$
ספורט עולמי

העיקר הבריאות (הפיננסית)

דיוויד מויס מתקשה להתאקלם במנצ'סטר יונייטד אבל המודל הפיננסי של המועדון נשאר איתן. עד כמה הוא יישאר חזק ללא הצלחות על המגרש? הבעלים כלל לא בטוחים שצריכים ניצחונות כדי להרוויח כסף

אוריאל דסקל 09:3710.12.13

נתחיל בחדשות הטובות: המספרים הפיננסיים של מנצ'סטר יונייטד נראים נהדר. לפני ארבע שנים אוהדי מנצ'סטר יונייטד רבים עטו על עצמם את צעיף המחאה הצהוב־ירוק כנגד הבעלות של משפחת גלייזר, ניתוק המועדון משורשיו והפיכתו לתאגיד עסקי פר־אקסלנס. אבל הכלבים נבחו והשיירה של אלכס פרגוסון עברה. בהנהגת המנג'ר הסקוטי, הקבוצה השתיקה את קולות המחאה ורשמה הישגים נאים על המגרש. מחוץ למגרש, החוב שלקחו הבעלים כדי לרכוש את המועדון היווה בעיה פיננסית. אבל למשפחת גלייזר היתה תוכנית: לשווק באגרסיביות את המותג של מנצ'סטר יונייטד ברחבי העולם.

 

 

 

אולד טראפורד. רוצים אווירה כמו בבונדסליגה אולד טראפורד. רוצים אווירה כמו בבונדסליגה צילום: איי אף פי

 

תוצאות הרבעון הראשון של העונה מוכיחות שהמודל עובד: מנצ'סטר יונייטד דיווחה על הכנסת שיא לרבעון הראשון של העונה. הקבוצה הכניסה 98.5 מיליון ליש"ט בשלושת החודשים הראשונים של העונה - צמיחה של 29% ביחס לאותה תקופה בעונה שעברה. לשם השוואה, באותו רבעון התוצר הגולמי של בריטניה צמח ב־2.2% בלבד. מנצ'סטר יונייטד הרוויחה 0.025% מכל פני שבריטניה הרוויחה ברבעון הראשון.

 

ספונסרס יונייטד

 

איך עשו את זה? מנצ'סטר יונייטד המציאה אסטרטגיה של חסות בלעדית אזורית. לא כל חברה יכולה להיות נותנת חסות בינלאומית של הקבוצה, אבל כל חברה יכולה להיות ספונסרית אזורית של הקבוצה. הזיהוי הבלעדי עם מנצ'סטר יונייטד הוא גורם מספיק טוב עבור חברות מתאילנד, צ'ילה, דנמרק, יפן ועוד לשלם יותר ממיליון ליש"ט בשנה כדי להיות "השותפה של מנצ'סטר יונייטד בתאילנד / סעודיה / קטאר / צ'ילה / דנמרק / יפן וכו'". כפועל יוצא מכך למנצ'סטר יונייטד יש כיום "שותפים פיננסיים", "שותפי מובייל", "שותפי אלכוהול" ועוד שותפים מרחבי העולם. השחקנים משתפים פעולה כשלטי פרסומות מהלכים ומשתתפים בפרסומות בסינית, תאילנדית ומה לא. ברבעון הראשון העונה חתמה מנצ'סטר יונייטד על הסכמי חסות עם חברת התעופה הרוסית Aeroflot ועם פפסי, MNBA ו־Bulova האמריקאיות, עם צמיגי אפולו מהודו וצמיגי פדרל מטייוואן, עם Manda Fermentation היפנית, עם הבנק המסחרי של קטאר, עם בנק אמירייטס מאיחוד האמירויות, עם AFB ממאוריציוס, עם SKY NZ מניו זילנד ועם חברת True Corporation התאילנדית.

 

מייקל בולינגברוק, מנהל בכיר במנצ'סטר יונייטד, מסביר: "ב־2013 העסקים המסחריים שלנו מייצגים 56.4% מההכנסות שלנו. כיום זה עומד על 60.8%. ההכנסות מספונסרשיפ עלו ב־62.6% בשנה האחרונה".

 

האולטרה־מסחור קריטי לעתיד של מנצ'סטר יונייטד כמועדון בינלאומי שנסחר בבורסה. הכלכלה הבריטית כבר לא תהיה חזקה כמו פעם, והחיבור לשווקים מחוץ לבריטניה מבטיח המשך חיי מדף ארוכים במיוחד למותג והכנסות שממשיכות לצמוח. העלייה המסיבית בהכנסות מחסויות עזרה להתמודדות עם חוב שעד לא מזמן נראה בלתי פתיר.

