$
רכישות

הפייר פליי הפיננסי מגיע לדיון בבתי המשפט האירופאיים

כללי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א יעלו לדיון בבתי המשפט האירופיים, לאחר שסוכן שחקנים טען כי הכללים יגבילו באופן לא הוגן את סכומי הכסף שהוא יכול להרוויח

סוכנויות הידיעות 16:1507.05.13

כללי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א יעלו לדיון בבתי המשפט האירופיים, לאחר שסוכן שחקנים טען כי הכללים יגבילו באופן לא הוגן את סכומי הכסף שהוא יכול להרוויח. דניאל סטריאני, סוכן הרשם בבלגיה, הגיש בנציבות האירופית תלונה רשמית נגד הכללים, המחייבים את הקבוצות המשתתפות בתחרויות האירופיות להגיע לאיזון כלכלי. סטריאני מיוצג על ידי עורך הדין ז'אן לואי דופון שב-1995 ערער בהצלחה על חוקי החוזים בכדורגל בשמו של השחקן הבלגי ז'אן מארק בוסמן. בזכות אותו ניצחון משפטי שחקנים יכולים כעת לעבור בחינם קבוצות לאחר תום החוזה שלהם. דופון מאמין שגם עכשיו הוא יוכל לגבור על חוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א, אף שזכו לתמיכת הנציבות האירופית.

 

 

 

 

מישל פלאטיני. יצטרך לחשוב מחדש על הפייר פליי? מישל פלאטיני. יצטרך לחשוב מחדש על הפייר פליי? צילום: איי אף פי

 

לטענתו, הרגולציות של אופ"א, שנועדו למנוע מקבוצות לצבור הפסדים כלכליים כבדים, בין אם הם מגובים על ידי הבעלים או לא, יובילו לחמש השלכות נפרדות היוצאות נגד חוקי התחרותיות. ההשלכה הראשונה שהוא מציין היא שהחוקים יגבילו את ההשקעות בקבוצות, שכן הן אינן רשאיות יותר לפעול בהפסד.

 

ההשלכה השנייה לפיו, היא נקודה שעלתה לדיון כבר באנגליה, ולפיה החוקים ישמרו על הכוח של הקבוצות העשירות, ויגרמו לכך שלא ניתן יהיה לערער על השליטה שלהן על ידי קבוצות אקראיות כמו מנצ'סטר סיטי או צ'לסי, שההפסדים שלהן נתמכים על ידי בעלים מיליארדר.

 

עוד גורס סטריאני כי המטרה המוצהרת של הכללים להפחית את שכר השחקנים ואת האינפלציה בדמי ההעברות היא למעשה "לא תחרותית", ולפיכך מהווה הפרה של חוק האיחוד האירופי. "הכללים יובילו להפחתה של מספר ההעברות, של דמי ההעברות ושל מספר השחקנים תחת חוזה בכל קבוצה, ויובילו גם לדפלציה בשכר השחקנים".

 

לסיכום טענותיו, מדגיש סטריאני כי הכללים פועלים "נגד התחרותיות", מכיוון שהם ישפיעו על היכולת שלו להרוויח עמלת סוכן משכר השחקנים ודמי ההעברות.

 

דופון מתכוון לבסס את התביעה של סטריאני על הטיעון כי החוק המחייב את הקבוצות להגיע לאיזון פיננסי מנוגד לחירויות יסוד אחרות של האיחוד האירופי, ביניהן תנועה חופשית של הון (בכל הנוגע לבעלי הקבוצות), תנועה חופשית של עובדים (שחקנים) ותנועה חופשית של שירותים (סוכני השחקנים).

 

הוא מצהיר כי אופ"א צריכה לאזן בצורה טובה יותר את הכדורגל האירופי ולהפוך אותו לתחרותי יותר באמצעות העברה גדולה יותר של כספים מהקבוצות העשירות לקטנות יותר, ובכך למנוע מהם את הצורך להגזים בהוצאות.

 

אופ"א בתגובה הדגישה כי הכללים זכו לתמיכת הקבוצות האירופיות ואיגודי השחקנים וכן לתמיכת הנציבות האירופית. "הכללים מעודדים את הקבוצות לחיות במסגרת האמצעים שלהן, וזהו עקרון כלכלי בסיסי שנועד להבטיח את היציבות ארוכת הטווח ויכולת הקיום של הכדורגל האירופי", נמסר בהצהרה שפרסמה אופ"א.

 

"אופ"א מאמינה שהפייר פליי הפיננסי תואם לחלוטין את חוקי האיחוד האירופי, ובטוחה שהנציבות האירופית תדחה את התביעה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x