$
ספורט עולמי

מה תעשה קבוצת הספורט עם התקציב הגדול בעולם ללא מוריניו?

האם הבעיה של ריאל מדריד היתה ז'וזה מוריניו או האם הבעיה היא דווקא פלורנטינו פרס, הנשיא שנראה כי אי אפשר להחליף בקרוב?

אוריאל דסקל 17:1721.05.13

אמש הודיעה ריאל מדריד את מה שכולם ידעו – ז'וזה מוריניו לא ימשיך בתפקידו כמאמן הקבוצה. פלורנטינו פרס, נשיא המועדון, הודיע על כך במסיבת עיתונאים. מוריניו יעזוב ללא פיצויים וככל הנראה יצטרף לצ'לסי. "הסכמנו עם מוריניו לגבי סיום תפקידו. לא ביקשנו מממנו לעזוב – היתה החלטה משותפת", אמר פרס. "אנחנו רוצים להודות לו על עבודתו עבורנו ב-3 השנים האחרונות. ראינו התקדמות במיוחד בליגת האלופות".

 

 

 

פלורנטינו פרס עם ז'וזה מוריניו. מערכת יחסים מקצועית פלורנטינו פרס עם ז'וזה מוריניו. מערכת יחסים מקצועית צילום: אי פי איי

 

פרס הוסיף: "עכשיו אנחנו בין ארבע הקבוצות הטובות באירופה. תמיד בחצי הגמר. אז התמונה היא חיובית. אם הייתם שואלים מועדונים אחרים אם הם היו מרוצים מכך שהם הגיעו שלוש פעמים ברציפות לחצי גמר ליגת האלופות – אז הם היו עונים שכן. אבל אנחנו, בגלל מאיפה שאנחנו, תמיד רוצים לשפר את עצמנו".

 

כשנשאל פרס אם מוריניו היה כישלון ענה: "המילה 'כישלון אינה הוגנת. השנה היינו טובים מספיק להגיע לחצי הגמר של ליגת האלופות, גמר הגביע הספרדי ולהגיע למקום השני בליגה. זה כמובן לא מספיק לנו אבל זה בגלל שריאל מדריד היא מועדון גדול ואנחנו דורשים הצלחה. התרבות שלנו היא לנצח".

 

מוריניו רצה להשתחרר וריאל רוצו להשתחרר ממנו כי הוא הגיע למצב בעייתי מאוד בחדר ההלבשה. סמלים של הקבוצה כגון איקר קסיאס וסרחיו ראמוס כבר לא סובלים אותו  ונראה שמוריניו איבד גם השחקנים שמהמחנה שלו – פפה, כריסטיאנו רונלדו, פאביו קונטראו, אנחל די מריה ועוד.

 

כעת, ישנן מספר שאלות בעקבות עזיבתו של מוריניו אחרי עונה ללא תואר.

 

מי יחליף את מוריניו?

 

קרלו אנצ'לוטי, מאמן פריז סן ז'רמן, הוא המועמד המוביל להחליף את מוריניו. הוא מאמן מנוסה מאוד ודמות נוחה יותר לבריות מהפורטוגלי. הוא גם חיה יותר פוליטית ממוריניו ויקריב דעה מקצועית בשביל "דעת המועדון". הוא צפוי לעבוד קרוב יותר עם זינאדן זידאן, שנבנה על ידי פלורנטינו פרס, כפנים המקצועיות של המועדון.

 

מה צפוי בשוק העברות השחקנים?

 

ריאל מדריד היא קבוצת הספורט בעלת התקציב הגבוה ביותר (485 מיליון יורו) – הרבה בגלל שחקנים מאוד יקרים שלא בהכרח משחקים. קאקה, למשל, מכניס סכומי עתק מריאל מדריד – עד 16 מיליון יורו. הוא לא ממש יעיל. פלאמנגו הברזילאית ביחד עם הספונסרית שלה (ושל קאקה) – אדידס, ינסו לקחת אותו מידי ריאל מדריד. גם גונסאלו היגוואין ואנחל די מריה מועמדים לעזוב. מכירה מוצלחת של השחקנים הללו תאפשר לריאל מדריד "להתפרע" בשוק העברות השחקנים. על פי הדיווחים לאנצ'לוטי הובטח שיביאו את גארת' בייל (60 מיליון יורו) לקבוצה וגם אדינסון קאבאני (נאפולי) עשוי להצטרף אם כי גם צ'לסי וגם מנצ'סטר סיטי מעוניינות בו.

 

דניאל קארבחל, מגן לברקוזן, צפוי להצטרף לריאל מדריד. הוא שחקן שגדל בקבוצה. 

 

האם כריסטיאנו רונלדו יעזוב?

 

כנראה שלא - אבל אי אפשר לדעת. על פניו, התקופה תחת מוריניו היתה הטובה בקריירה שלו. הוא כבש 168 שערים ב-164 משחקים תחת מוריניו. רונלדו, על פי הערכות, רוצה לחזור למנצ'סטר יונייטד. גם צ'לסי, אליה צפוי מוריניו להצטרף, מעוניינת בו. וגם פריז סן ז'רמן, שעל פי הערכות, מוכנה לשלם עבורו 100 מיליון יורו. לרונלדו יש חוזה עד 2016. זה אומר שאם לא תמכור אותו השנה, בשנה הבאה הוא כבר יעלה הרבה פחות. לא נראה שהוא יחדש את החוזה בריאל מדריד בקרוב. ייתכן שיישאר לפחות עוד שנה. אבל באמת שאי אפשר לדעת.

