$
לונדון 2012

המרדף בעקבות התואר היחיד שחמק

רוג'ר פדרר שבר כמעט כל שיא וזכה בכל התארים האפשריים בטניס, מלבד אחד: מדליית זהב אולימפית ליחידים

בלומברג 16:1327.07.12

רוג'ר פדרר שבר כמעט כל שיא וזכה בכל התארים האפשריים בטניס, מלבד אחד: מדליית זהב אולימפית ליחידים. השווייצרי חוזר לווימבלדון - שם זכה בתחילת יולי בטורניר המפורסם בפעם השביעית.

 

אירוע הטניס האולימפי, שבו זכו לפני ארבע שנים רפאל נדאל, הספרדי המדורג במקום השני בעולם, ואלנה דמנטייבה, הרוסייה שפרשה מאז, מתחיל כבר ביום שבת, יום לאחר טקס הפתיחה.

 

"זהב אולימפי הוא החלום הנוכחי" הודה פדרר (30) בראיון שהעניק בווימבלדון, יום לאחר שגבר בגמר הגברים על אנדי מארי הבריטי, המדורג במקום הרביעי. 

 

ניצחונו של פדרר בווימבלדון, התואר המרכזי הראשון שלו מאז אליפות אוסטרליה הפתוחה ב-2010, החזיר אותו לראשות דירוג הגברים. בשבוע שעבר הוא שבר את השיא למספר השבועות הרב ביותר במקום הראשון בדירוג ATP, לאחר ששמר על המקום במשך 287 שבועות, שבוע אחד יותר מפיט סמפראס.

 

פדרר אמנם זכה במדליית זהב עבור שווייץ בטורניר הזוגות בבייג'ינג ב-2008 יחד עם חברו סטניסלס וורינקה, אך מעולם לא זכה במדליית זהב אולימפית ביחידים - אף שהופיע בשלוש אולימפיאדות. התוצאה האולימפית הטובה ביותר שהשיג היתה מקום רביעי באולימפיאדת סידני ב-2000. הוא הודח ברבע הגמר בבייג'ינג ובסיבוב השני באתונה ב-2004. הזכייה בזהב בזוגות היתה "אחד ההישגים הגדולים ביותר של חיי", הודה.

 

הצלחתו בווימבלדון, והעובדה שרפאל נדאל לא יגן על התואר שלו בשל פציעה, עשויות להעניק לפדרר יתרון. "אני כעת אלוף ווימבלדון, וזה מעניק לי יותר ביטחון לקראת האולימפיאדה", הודה. "אולי במובן מסוים זה יוריד חלק מהלחץ. האולימפיאדה היא חיה אחרת. מקבלים את ההזדמנות רק פעם בארבע שנים, זה לא משהו שאנחנו שחקני הטניס רגילים אליו".

 

 

פדרר בבייג'ינג. הטניס חזר לסבב האולימפי רק ב-1988 פדרר בבייג'ינג. הטניס חזר לסבב האולימפי רק ב-1988 צילום: Gouhier hahn Nebinger, MCT

  

אף שטניס נכלל בתשעת ענפי הספורט המקוריים שהשתתפו באולימפיאדת אתונה ב-1896, הספורט הוסר מהתחרויות ב-1924 באולימפיאדת פאריס, וחזר שוב רק ב-1988 בסיאול, אז הפכה שטפי גראף ממערב גרמניה לשחקנית היחידה שהשלימה "סלאם מוזהב" - זכייה בכל תארי הגרנד סלאם ובתואר האולימפי.

 

מארי, שהודח בסיבוב הראשון בבייג'ינג, מחשיב את האולימפיאדה כתואר הגרנד סלאם החמישי. "אני זוכר שכשנובאק ג'וקוביץ' זכה במדליית הארד בבייג'ינג הוא בכה על הפודיום, מפני שהזכייה הזו היתה כל כך חשובה עבורו. ככה אנחנו, שחקני הטניס, מרגישים כשאנו מייצגים את המדינה שלנו", סיפר במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר. "גמר וימבלדון היה הפסד כואב, אך לקחתי יומיים להתאוששות והאימונים מאז היו מוצלחים".

 

טניס אולימפי יהיה חוויה חדשה עבור מריה שראפובה, שזכתה לראשונה בטורניר וימבלדון ב-2004 בגיל 17.

הרוסייה בת ה-25, שזכתה בחודש שעבר באליפות צרפת הפתוחה והשלימה זכייה נוספת בגרנד סלאם, לא השתתפה באולימפיאדת בייג'ינג בשל פציעה בכתף שאיימה על המשך הקריירה שלה. "הייתי מבואסת למדי שלא יכולתי לשחק בבייג'ינג", סיפרה שראפובה, המדורגת שלישית בקרב הנשים. "אבל אז החלטתי להתמקד בלונדון, היכן שזכיתי בווימבלדון".

 

שראפובה תהיה נושאת הדגל הרוסי בטקס הפתיחה. לדבריה, היא שואפת לשחק באולימפיאדה מאז שהיתה ילדה קטנה: "עבור מי שגדל ברוסיה, האולימפיאדה היא סיפור רציני. הצעידה עם כל הספורטאים המדהימים הללו לצידי, תהיה חוויה מדהימה".

 

ג'וקוביץ', שמדורג שני בדירוג של ATP, יהיה נושא הדגל של סרביה. "זו הרגשה מדהימה, אני זוכר את טקס הפתיחה בבייג'ינג, וכמה התרגשתי לקחת חלק בזה".

 

בדומה לפדרר, ג'וקוביץ' ישהה בבית מושכר קרוב לווימבלדון, ולא בכפר האולימפי במזרח לונדון, כך שיוכל להימנע מהנסיעות. "זה פרקטי ונוח יותר", הוא מסביר. "התנועה פה נוראית, אך נבקר גם בכפר כדי ליהנות מהאווירה. אני מאמין שהאולימפיאדה היא הכפר האולימפי. כל הספורטאים אוכלים יחד, מדברים אחד עם השני, זו החוויה הנפלאה ביותר".

 

מבחינת לי נה, זכייה במדליית זהב באולימפיאדה מתגמדת מול הפיכתה לשחקנית האסייתית הראשונה שזכתה בתואר גרנד סלאם, לאחר ניצחונה באליפות צרפת הפתוחה בשנה שעברה. "בסין, יש לנו הרבה מדליות זהב, אבל רק אלופה אחת באליפות צרפת הפתוחה", הסבירה. "אך בכל זאת, האולימפיאדה יקרה לליבי. זו הפעם האחרונה שאשחק עבור המדינה שלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x