$
ספורט ישראלי

רק שקיפות תנקה את הכדורגל הישראלי

תחקיר ,ידיעות אחרונות, על הקופונים שגוזרים מאמנים מרכישת שחקנים צריך לגרום להתאחדות לכדורגל לאמץ את חוק השקיפות

אוריאל דסקל 19:2009.01.13

היום ב"ידיעות אחרונות" התפרסם תחקיר סופר חשוב של אורי קופר על מאמנים שגוזרים קופונים מרכישת שחקנים. התופעה מוכרת ואף נכתב עליה מספר פעמים כאן במדור של כלכליסט אבל התחקיר של ספורט ידיעות, מביא עדויות מאנשים בתוך המערכת שמספרים על כך. לצערנו, קשה מאוד לפרסם שמות כי ללא מסמכים חשופים מאוד לתביעות. ובעסקים הללו אין מסמכים. אפילו אין מפיות.

 

 

 

אבי לוזון. השקיפות בידיים שלו אבי לוזון. השקיפות בידיים שלו צילום: יובל חן

 

בכל מקרה, התופעה מאוד נרחבת. מאמנים וסוכנים עובדים ביחד כדי לשאוב כסף מקבוצות כדורגל, שכולן מקבלות כסף ציבורי (מהטוטו, מרשות השידור, מעיריות) וכסף מאוהדים. יש כאן הפרה בוטה של אמון הציבור ורשויות החוק צריכות לחקור את הנושא. אבל כרגע, מה לעשות, יש לרשויות דברים חשובים יותר להתעסק איתם.

 

עם זאת, מי שצריך לטפל בנושא הזה הן רשויות הכדורגל. כלומר, ההתאחדות לכדורגל. אפשר לטפל בהרבה דרכים: אכיפה, ענישה וחינוך – אבל הדבר האפקטיבי ביותר נגד אנשים שעובדים במחשכים זו זה שקיפות.

 

אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. הוועדות שעסקו בכדורגל בישראל הצביעו על כך שהשקיפות חשובה לניהול תקין. ההתאחדות, לעומת זאת, עדיין לא אימצה לחלוטין את חופש המידע ואור השמש.

 

ברגע שההתאחדות לכדורגל תדרוש מקבוצותיה את פרסום הדו"חות הרבעוניים, את משכורות השחקנים ואת התשלומים על השחקנים – תופעות כפי שתוארו בתחקיר המצוין של ידיעות אחרונות – כבר לא יוכלו להתקיים.

 

אם ההתאחדות לכדורגל לא תאמץ גינונים שקופים יותר, ייתכן שהמשימה הספורטיבית הגדולה של הכנסת הבאה תהיה להעביר את "חוק השקיפות" של חברי הכנסת יריב לוין (ליכוד), דב חנין (חד"ש), איתן כבל(העבודה) ושי חרמש (קדימה).

 

את החוק ניתן לראות כאן

 

בכל מקרה, אחרי תחקיר כזה ההתאחדות לכדורגל צריכה להגיב אבל האם לראשים שלה יש אינטרס להגיב? אחרי הכל, אם עד היום הם לא קידמו את השקיפות במילימטר, למה שיעשו זאת עכשיו?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x