 

האם ז'וזה מוריניו היה כישלון?

 

כמו שפלורנטינו פרס אמר, "כישלון" זו מילה לא הוגנת לתאר את תקופתו של מוריניו כמאמן ריאל מדריד. מוריניו התחרה מול אחת הקבוצות הכי טובות בכל הזמנים – ברצלונה ורשם כמה שיאים כגון מספר הניצחונות הרב ביותר במהלך עונה אחת (32), מספר הנקודות הגבוה ביותר שהשיגה קבוצה בעונה (100) ועוד. הוא זכה בשלושה תארים (אליפות, גביע וסופר קופה). רק ארבעה מאמנים בריאל מדריד היו יותר מוצלחים ממנו מבחינת זכייה בתארים בשלוש שנים רצופות. רק חמישה מאמנים זכו ביותר תארים משמעותיים (גביע, ליגה או גביע אירופה) בריאל מדריד מאשר מוריניו. כלומר, היסטורית הוא רחוק מלהיות כישלון מוחלט.

 

מוריניו גם רשם אחוזי הצלחה עם ריאל מדריד גבוהים יותר מאשר במקומות אחרים בהם אימן במהלך הקריירה שלו (בעיקר בגלל חולשת הלה ליגה). בגביע העפיל פעמיים לגמר ופעם אחת הפסיד לברצלונה ברבע הגמר. בשלוש העונות לפניו הקבוצה הודחה שלוש פעמים לפני רבע הגמר.

 

יש לציין גם שמוריניו החזיר את ריאל מדריד להיות אחת מהכוחות המשמעותיים באירופה. לפניו הקבוצה לא הצליחה להעפיל מעבר לשמינית גמר ליגת האלופות במשך כמעט עשור. איתו העפילה לחצי גמר כל שנה. זה השפיע רבות על הקבוצה מהבחינה המקצועית וגם הכלכלית.

 

מבחינת קידום שחקנים מהנוער, מוריניו ניסה – אבל לא ממש הצליח. הוא העלה 26 שחקנים מהנוער אבל אף אחד לא ממש הצליח לתפוס את מקומו בקבוצה. רבים מהם נמכרו.

 

מה שכן, מוריניו משאיר קבוצה שצריכה רק איזונים קטנים. יש לה בסיס טוב מבחינה מקצועית ואנושית היא יכולה לעמוד במטרה העיקרית שמוריניו לא עמד בה – זכייה בליגת האלופות.

 

 

פלורנטינו פרס. רשום על 4 מ-7 העונות הגרועות ביותר של ריאל מדריד כמועדון פלורנטינו פרס. רשום על 4 מ-7 העונות הגרועות ביותר של ריאל מדריד כמועדון צילום: איי אף פי

 

האם פלורנטינו פרס נשיא מוצלח?

 

פרס, בקדנציה השנייה שלו, מינה מאמנים שעלו הרבה מאוד כסף לקבוצה. ריאל שילמה 4 מיליון יורו עבור מנואל פלגריני והיתה צריכה לשחרר אותו ואת הצוות שלו עם פיצויים כבדים. מוריניו מונה אחריו וריאל שילמה עבור 16 מיליון יורו לאינטר. לפחות למוריניו ריאל לא תשלם פיצויים.

 

מוריניו קיבל הרבה מאוד כוח מפלורנטינו פרס. בחוזה שלו דרש מוריניו שלא יתערבו לו בהחלטות המקצועיות. אולם לפני מוריניו מאמנים רבים התלוננו על כך שפלורנטינו פרס גורם לחוסר איזון בסגל ועל כך שלמרות הכסף הגדול לא קיבלו את השחקנים היו צריכים כדי להעמיד קבוצה מאוזנת. מנואל פלגריני, למשל, ציין "זה לא מצב טוב כשיש לך בתזמורת עשרה נגני גיטרה ואף אחד מהם לא יכול לנגן בפסנתר – פלורנטינו מכר שחקנים שאני חשבתי שהם חשובים. בגלל זה לא זכינו בליגת האלופות". בקדנציה הראשונה שלו, פרס מכר את קלוד מקללה, אולי השחקן היחיד שעשה הגנה בקבוצת "הגאלקטיקוס", המפורסמת והסביר את זה בכך ש"מקללה לא מוכר חולצות".

 

ולמרות זאת, פרס צפוי להיבחר שוב לנשיאות. וזה בעיקר בגלל שאין לו אופוזיציה. למה אין לו אופוזיציה? בעיקר בגלל שינוי שהוא עצמו העביר בתקנון הקבוצה. על פי השינוי שעשה מועמדים לנשיאות יכולים להיות רק אנשים שהיו חברי מועדון 20 שנה או יותר. והם חייבים להיות מאוד אמידים. כל מועמד חייב להציג ערבויות בנקאות של לפחות 15% מתקציב הקבוצה (75 מיליון יורו השנה) – אם הוא מעוניין להיבחר נשיאות ריאל מדריד. כלומר, רק מיליונרים יכולים לנהל את ריאל מדריד. פרס, דרך אגב, הוא אחד מהאנשים העשירים בספרד.

 

"זה שהוא הצליח לבטל את הביקורות ואת האופוזיציה זה לא אומר שהוא צודק", כתב חואנמה טרואבה בעיתון הספורט "אס". "בהיסטוריה של ריאל מדריד היו רק שבע עונות בהן המועדון, קבוצת הכדורסל והכדורגל, לא זכה באף תואר. ארבע מהעונות הללו היו תחת פלורנטינו כנשיא".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x