$
ספורט ישראלי

קיצוצים גם בכדורגל הישראלי?

הקבוצה היחידה שצפויה להגדיל את תקציבה בצורה משמעותית היא מכבי ת"א. האם ההתאחדות לכדורגל צריכה להתכונן למצב של פערים אדירים בליגת ווינר?

אוריאל דסקל 15:4412.05.13

נראה כי מכבי תל אביב היא הקבוצה היחידה שתגדיל את התקציב שלה בעונה הבאה. תקציב מכבי תל אביב העונה עמד על 110-105 מיליון שקל. על פי הערכות, נראה כי מיטשל גולדהאר, הבעלים, מוכן להשקיע כסף רב כדי להעפיל לשלב הבתים של ליגת האלופות – שם כספי הבונוסים של אופ"א יכסו הרבה מההפסדים.

 

 

מכבי חיפה, שהבטיחה את מקומה באירופה, בעלת תקציב של כ-76 מיליון שקל ועדיין לא ברור כמה תוכל להגדיל או כמה תצטרך להקטין. על פי הערכות, במקרה הטוב ביותר תשאר על אותו תקציב – שנובע גם מההצלחה או אי ההצלחה שלה בליגת אירופה.

 

הפועל תל אביב מתכננת להעמיד תקציב של כ-35 מיליון שקל. מדובר על ירידה מ-50 מיליון שקל. לא ברור אם קריית שמונה, ללא כספים מאופ"א, תוכל להעמיד תקציב של 41 מיליון שקל, כפי שעשתה השנה. יש לזכור שבאליפות זכתה קריית שמונה עם תקציב של פחות מ-20 מיליון שקל.

 

כך שמתוך 4 הקבוצות בעלות התקציבים הגבוהים ביותר - לפחות חצי יקטינו אותם.  

 

 יעקב שחר ואבי לוזון. בעונה הבאה הכל יהיה פתוח לקהל הרחב יעקב שחר ואבי לוזון. בעונה הבאה הכל יהיה פתוח לקהל הרחב צילום: ראובן שוורץ

 

מכבי נתניה, לה היה את התקציב החמישי הכי גדול בליגת העל (26.2 מיליון שקל) ירדה לליגת המשנה וספק גדול עם מכבי פתח תקווה תחליף אותה ברמת התקציב הזו. אגב, התקציב הגדול של נתניה שם ללעג ולקלס את אלו שאומרים שכל קבוצה חייבת בעלים חזק מאחוריה כדי להעמיד תקציב ראוי. למכבי נתניה אין בעלים.

 

הפועל באר שבע (25 מיליון שקל) היא בעלת תקציב שככל הנראה ישאר בסדר הגודל הזה.

 

בית"ר ירושלים, עם תקציב של 25 מיליון שקל נכנסת לקיץ עם סימני שאלה גדולים. הקבוצה חייבת יותר מ-10 מיליון שקל וללא בעלים חדשים – אלי טביב רוצה להיות הבעלים – ככל הנראה תצטרך ללכת לפירוק. זה ישפיע על התקציב השוטף באופן דרמטי. ייתכן שבשנה הבאה נראה בית"ר ירושלים עם תקציב מינימום. או פחות.

 

מ.ס. אשדוד (20 מיליון שקל) צפויה להישאר עם תקציב זהה. כך גם הפועל חיפה ובני יהודה (בין 15 ל-18 מיליון שקל).

 

הפועל רמת גן (16.4 מיליון שקל) יורדת ליגה והולכת להיות ללא בעלים (הפועל רעננה לא תגיע עם תקציב גבוה יותר מ-11 מיליון שקל). בני סכנין, עם תקציב של כ-15 מיליון שקל, תצא, ככל הנראה, למסע הקייצי הרגיל שלה לגיוס תקציב מינימום. ואם תשיג יותר זה בזכות מכירת שחקנים.

