$
ספורט ופוליטיקה

דו"ח: ראש קונפדרציית הכדורגל באסיה השתמש בכספיה למטרות אישיות

בית המשפט לספורט ביטל בשבוע שעבר את השעייתו לכל החיים מכדורגל של מוחמד בין חמאם הקטארי - ייתכן שמוקדם מדי

סוכנויות הידיעות 22:1422.07.12

האיש שהיה אחראי על הכדורגל באסיה, שאף הוזכר כמועמד לרשת את נשיא פיפ"א ספ בלאטר, חילק מאות אלפי דולרים לחברים וקרובי משפחה, כך עולה מביקורת חשבונאית שהגיעה לידי סוכנות אי-פי.

 

בתחילת השבוע שעבר בית המשפט לספורט ביטל את השעייתו לכל החיים של מוחמד בין חמאם (63) הקטארי מכדורגל. אך כעת הוא מואשם שהשתמש בחשבונות הבנק של קונפדרציית הכדורגל של אסיה (AFC) לניהול ענייניו האישיים.

 

הביקורת נערכה על ידי פירמת רואי החשבון פרייס ווטרהאוס קופרס והדו"ח פורסם ב-13 ביולי. העתק של הדו"ח הגיע לידי אי-פי, והתוכן אושר על ידי שני אנשים עם קשר ישיר לנושא, שביקשו להישאר בעילום שם.

 

הדו"ח מספק פרטים נדירים לגבי חשבונות של גופי כדורגל שלא למטרות רווח המאופיינים בסודיות, ומטפלים במאות מיליוני דולרים. בין חמאם מוצג כמי שניהל את הכדורגל האסייתי כמו עסק משפחתי, ערך בעצמו את המשא ומתן על חוזים וערבב בין החשבונות האישיים שלו לחשבונות ה-AFC.

 

 

בין חמאם. ממצאי הבדיקה גילו כי הוא הרוויח מיליוני דולרים מאנשים פרטיים הקשורים לחוזים של AFC, והוציא מאות אלפי דולרים על אירועים כמו חופשת ירח הדבש של בנו, טיפולי שיניים, תספורות ותשלומים במזומן למשפחתו בין חמאם. ממצאי הבדיקה גילו כי הוא הרוויח מיליוני דולרים מאנשים פרטיים הקשורים לחוזים של AFC, והוציא מאות אלפי דולרים על אירועים כמו חופשת ירח הדבש של בנו, טיפולי שיניים, תספורות ותשלומים במזומן למשפחתו צילום: אי פי אי

 

הדו"ח כלל ביקורת קשה על השימוש שערך בין חמאם בחשבונות הקונפדרציה להוצאות אישיות, אף שלא נמצאו ראיות לכך שהועברו אליו תשלומים ישירים.

 

"זה מאוד יוצא דופן שכספים (בייחוד בסכומים המפורטים פה) שקשורים ישירות לבין חמאם, הופקדו לחשבון הבנק של הארגון", נכתב בדו"ח. ממצאי הבדיקה גילו כי הוא הרוויח מיליוני דולרים מאנשים פרטיים הקשורים לחוזים של AFC, והוציא מאות אלפי דולרים על אירועים כמו חופשת ירח הדבש של בנו, טיפולי שיניים, תספורות ותשלומים במזומן למשפחתו.

 

עוד התברר כי הוא הוציא 700 אלף דולר מכספי הארגון על עצמו ובני משפחתו, כולל 100 אלף דולר עבור אשתו, 10,000 דולר על שעון שרכש לעצמו וכ-5,000 דולר על טיפולי שיניים קוסמטיים לביתו. תשלומים נוספים הועברו לבכירים בהתאחדויות הכדורגל של אסיה, אפריקה והקריביים, כולל 250 אלף דולר שהועברו לג'ק וורנר, ששלט בכדורגל בקריביים.

 

"ההסדר שאפשר לבין חמאם להשתמש בחשבונות שונים, הוא לתפיסתנו יוצא דופן ומשקף מנהל שגוי", נכתב בדו"ח הביקורת. "השימוש של בין חמאם בחשבונות המשיך גם לאחר שביקורת חיצונית המליצה לסיים את ההתנהלות הזו. הביקורת שלנו גילתה כי מדובר היה בחשבון לשימושו האישי של בין חמאם וכל הכספים שעברו דרכו היו שלו באופן אישי.

 

"איננו מבינים מדוע הוא ביצע עסקאות פיננסיות אישיות באמצעות חשבונות ה-AFC, כאשר המסמכים שבידינו מצביעים על כך שהחזיק בכמה חשבונות בנק במדינות שונות".

 

ארגון הכדורגל האסייתי, שבראשו עמד בין חמאם מאז 2002, התבקש להשיג "ייעוץ משפטי בנוגע לשאלה האם פעולותיו של בין חמאם ושל צדדים נוספים המזוהים בדו"ח מהווים הפרה פלילית או אזרחית". ה-AFC השעה את בין חמאם ל-30 יום לאחר קבלת הדו"ח בשבוע שעבר.

 

בין חמאם לא הגיב על ההאשמות. עורך דינו האמריקאי מסר כי ההאשמות הללו הן חלק מהטקטיקה של פיפ"א לחסום את שובו לעולם הכדורגל. "אם למישהו היו ספקות בנוגע למניעים הפוליטיים שעומדים מאחורי מסע הנקמה של פיפ"א נגד בין חמאם, ההאשמות השערורייתיות החדשות וחסרות השחר של פיפ"א וה-AFC מוכיחות זאת", מסר עו"ד יוג'ין גולאנד.

 

הביקורת מצאה כי חוזה לזכויות מסחריות עם וורלד ספורטס גרופ והחברה הבת וורלד ספורט פוטבול התקבלו בלי מכרז, "והשווי שלהם היה נמוך במידה משמעותית". תשלום של 14 מיליון דולר מהחברות שמחזיקות בוורלד ספורטס גרופ, הועבר ל-AFC עבור "שימוש אישי של הנשיא". בין חמאם אישר גם כמה חוזים משתלמים שהתקבלו ללא מכרז לזכויות מסחריות, כולל אחד לרשת אל ג'זירה הקטארית.

 

הביקורת חשפה גם כי ה-AFC העביר באופן קבוע אלפי דולרים במזומן לנשיאי פדרציות וקרובי משפחתם. מרבית הכסף הועבר לחשבונות בנק פרטיים, וכלל לא נועד לשימושים הקשורים לכדורגל.

 

גאורב ת'אפה, שאביו עומד בראש התאחדות הכדורגל של נפאל, קיבל 100 אלף דולר, בעוד חוזה מארי מרטינז, בכיר בכדורגל הפיליפיני, קיבל 60 אלף דולר וחשבונות בית חולים בשווי 11.2 אלף דולר שולמו עבורו. 50 אלף דולר נוספים הועברו לבכיר במזרח טימור, קלבואדי לאי. כמו כן, בין חמאם שילם כ-2,000 דולר לרכישת 14 חולצות לבלאטר ועוד 5,000 דולר לרכישת סוויטות לאיסה האיאטו, נשיא קונפדרציית הכדורגל של אפריקה.

 

המנהל בפועל של AFC קרא להפסקת ניצול ההוצאות. "אני חושב שההתפתחות הזו מבהירה לפחות דבר אחד – אין יותר מקום ב-AFC להתנהלות לא אתית", אמר הנשיא בפועל זאנג ג'ילונג בנאום הפתיחה שלו בפגישה של ועדת הניהול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x