$
ספורט עולמי

מחקר: כמה ספורטאי המכללות היו יכולים להרוויח?

הם אולי חובבנים אבל לפי מחקר חדש שווי השוק ההוגן של שחקן פוטבול ממוצע במכללות עומד על כ-137 אלף דולר לשנה, בעוד ששווי השוק ההוגן של שחקן הכדורסל הממוצע מסתכם בכ-290 אלף דולר בשנה

סוכנויות הידיעות 09:3524.03.13

האיגוד הארצי של ספורטאי המכללות ואוניברסיטת דרקסל פרסמו מחקר שחושף מה יכול להיות שווי של שחקני המכללות בשוק הפתוח. המסקנה: שווי השוק ההוגן של שחקן פוטבול ממוצע במכללות עומד על 137,357 דולר לשנה, בעוד ששווי השוק ההוגן של שחקן הכדורסל הממוצע מסתכם ב-289,031 דולר בשנה.

 

כיום, השחקן הממוצע מרוויח 23,204 דולר בלבד במלגות. המחקר עצמו הוא פשוט למדי. ב-NBA, השחקנים מרוויחים 50% מכלל ההכנסות, ואילו ב-NFL מחולקים לשחקנים 46.5% מההכנסות. החלת מודל חלוקת הרווחים הזה בספורט המכללות, מצביע על כך ששחקני כדורסל ופוטבול ירוויחו במשותף 6.2 מיליארד דולר.

 

אוהדי קולג' NCAA, כדורסל מכללות אוהדי קולג' NCAA, כדורסל מכללות צילום: רויטרס

 

ממצאי המחקר מהווים כתב אישום נגד עקרון החובבנות שבו משתמשים ב-NCAA כדי לאכוף מערכת שמרחיקה את ההון שמרוויחות תכניות הספורט במכללות הרחק מהשחקנים, ומכוונת אותו לעבר המאמנים, המנהלים, מנהלי הליגות, מנהלי טורנירי הבול, המכללות והאוניברסיטאות וחברות מסחריות. הבכירים בספורט המכללות יצרו מערכת של אי שוויון שמנצלת צעירים ומכתימה את האקדמיה בדרכים הבאות:

 

 • מונעת מספורטאים המייצרים הכנסות את ההזדמנות לנהל משא ומתן מטעמם.

 •  הגבלת היכולת שלהם לעבור קבוצות.

 • הגבלת השכר שהם מרוויחים ואי תשלום על השימוש בשם, בדימוי ובשיעורי ההערצה שלהם.

 • העדר אספקת הגנה הולמת מבחינת ביטוח וטיפול בריאותי.
 • צריכת מוגזמת של הזמן, האנרגיה והיכולות שלהם.
 • הטלת איסור על הספורטאים לחתום על חוזי ספונסרשיפ.
 • הגבלת הגישה של הספורטאים לתהליך הוגן ולביקורות.
 • באוניברסיטאות המובילות השווי של השחקנים גבוה אף יותר.

 

הענקת 50% מההכנסות לשחקנים, תהרוס את המבנה כולו של אופן מימון ספורטאי המכללות, כך שבשלב זה, התוכנית אינה מציאותית. אולם גם ההצעות הנועזות ביותר בכל הקשור להעלאת השכר של הספורטאים במכללות, יעניקו להם פחות משווי השוק ההוגן שלהם.

 

אך בכל זאת מדובר בחדשות טובות - היכולת שלנו לנקוב במספר שמייצג את הסכומים שהחברה האלה היו מרוויחים אם חוקי ה-NCAA היו מעט שונים.

 

אגב, בסוף השבוע האחרון פורסם כילאחר שקבוצת המכללות "7 הקתוליות" (Catholic 7) הוסיפה 3 חברים חדשים, היא חתמה על חוזה זכויות שידור רחב היקף ל-12 שנה עם פוקס ספורטס, זאת לקראת הקמת ליגת הביג איסט החדשה (Big East Conference). הקבוצה, שכוללת את האוניברסיטאות דהפול, ג'ורג'טאון, מרקט, סנט ג'ון, סיטון הול, וילאנובה ופרובידנס קולג', תעזוב את הליגה ותיקח איתה את השם ביג איסט. שבעת המוסדות הכריזו כבר בדצמבר על כוונתם לעזוב, וכעת התרחבו לאחר שהוסיפו את חביאר, באטלר וקרייטון לקראת השקת הליגה החדשה, המיועדת לצאת לדרך בעונת 2013-14.

 

ההסכם עם פוקס ניוז מוערך כעומד על 500 מיליון דולר למשך 12 שנים, ומעניק בשל כך שווי גבוה יותר ל-7 הקתוליות מאשר הסכם הזכויות הקודם, שנחתם תחת ליגת ביג איסט הקודמת.

 

בטל שלח
  לכל התגובות
  x