$
ספורט עולמי

אלוהים במספרים

מייקל ג'ורדן, הגדול מכולם, חוגג היום 50 וזוכה לקונצנזוס בעולם. מהם המספרים מאחורי הכינוי "אלוהים"?

בקי גריפין 15:4317.02.13

על פי האגדה אורבנית שני ישראלים הגיעו לארה"ב בזמן סדרת הפלייאוף האחרונה של מייקל ג'ורדן נגד יוטה (1998). הם היו נואשים לכרטיסים לאחד ממשחקי הגמר אבל לא היה להם מספיק כסף כדי לקנות מהספסרים. אז הם החליטו להיות יצירתיים. הם הכינו שלט עליו כתבו "We came all the way from the Holy Land to see God! Please help us!” - "באנו כל הדרך מארץ הקודש לראות את אלוהים". הם תלו את השלט מחוץ לאולם ולידו חיכו במשך שעות ארוכות לפני המשחק. עשר דקות לפני הטיפ-אוף, ניגש אליהם אדם בחליפה עם כרטיסים למשחק. הוא טען שאלוהים שלח אותו אליהם. 

מייקל ג'ורדן. אל ההשראה מייקל ג'ורדן. אל ההשראה צילום: אי פי איי

 

 

זה עוד סיפור שהתאים מאוד לאגדות הרבות שנפוצו בקרב חסידיו של ג'ורדן, אשר הדביקו לו את הכינוי הכה מחייב הזה – "אלוהים".

 

אני לא זוכרת מתי בפעם הראשונה אני שמעתי שאלוהים קיים על פני כדור הארץ, אבל בתור טינאייג'רית זה היה מאוד הגיוני מבחינתי שאלוהים הוא שחקן כדורסל אמריקאי. כיום, אני מתגוררת בניו יורק, לא רחוק מאיפה שהוא נולד – ומייקל ג'ורדן הוא עדיין אלוהים. לא רק בשבילי אלא בשביל מיליוני אמריקאים. בשבוע האחרון, אפילו מג'יק ג'ונסון צייץ בחשבון הטוויטר שלו.

 

אז נכון, אף אחד לא מתפלל למייקל ג'ורדן. אף אחד לא מבקש ממייקל לעזור לו "לראות את האור" או להבריא אותו ממחלה חשוכת מרפא. הרי זה יהיה מגוחך כמו לגשת לקובי בראיינט או לברון ג'יימס ולבקש שינצחו משחק שיציל את חייכם. הרי אף כדורסלן לא יצליח לעשות זאת אלא אם כן אתם מהמרים כפייתיים, שנמצאים עמוק בחובות – ואז אנא גשו לקבל טיפול מקצועי בדחיפות.

 

כדורסלנים בסך הכל משחקים משחק עם כדור כתום, סל, קרש ורשת. זה הכל. אף אחד לא עושה פעולה אלוהית. והרי, אחרי הכל, אנחנו החלטנו שמייקל ג'ורדן הוא אלוהים. שיש בו משהו שמימי. שהוא מושלם על המגרש ואין לו מתחרים. ובגלל זה הצל הגדול שלו עדיין מוטל על כל שחקני הליגה הטובה בעולם, ויש שיגידו שזה די משגע את קובי ולברון שנאלצים כל הזמן לשמוע שהם לא ג'ורדן.

 

אז למה בכל זאת שחקן אחד, טוב ככל שיהיה, זוכה לכזה קונצנזוס בעולם? הרי בכדורגל אין ממש קונצנזוס למי הכי טוב בכל הזמנים. אפילו לא מתקרבים להסכמה. אבל בכדורסל, כולם יודעים שזה מייקל. הרי הוא אלוהים, לא?

 

המדע מאחורי מה שהופך את ג'ורדן ל"אלוהים" מתחיל בנתונים כי מהבחינה הזו אין באמת שחקן ב-NBA בעל רזומה כל-כך עשיר. והמספרים אינם משקרים:  

 

מייקל ג'ורדן ודיוויד סטרן. איפה הליגה היתה בלעדיו? מייקל ג'ורדן ודיוויד סטרן. איפה הליגה היתה בלעדיו? צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

הקריירה

 

6 תארי אליפות, 6 תארי MVP של סדרת הגמר, 5 תארי ה-MVP של העונה, 10 פעמים מלך הסלים של הליגה (שיא), 9 פעמים בחמישיית העונה (שיא), הכי הרבה נקודות בכל הזמנים בפלייאוף. וזה עוד לא הכל. ג'ורדן הוא השחקן בעל הכי הרבה משחקים עם מעל 30 נקודות, שלוש פעמים הוא זכה בשחקן המצטיין של האולסטאר, שלוש פעמים היה מלך החטיפות ופעם אחת זכה ב"שחקן ההגנתי של העונה". פעמיים השתתף ג'ורדן במשחקים האולימפיים ופעמיים הביא את הזהב.

 

הכסף

 

גם כשבודקים את המצב הכלכלי של מייקל ג'ורדן, ההישגים שלו מרשימים. 14 עונות שיחק מייקל ג'ורדן בשיקגו בולס, מ-1984 ועד 1998. בעונתו הראשונה בשיקגו הרוויח 550,000 דולר בלבד. בעונתו האחרונה בבולס עמד שכרו על 33,140,000 דולר.  שתי קפיצות גדולות בשכרו של ג'ורדן נרשמו במהלך הקריירה שלו: הראשונה הייתה בעונתו החמישית כאשר החוזה שלו במדי הבולס עלה לשני מיליון דולר, עלייה של 236% משכרו בעונה הקודמת. בכל העונות שקדמו לכן המשכורת השנתית שלו עלתה ב- 116% מדי שנה.