 

עם חוב כללי של יותר מ־500 מיליון ליש"ט, תשלומי הטיפול בו עמדו על 72 מיליון ליש"ט בשנה עד לפני שלוש שנים. כיום התשלומים הללו צומצמו ל־20 מיליון ליש"ט בעונה. החוב עומד על כ־280 מיליון ליש"ט, ואנדי גרין, בלוגר פיננסי, טוען כי מדובר בחוב שאפשר להתמודד איתו.

 

 

דיוויד מויס. עם חוב כללי של יותר מ־500 מיליון ליש"ט, תשלומי הטיפול בו עמדו על 72 מיליון ליש"ט בשנה עד לפני שלוש שנים. כיום התשלומים הללו צומצמו ל־20 מיליון ליש"ט בעונה. החוב עומד על כ־280 מיליון ליש"ט דיוויד מויס. עם חוב כללי של יותר מ־500 מיליון ליש"ט, תשלומי הטיפול בו עמדו על 72 מיליון ליש"ט בשנה עד לפני שלוש שנים. כיום התשלומים הללו צומצמו ל־20 מיליון ליש"ט בעונה. החוב עומד על כ־280 מיליון ליש"ט צילום: רויטרס

 

הדרך לפיוס

 

יש לציין שלצד העלייה מחסויות עולמיות מגיעה גם נפילה קטנה מהכנסה מימי משחק - כלומר הכנסות מקומיות. כיום מנצ'סטר יונייטד מביאה יותר מ־80% מההכנסות שלה מגורמים חיצוניים. היא כבר לא מסתמכת על האוהדים המקומיים, אלו שהיו ויהיו שם גם בימים הקשים ביותר. אלו שהמועדון הוא חלק מנוף ילדותם והאהבה הגדולה שלהם. אלו שהתשוקה שלהם גם מהווה חלק חשוב מ"המותג" מנצ'סטר יונייטד.

 

אד וודוורד, היו"ר החדש של המועדון, טוען שזה חלק מהתוכנית. הוא מעוניין להוריד את מחירי הכרטיסים ולייצר אווירה באולד טראפורד כמו בבונדסליגה - יציעי עמידה וקהל צעיר ורועש. כלומר החסויות מחו"ל יסבסדו חוויית משחק טובה יותר. וודוורד, בניגוד לקודמו דיוויד גיל, מנסה לייצר אווירה מפויסת עם עמותות האוהדים של הקבוצה, Imusa ו־MUST, וערך ראיון עם הפנזין הלוחמני "United We Stand", שבו טען כי הקבוצה היתה צריכה להיות ברורה יותר בקשר לחוב ולהשלכותיו. MUST מעוניינים כרגע שמשפחת גלייזר תנפיק לאוהדים מניות, אבל ספק אם המשפחה האמריקאית מוכנה לעשות זאת.

 

בכל מקרה, התוכנית של וודוורד היא להשיג עוד ועוד חסויות, מה שיאפשר לצמצם את החוב ועלויותיו ובכך גם לסבסד כרטיסים יותר זולים לאוהדים ולפייס אותם (מחירי הכרטיסים עלו ב־50% מאז ההשתלטות של הגלייזרים). הכל טוב ויפה אבל יש בעיה קטנה: הקבוצה לא פוגעת.

 

 

מנצ'סטר יונייטד עם שברולט עבור 559 מיליון דולר. החברה האמריקאית רוצה להחתים שחקן גדול מנצ'סטר יונייטד עם שברולט עבור 559 מיליון דולר. החברה האמריקאית רוצה להחתים שחקן גדול

 

שינויים גדולים מדי

 

דיוויד מויס קיבל את התפקיד הקשה ביותר בכדורגל העולמי: להיות מחליפו של אלכס פרגוסון. הוא מונה לתפקיד לא בגלל קורות חיים מלאים בתארים והצלחות, אלא כיוון שהוא נתפס כמחליף טבעי לפרגי - סקוטי, ערכי ויודע לבנות קבוצות מגובשות. אבל נראה שמשהו מתפקשש. בעצם, הרבה דברים התפקששו.

