$
ספורט ישראלי

ירושלים יכולה להיות מזהב

האינטרס של הכדורגל הישראלי הוא שבית"ר ירושלים תהפוך לקבוצה חזקה. לא סתם אומרים שאם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני

שלומי בן עזרא 14:2615.04.13

בית"ר ירושלים יכולה להיות זהב אמיתי. לצערי, כרגע הזהב בירידה, אבל סחורה כזאת שומרת על הערך שלך בטווח הארוך, וכך גם בית"ר ירושלים.

 

בית"ר עומדת בפני מצב שבקרוב מאוד ידפקו על דלתה הגובים והנושים השונים וישאלו הכסף. זו הבעיה המיידית שצריכים לפתור כמה שיותר מהר. קבוצה בחובות זו קבוצה לא יעילה.

 

האינטרס של הכדורגל הישראלי הוא שבית"ר ירושלים תהפוך לקבוצה חזקה. אין טעם לכדורגל הישראלי בלי בית"ר. לא סתם אומרים שאם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני.

 

 

 

 

אלי כהן (משמאל) ואיציק קורנפיין. כהן צריך להישאר אלי כהן (משמאל) ואיציק קורנפיין. כהן צריך להישאר צילום: חיים צח

 

הבעיה העיקרית כרגע היא ארקדי גאידמק. בשנותיו הראשונות הוא הגיע לקבוצה כדי למצוא חן בעיני ירושלים, ישראל ומי לא. אני מכיר כמה אוליגרכים שיכולים לשפוך כמויות כספים אדירים כדי לזכות בליבה של עלמה צעירה. הם מתחתנים אבל אחרי כמה שנים רובם מתגרשים. כך קרה לרבים, וזה קרה גם לבית"ר ירושלים. רק שהיא נשארה בלי מזונות ובלי פיצויים.

 

גאידמק הוציא כ-400 מיליון שקל על בית"ר בתחילת הדרך. הכל נצץ ונראה טוב אבל הבעיה היתה שבחגיגות האליפות השקיעו יותר מאשר במחלקת הסקאוטינג או הנוער. שום דבר לא נשאר מאותם נישואים מאושרים.

 

הוא כרגע הבעלים אבל הוא לא יציב בדבריו. פעם הוא אומר שישקיע ופעם לא. הוא גם לא מוכן לעזוב ובטח שלא לכסות את החובות שהוא יצר. כרגע, כך זה מרגיש, רוכשים לא רוצים להגיע בגלל שהם רוצים שולחן נקי מחובות או לפחות לדעת את נפח החובות המדויק. זה לא קורה.

 

עבדתי בפולין וראיתי סיפור מאוד דומה מקרוב. הקבוצה בפולין, שאני מעדיף לא למסור את שמה, גם כן היתה בחובות ענק. לעירייה על שימוש באצטדיון, לשחקנים לשעבר, למס הכנסה ולמי לא. לא היה איש דמוי ארקדי בסביבה אבל כן היתה "מועצת מנהלים". לראש העיר הגעתי דרך סוכן שחקנים מקומי שהוא חבר טוב והצעתי לו משהו שאני אציע גם לראשי בית"ר ומר ניר ברקת. המטרה היא לכסות את החובות – מה שיכול להביא משקיע לשולחן נקי.

 

וזה מה שעשו בפולין. מחקו את החובות והפכו את הקבוצה לציבורית.

 

ראש עיריית ירושלים, יכול להחליט מחר בבוקר שהוא מוחק את כל החובות של בית"ר והעירייה אף משלמת חלק מהם. בתמורה, מועדון הכדורגל של בית"ר ירושלים פותח את שעריו – במשך שנתיים – לכל אוהד עם תעודת תושב. זה ימלא את טדי כל משחק ויראה איך הקהל הנפלא שיש לבית"ר יכול לדחוף להישגים, שיניבו כותרות חיוביות ובנוסף – יביאו גם ספונסרים ואף משקיעים.

 

יוקצו כרטיסים גם לאוהדי בית"ר שאינם תושבי ירושלים – אלו יימכרו במחיר רגיל. אבל שוב, חשוב להדגיש שבית"ר ירושלים צריכה להתחבר מחדש לירושלים ולאוהדים הרבים שלה בעיר הקודש. כאמור, גם יוקצו כרטיסים לאוהדי הקבוצה האורחת – אבל רוב המושבים יינתנו "בחינם" לאוהדים הירושלמים, שלא ממש קיבלו אותם בחינם אלא שילמו על כך מכספיי הארנונה שלהם.

 

במקביל, בירושלים יהיו חייבים להשתמש יותר באצטדיון טדי. הוא נכס אמיתי. הוא יכול לארח הופעות ברמות בינלאומיות. הופעה של להקה כמו קולד פליי יכולה למלא את טדי בעשרות אלפים של צופים - ולכסות הרבה מאוד הפסדים. בכלל, הופעות צריכות להיות עניין של קבע באצטדיון כמו טדי.

 

מבחינה מקצועית, בית"ר חייבת להיות הרבה יותר יעילה בבחירת השחקנים שלה. היא חייבת להתבסס על שחקני בית ואת הרכש לעשות בחוכמה ותוך כדי שימוש בשירותי סקאוטינג מתקדמים. אסור לה ליפול עם שחקנים זרים לא איכותיים ואסור לה, פשוט אסור לה, לרכוש שחקנים וותיקים יקרים או להסתמך על שחקנים פראיים או חסרי משמעת עצמית. מי שמגיע חייב להיות דוגמה למצוינות ומקצוענות. אסור להתפשר.

 

מבחינת מאמן, לבית"ר ירושלים יש את אחד מהמאמנים המקצוענים והמנוסים ביותר שיש לשוק המקומי להציע. התקשורת קוטלת אותו מדי פעם על כך שהראיונות שהוא נותן לא מוצאי חן בעיני פרשן זה או אחר. אבל הוא מצוין.

 

אלי כהן צריך להישאר בבית"ר אם כמאמן או כמנהל ספורטיבי. הרי הוא היה זה שהביא צעירים כמו ברק יצחקי ומאור מליקסון לבית"ר מאשקלון ויבנה בהתאמה. כולם גיחכו אבל הם הפכו לשחקנים מצוינים שניהול טוב יותר של מכירתם היה מניב לבית"ר הרבה יותר כסף. בית"ר תצטרך לבנות קבוצה כה. בזול אבל בחוכמה. זה לא אומר שאי אפשר לבנות קבוצה איכותית. אבל צריך סבלנות. ישנם שחקנים מצוינים וזולים בליגות הנמוכות – אלי אוחנה, כמאמן נבחרת הנוער, מכיר כמה כאלה ואף יכול להמליץ עליהם.

 

כרגע המצב ביציעים הוא שאין אחדות בית"רית. אבל זה ישתנה אם האצטדיון יהיה מלא בירושלמים אוהבי הקבוצה. הם צריכים לשנן את האימרות החכמות במקורות: "ואהבת לרעך כמוך" וגם "אהבתם את הגר" ויהיה בסדר. חייבים אחדות והרשויות יכולות להשיג אותה. בית"ר ירושלים יכולה להתאושש. קבוצות בסדר גודל שה עשו זאת בכל אירופה ואין סיבה שזה לא יקרה גם בירושלים. ירושלים יכולה להיות מזהב. פשוט צריך להיות חכמים יותר עם הכסף.

  

הכותב הוא יועץ סקאוטינג לקבוצות כדורגל המתמחה במזרח אירופה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x