$
רכישות

שני קפטנים על ספינה אחת

ניימאר חתם בברצלונה, הקבוצה של מסי. האם יצליח להתמודד עם תג המחיר ויותר חשוב - האם יצליח להתמודד עם מסי?

אוריאל דסקל 11:2028.05.13

ניימאר חתם בברצלונה, ביום שני הבא אמורה להיות הצגתו כשחקן הקבוצה. מדובר באחת העברות המעניינות של שוק העברות השחקנים בקיץ 2013, שמעוררת מספר שאלות.

 

שאלה ראשונה: כמה שילמה הקבוצה עבורו? על פי ברצלונה, שולמו רק 25 מיליון יורו. פחות מאשר ליברפול שילמה לניוקאסל עבור אנדי קארול. אבל זה לא נשמע הגיוני - אחרי הכל, מדובר על אחד מהשחקנים המבוקשים ביותר בעולם, שריאל מדריד הציעה עבורו 60 מיליון יורו. על פי "המארקה", עיתון שמזוהה עם ריאל מדריד, ברצלונה שילמה עבור ניימאר לפחות 54 מיליון יורו. לפי CNN ברצלונה שילמה 60 מיליון יורו. על פי דיווחים אחרים המחיר ששילמה ברצלונה על ניימאר עומד על 72 מיליון יורו.

 

בכל מקרה, לא נראה שברצלונה שילמה עליו פחות מ-40 מיליון יורו. באוקטובר 2012 ברצלונה פרסמה בדו"חות שלה כי שולמו 10 מיליון יורו כדי לקבל זכות ראשונים על ניימאר וכחלק ממחויבות שעומדת על 40 מיליון יורו. כנראה שנדע יותר בזמן פרסום הדו"חות של בארסה.

 

הסיפור מסובך מאחר שניימאר לא היה רק בבעלות סנטוס אלא גם בבעלות חברת ההשקעות DIS וחברת ההשקעות TEISA. סנטוס היתה בבעלות של 55% בלבד על זכויותיו של ניימאר ו-DIS בבעלות של 40% בעוד 5% בבעלות TEISA.

 

גם לגבי שכרו של ניימאר יש מספר גרסאות. ברצלונה מציינת שהוא חתם על חוזה בשווי 7 מיליון יורו. סוכנו אומר שחוזהו שווה לזה של קאקה מריאל מדריד – כלומר 9 מיליון יורו.

 

 

 

 

ניימאר במשחקו האחרון בסנטוס. סטטיסטיקות מדהימות ניימאר במשחקו האחרון בסנטוס. סטטיסטיקות מדהימות צילום: איי אף פי

 

יהיה רוביניו או רומריו?

 

בכל מקרה, מדובר על רכישה משמעותית מאוד – מבחינה כלכלית ומבחינה מקצועית.

 

ניימאר, שבכלל רצה להישאר בסנטוס עד 2014 כדי להתכונן למונדיאל בברזיל, מגיע לאירופה עם סימן שאלה גדול מעליו וזאת למרות סטטיסטיקות מדהימות. בגיל 21 ושלושה חודשים הוא כבר שיחק 256 משחקים עבור המועדון שלו ונבחרתו. הוא כבש 156 שערים (0.61 למשחק) ובישל 77 שערים (0.3 למשחק). אם נשווה את הסטטיסטיקות הללו לאלו של מסי כשהיה בן גילו אז נגלה שניימאר בן ה-21, 3 חודשים ו-20 ימים טוב יותר ממה שמסי היה בדיוק באותה תקופה. מסי שיחק 151 משחקים עד גיל 21, כבש 59 שערים (0.39 למשחק) ובישל 30 (0.2 למשחק). אז נכון שניימאר עשה זאת בליגה הברזילאית החלשה יחסית לליגה הספרדית – אבל עדיין, מדובר במספרים סופר מרשימים.

 

ניימאר אמור להיות החלוץ הגדול של ברזיל אחרי תקופה ארוכה בה ברזיל הסתפקה בכל מיני לואיס פאביאנו, פרד ורוביניו שכאלה. הוא אמור להיות ברמה של בבטו, רומריו ורונלדו – שחקנים גדולים וחלוצים כובשים שהיכולות הטכניות שלהם, סגנון המשחק והחיוך הממיס הפכו אותם ללהיט על המגרש וגם מחוצה לו. ניימאר נהנה מסטטוס כזה בברזיל אבל העונה הבאה, עונת מונדיאל, תהיה המבחן הגדול שלו.

 

על פניו ניימאר אמור להוסיף הרבה יצירתיות ומימד חדש לברצלונה. ה"מארקה" תיאר את השותפות האפשרית שלו עם מסי כ"מפחידה". על פניו, זו נראית שותפות שעשויה להוביל את בארסה עוד שנים רבות. מסי וניימאר הם שני דריבליסטים בחסד וכובשים קטלניים. שניהם אוהבים להגיע עם הפנים לשער ולקחת את הכדור מהעומק כדי להוביל אותו לכיוון הרחבה כדי לייצר קומבינציות קטלניות עם חבריהם לקבוצה. זה אומר שהדימיון ביניהם עשוי להיות הכוח הגדול שלהם - כי קשה גם ככה להתמודד עם מסי אחד כך שלהתמודד עם שני "מסים" זה כמעט בלתי אפשרי. עם זאת, הדימיון ביניהם עשוי להיות גם גיד אכילס של השותפות העתידית הזו.

 

ניימאר יצטרך ללמוד כמה דברים כדי להצליח בברצלונה. א' – הוא יצטרך ללמוד תנועה ללא כדור, ריצה לתוך ערוצים פתוחים. ב' - הוא יצטרך להתרגל לכך שהוא לא האופציה הראשונה למסירה. וזה מחבר אותנו לג' – הוא יצטרך ללמוד לשחק עם זכר אלפא אחר – ליאו מסי.

 

עוד לפני שהפך לגלגל השיניים העיקרי של המכונה של ברצלונה, מסי לחץ על פפ גווארדיולה לא לשחק עם זלאטן איברהימוביץ' בעזרת סמסים אבל גם על ידי כך שפשוט שיתף פעולה טוב יותר עם אנדרס אינייסטה וצ'אבי – היוצרים העיקריים בקישור של ברצלונה. לקראת סוף העונה הראשונה של השבדי בבארסה, פפ גווארדיולה נטש את אופציית זלאטן ואפשר למסי להשתלט על התקפת הקבוצה. באיזשהו מקום, הבאתו של ניימאר אמורה לדלל קצת את ההשפעה של מסי ואת ההישענות הכמעט מוחלטת על הארגנטינאי, שהפכה לסוג של בעיה.

 

השאלה הגדולה, אם כך, שתקבע אם ניימאר משתלם והאם הוא יותר רומריו או יותר רוביניו – היא: האם הוא יוכל לשתף פעולה עם מסי.

 

יוהן קרויף, אביה הרוחני של ברצלונה אבל גם אופוזיציונר בולט לנשיא הנוכחי, סנדרו רוסיי, לא חושב שזה יכול לעבוד. "מסי וניימאר? זה לא יעבוד", אמר. "שני קפטנים על ספינה אחת זה מתכון לצרות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x