 

הקפיצה השנייה המשמעותית שלו הגיעה לאחר 12 עונות במדים של הבולס, אז חתם על חוזה לשנתיים על חוזה שמעניק לו יותר מ-30 מיליון דולר בעונה. החוזה הזה התאפשר לאחר שהשביתה בליגה שינתה את חוקי השכר. בכך הפך לבעל השכר הגדול בהיסטוריה של ה-NBA. בעונה לפני כן, ג'ורדן הרוויח פחות מארבעה מיליון דולרים. כלומר הוא נהנה מעלייה - עלטבעית - של 782%.

 

המותג

 

אנחנו הפכנו את ג'ורדן לאלוהים - אולי רק כדי לצחוק עליו כשלא הצליח להיות הגדול מכולם בענפי ספורט אחרים כמו בייסבול וגולף. אבל  מייקל ג'ורדן ידע כל הזמן שזה שהוא רק בן אנוש. עם פגמים, בעיות וסיבוכים. עם זאת, הוא הפנים את מה שהוא עבור אנשים אחרים – אל ההשראה. זאת בדיוק הסיבה שג'ורדן הרוויח יותר מחוזי פרסום ענקיים דווקא לאחר שפרש ממשחק מקצועני - תקופה בה הוא יכול להישאר כ"אלוהים" ולא ליפול למחדלים אנושיים כמו הפסדים.  

 

לפי "פורבס", המותג "אייר ג'ורדן" מכניס לנייקי למעלה ממיליארד דולר מדי שנה. 58% משוק נעליי הכדורסל בארה"ב. נייקי עצמה מכניסה כ-25 מיליארד דולר.

 

ב-1983 ההכנסות של נייקי כול עמדו על מיליון דולר בלבד. שנה לאחר מכן החליטו בחברה להמר על מייקל ג'ורדן והחתימו אותו על חוזה פרסום. השאר כבר היסטוריה. ההימור השתלם והיום, ילדים שמעולם לא ראו אותו משחק – חולמים להיות כמוהו. עבור הדור שלנו הוא כמו מוחמד עלי עבור הדור של הורינו - שובר הכללים והמוסכמות. האייקון הספורטיבי האולטימטיבי. עבור הדור שבא אחרינו, ג'ורדן הוא עלי - הספורטאי הבלתי מנוצח. האיש המושלם. 22,469,531 אנשים חברים בעמוד הרשמי של מייקל ג'ורדן, להזכירכם, פייסבוק צץ לעולם שנים רבות לאחר פרישתו. הערצה כלפיו כנראה לא תפוג לעולם. נייקי משחקת על זה היטב

   

בהמשך הקריירה של ג'ורדן הוא חתם על הסכמים גם עם חברות נוספות ככגון "גייטורייד", "קוקה קולה", "מקדונלדס" ועוד. כולן נהנו מהתדמית שלו וכולן הכניסו עוד עשרות מיליוני דולרים לחשבון הבנק שלו. ג'ורדן הפך לאחד מהקבועים ברשימת המפורסמים העשירים בעולם של המגזין "פורבס". כיום המגזין מעריך את הונו של ג'ורדן ביותר מ-650 מיליון דולר. מכדורסל בלבד הכניס אלוהים קצת פחות מ-94 מיליון דולר.

 

אגב, גם כיום, לג'ורדן יש הסכמי חסות ופרסום עם שורה של חברות, ביניהן נייקי, גייטורייד, היינס, Upper Deck (קלפי ספורט), 2K Sports (משחקי וידאו), מרכזי רפואה ו-Five Star Fragrances, חברת קוסמטיקה.

 

העסקים

 

ג'ורדן מוערך גם בגלל היכולת לזהות להשקיע את כספו באופן חכם. רק לפני שלוש שנים, הגדיל ג'ורדן את האחזקות שלו בשרלוט בובקאטס ל-80%, והיה מבעלי הקבוצות שניהלו משא ומתן קשוח עם השחקנים בשביתה האחרונה ב-NBA. ייתכן שהוא כוכב הספורט החכם ביותר מבחינה עסקית, בזמן שרבים אחרים איבדו את הונם שנים בודדות לאחר פרישתם. 

 

כאמור, על פי פורבס, ג'ורדן שווה בסביבות 650 מיליון דולר והוא בדרך להיות שווה מיליארד דולר. הוא הכניס ב-2012 בסביבות ה-80 מיליון דולר. יותר מכל ספורטאי אחר בעולם. נכסים נוספים של ג'ורדן כוללים 6 מסעדות שבבעלותו, סוכנות למכירת רכבים, קבוצת הספורט המוטורי 23race.

 

המאמץ

 

אחד מהעורכים לשעבר בערוץ הספורט תמיד היה אומר ש"יש אנשים שיש להם את הבייגלה הזה מעל הראש", וש"הכל נראה שבא להם בקלות, לא רואים עליהם את המאמץ" – כך הוא הגדיר כוכב. כך הגדיר את ג'ורדן.

 

מייקל ג'ורדן התייחס לנקודה הזו באחת מהפרסומות האיקוניות שעשה עבור "נייקי".  "אולי זו אשמתי" אמר בפרסומת והתייחס לכך שהוא אשם בכך שהוא גרם להכל להיראות קל מדי, כשבעצם, מאחורי ההצלחה שלו עמדה הרבה מאוד עבודה קשה, דם, יזע ודמעות. בפרסומות הזאת הוא ניסה לומר לנו  שהוא אנושי. הוא רמז לנו שגם אנחנו יכולים להיות "אלוהיים" - רק אם נשקיע כמוהו.

 

אז, אלוהים, תודה לך על השנים הנפלאות, על העבודה הקשה, הסלים המדהימים, ובעיקר, על ההשראה. שיהיה לך יום הולדת שמח.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x