 

עדיין מוקדם לשפוט אותו, אבל אין ספק שמויס עשה כמה טעויות: הוא נפטר מהצוות המקצועי שליווה את פרגוסון - רנה מולנסטין, מייק פילאן ואריק סטיל — כולם היו משרתים מצוינים ונאמנים של המועדון ומאוד פופולריים בקרב השחקנים. מולנסטין הוגדר על ידי רובין ואן פרסי כ"מאמן הטוב בעולם". סטיל, מאמן השוערים, למד ספרדית כדי לתקשר טוב יותר עם השוער הצעיר דויד דה חאה. המערכת שפעלה היטב הוחלפה באנשי אמונו של מויס, העוזרים מאברטון - ג'ימי לומסדן וסטיב ראונד. ראיין גיגס ופיל נוויל מונו גם כן לתפקידי אימון. אלה כנראה היו יותר מדי שינויים גם בשביל שחקנים סופר־מקצוענים שבמנצ'סטר. ההתחלה החורקת המשיכה באימוני קדם־עונה לא קלים וקיץ קשה בשוק העברות השחקנים — וודוורד ומויס כשלו בהשגת השחקנים שהם רצו ושילמו יותר מדי על מרואן פליאני, שמצדו מאכזב בהופעותיו במדי הקבוצה.

 

יחסים בעייתיים עם וויין רוני מעיבים על הקבוצה. רוני, כך נראה, לא ממש מעוניין לחתום על חוזה חדש בקבוצה והוא עשוי לעזוב אותה כבר בקיץ. גם רובין ואן פרסי לא ממש מרוצה מהמנג'ר החדש (פרגוסון הבטיח לו שהוא יישאר בקבוצה הרבה זמן, אבל עזב אחרי שנה של ההולנדי ביונייטד). "הבעיה המרכזית היא שמויס אינו אלוף שמתמודד מול אלופים סדרתיים בחדר ההלבשה", מציין ג'יימי ג'קסון מ"האובזרבר". השחקנים מרגישים שהם יודעים יותר טוב מהמנג'ר שלהם, וזה - על פי הספר של אלכס פרגוסון - מתכון לאסון. העובדה שמויס לא הצליח להביא אף שחקן משמעותי (דחה את מסוט אוזיל ולא הצליח במרדפו אחר ססק פאברגאס) לא עזרה לו או לביטחון העצמי של השחקנים בו ובעצמם. "יכול להיות שאנחנו קצת לא בטוחים בעצמנו כמו פעם", הסביר הבלם פיל ג'ונס. "יש תקופת מעבר, אבל לא ציפינו שהיא תהיה כל כך גרועה כמו שהיתה בכמה המשחקים האחרונים", אמר מויס אחרי ההפסד הביתי השני ברציפות לניוקאסל. "אני משוכנע שנהיה בצמרת הליגה לקראת סוף העונה". למויס יש חוזה לשש שנים וככל הנראה הוא לא יפוטר בקרוב. מנצ'סטר יונייטד, אחרי הכל, מבססת את גדולתה על יציבות.

 

 

מויס. ניסה לשנות מויס. ניסה לשנות צילום: איי אף פי

 

"תראו את ליברפול"

 

ובכל זאת, אפילו עונה אחת בלי ליגת האלופות יכולה לערער את מודל החזרת החוב, לעורר את מחאת האוהדים ולפגוע בצמיחה. בעונה הבאה נכנס לתוקף חוזה בן 559 מיליון דולר של יונייטד עם שברולט, כדי "לחגוג" את חסות החולצה. מנצ'סטר יונייטד, על פי הערכות, עשויה לבצע "מגה־רכישה" של שחקן בכיר. בקיץ ניסתה ולא הצליחה להביא את גארת' בייל. האם תצליח להביא מישהו בלי ליגת האלופות ואולי בלי וויין רוני ורובין ואן פרסי?

 

וודוורד לא מודאג מהטווח הארוך - ואולי דווקא זה אמור להדאיג את האוהדים. "יש הרבה מאוד עניין במועדון. המציאות היא שאנחנו לא תמיד יכולים לנצח, אבל אנחנו יכולים להמשיך להכניס הרבה מאוד כסף. תראו את ליברפול, הם מכרו המון חולצות, מספר 2 בליגה במובן הזה, והיו להם חסויות ענק. וזה מבלי שהם זכו בליגה מאז 1990. גם אם יש לנו עונה אחת גרועה, עדיין יש לנו הכוח הפיננסי של המועדון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x