 

לאחר התארים שקטפה באיירן בצ'מפיונס ליג, בבונדסליגה, בגביע הגרמני ובסופר קאפ, ופעילות שיווקית ענפה, ועל אף ש-16 אלף מנויים עונתיים הוצעו למחזיקים במחיר של 150 יורו בלבד, כלומר 7.50 יורו למשחק בית, היא רשמה הכנסת שיא בעונת 2012-13. ההכנסה הכוללת של באיירן עמדה על 433 מיליון יורו, קרוב ל-130 מיליון יורו יותר מיריבתה הקרובה בבונדסליגה, בורוסיה דורטמונד, שהרוויחה 305 מיליון יורו.  ההכנסה של באיירן הייתה קרובה ל-363 מיליון ליש"ט שהרוויחה מנצ'סטר יונייטד, שאת ההכנסות הבינלאומיות שלה, בעיקר מחוזי ספונסרשיפ, תנסה כעת באיירן לחקות.

 

באיירן הרוויחה 150 מיליון יורו מהכנסות בימי המשחק, כולל רצף ההצלחות שלה בדרך לזכייה בצ'מפיונס ליג, מחוזי ספונסרשייפ היא הרוויחה 102 מיליון יורו. 44 מיליון יורו היא הרוויחה מזכויות שידור בגרמניה. ההכנסות מהצ'מפיונס ליג הסתכמו ב-63 מיליון יורו, ומהוות את הבסיס לטענות של פרנקפורט שבאיירן פועלת כעת בעולם פיננסי אחר משאר קבוצות הבונדסליגה.

 

על אף ההצלחה של הקבוצות הגרמניות והנבחרת הלאומית, והערכה רווחת לאיכות ולאווירה של הבונדסליגה, הליגה צומחת באיטיות בזירה הבינלאומית. כריסטיאן זייפרט, מנכ"ל הליגה אמר לגרדיאן ש"היעדר של תשומת לב מצד ההנהלה" הובילה לכך שהבונדסליגה לא התחילה למכור זכויות שידור בינלאומיות עד 2005. "זה היה תחום מאוד לא מפותח", הודה.

 

פפ גווארדיולה, המאמן שהחתמתו נחשבה להפיכה מצידה של באיירן, עומד במרכז התוכניות להגדיל את המשיכה העולמית של הקבוצה, ובהתאם להעלות את הפופולריות של הבונדסליגה ואת ההכנסות משווקים זרים. "הוא מעניק לנו דימוי גדול", אמר רומינגה בראיון ל"גרדיאן". "בתוכניות שלנו לחטיבה הבינלאומית החדשה, יש לפפ תפקיד מרכזי. הוא ככל הנראה המאמן הפופולרי ביותר והחשוב ביותר בעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x