 

עירוני רמת השרון (12 מיליון שקל – שבערך חצי מזה מעיריית רמת השרון) במצב ניהולי בעייתי. לא ברור בכלל אם עיריית רמת השרון יכולה להשקיע את סוג הכספים הזה בעתיד – אם או בלי יצחק רוכברגר כראש העירייה. הפועל עכו, שמקבלת לפחות 2 מיליון שקל מעירייה, גם כן במצב ניהולי בעייתי מאחר שעיריית עכו אינה מעוניינת להשקיע יותר בקבוצה המקצוענית מבלי לקבל שליטה מינימלית על ההחלטות במועדון.

 

בכלל מועצות מקומיות ועיריות, בגלל הקיצוצים הקרבים בתקציב, ישקיעו פחות בספורט ובטח שבספורט מקצועני. סביר להניח שבגלל המצב הכלכלי נראה יותר ויותר קבוצות מתקשות לגייס כספים מספונסרים, שיצמצמו בתקציבי השיווק שהלם. הכספים שמגיעים מהטלוויזיה יצנחו וכך גם הכספים מהטוטו אם עד הראשון באוגוטס לא יגיעו לסיכום לגבי הסכם השיווק החדש.

 

סך התקציבים העונה עומדים על כ-460 מיליון שקל – ירידה מסוימת מהעונה שעברה. ייתכן, כאמור, שבשנה הבאה ירדו התקציבים עוד יותר – לא כולל של מכבי תל אביב, שאגב, על פי הדיווחים עשויה להקפיץ את התקציב שלה לכיוון ה-150 מיליון שקל.

 

בכל מקרה, ההתאחדות לכדורגל עשויה להתמודד עם קבוצות בעלות פחות אמצעים וליגה לא מאוזנת בעליל. אלו בעיות שמצריכות שינויים רגולוטוריים וגם היערכות של הכדורגל המקצועני בישראל לחשיבה אחרת בכל הקשור לגיוס כספים.

 

אחד מאותם "מנועי צמיחה" יכולים להיות שקיפות.

 

ההתאחדות לכדורגל אמורה לחייב את בעלי הקבוצות לפרסם מהעונה הבאה את כל הכנסותיהן והוצאותיהן. היועץ המשפט של ההתאחדות, עו"ד משה אביבי, דיווח על צעד זה בבית המשפט במסגרת דיון בעניין כספי הכח עמידר רמת גן. מאבק של ארגון אוהדי הכח,שפנו לבית המשפט כדי שיחייב את הנהלת הקבוצה לספק להם את ספרי ההוצאות וההכנסות בחמש השנים האחרונות, הביא לכך שסוף סוף נראה שקיפות בכדורגל הישראלי. אוהדי הכוח ביקשו מבית המשפט שיחייב גם את ההתאחדות לכדורגל ואת עיריית רמת גן למסור לידם את כל המסמכים הקשורים להתנהלות הקבוצה בשנים האחרונות.

 

האוהדים באמצעות עו"ד דודי ראד פנו לבית המשפט כדי שבסופו של הליך משפטי יחליט להחזיר את הקבוצה לידי בית המשפט שמסר אותה לפני מספר שנים לנמרוד ורד שלא עמד בהסכם הקנייה. עיריית רמת גן סיפקה את המסמכים לאוהדים אך ההתאחדות וקבוצת הכח סרבו לספק את המסמכים הכספיים בטענה שאינם "רשות ציבורית", שחייבת לדווח לציבור על התנהלותה. כאמור, בזכות התערבות האוהדים גילה עו"ד אביבי על התקנה החדשה שתיכנס לתוקפה בתחילת העונה הבאה.

 

אולי השקיפות הזאת, שההתאחדות לכדורגל תאמץ אחרי שנים רבות של סירוב לעשות זאת,,תאפשר למשקיעים חיצוניים לדעת לאן הם נכנסים בדיוק וגם לאוהדים לאיפה הם מכניסים את הכספים שלהם. שקיפות היא צעד בונה אמון בין האוהדים לקבוצות וייתכן מאוד שהצעד הזה הוא גם התחלה של מנוע צמיחה טבעית לכדורגל הישראלי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x