$
ספורט ישראלי

העבודה הקשה רק מתחילה

אחרי מאמצים רבים להוציא את הפועל תל אביב מידיו של אלי טביב, עכשיו מתחילה העבודה הקשה באמת עבור קבוצת חיים רמון. אבל אם הם יקדישו את כל המאמצים אך ורק לבניית סגל לקבוצה הבוגרת, כל המהלך הזה יהיה כישלון

אוריאל דסקל 18:0304.07.12

אז תם עידן אלי טביב בהפועל תל אביב. זה היה קשה, אבל בזכות מאבק האוהדים, לצד מאמצים כבירים של אנשים המקורבים לקבוצה, הפועל תל אביב בידיים של אנשים שאפשר להגדיר אותם כטובים בהרבה מטביב.

 

אלי טביב יקבל 16 מיליון שקל על הפועל תל אביב. 12 מיליון שקל ממשקיעים, אנשי עסקים ואוהדים (בחמישה תשלומים). חלק מה-12 מיליון שקל יגיע כהלוואה מסוכנות הכרטיסים לאן, בתנאי להמשך שיתוף הפעולה בין הקבוצות. חלק מהכסף יגיע בתמורת חסות. וחלק מהכסף יגיעו מההכנסות השוטפות של הקבוצה – 4 מיליון שקל לפחות, שיועברו לטביב כל סוף עונה. מהעונה ועד עונת 2016/17.

 

יש לציין שמדובר תחילה על העברת זכויות ניהול - כיוון שהפועל תל אביב לא נרכשה ב-100% על ידי טביב (שעדיין לא העביר את כל הסכום למוני הראל). יש עדיין מניות של הפועל בבעלות מוני הראל והן נמצאות בעיקול בגלל מאבק הגירושים שלו. חיים רמון בכל מקרה הבטיח היום (ד') במסיבת עיתונאים: "אלי טביב כבר לא הפועל ת"א, למרות שהוא רשום בהתאחדות לכדורגל. הוא נתן ייפוי כוח בלתי חוזר למכירת הבית וגם אם לא יעמדו ב-12 מיליון השקלים יש לטביב בטוחות שהוא יקבל את הסכום, אם לא מקבוצת הרוכשים, אז מגורמים אחרים. הוא לא חוזר להפועל ת"א, אין דרך, הכל מוסכם וסגור. הוא לא קשור יותר למועדון ולא יהיה קשור יותר לקבוצה".

 

פרופ' משה בר ניב ישמש יו"ר ואילו אמיר לובין, לשעבר דובר הקבוצה, יהיה המנכ"ל. נמרוד בוכמן, ממנהיגי מחאת האוהדים, צפוי להיות חלק מההנהלה. ניר כץ, לשעבר החשב של הקבוצה, יחזור גם כן למועדון כחשב.

 

הרוכשים יצטרכו להפקיד בהתאחדות מיליון ו-300 אלף שקל, כהצגת הון עצמי. כמו כן, הם עשויים להתבקש ולהוסיף עוד כספים אם יתגלו גירעונות.

 

אחרי הוצאת הקבוצה מידיו של טביב (שאגב, היום הוגש נגדו כתב אישום בגין פציעת אוהד תל אביב בנסיבות מחמירות), עומדים בפני הבעלים החדשים של הפועל תל אביב אתגרים רבים. ודרוש מאמץ אדיר כדי להעמיד קבוצה אבל גם לבנות מועדון. וזה אפילו יותר חשוב.

 

מפעלות הנוער. צריך יותר מזה מפעלות הנוער. צריך יותר מזה

 

קבוצת בוגרים

 

בסך הכל, השלד של הפועל תל אביב נשאר. וזה שלד לא רע. זו קבוצה שסיימה במקום השני וזכתה בגביע. היא נמצאת במרחק שני משחקים משלב הבתים של ליגת אירופה (הכנסה של 10 מיליון שקל לפחות). ניצן שירזי, המאמן, עשה עבודה טובה בלמקד את השחקנים שלו על המשימות המיידיות שלו. מגיע לו צ'אנס לאמן את הקבוצה לפחות עוד עונה. חיזוק במקומות הנכונים, בדרכים המקובלות בכדורגל הישראלי (זרים מסוכנים, ישראלים שהצטיינו בקבוצות הקטנות). אפשר גם להחזיר את גילי ורמוט ואיתי שכטר הביתה. זה לא שיש להם ביקוש גדול מדי באירופה. כעת מצפים בהפועל למכירת מנויים רבה - זה יעזור במימון ניהול הקבוצה הבוגרת.

 

קבוצת נוער

 

הנושא הקריטי יותר עבור הפועל תל אביב הוא עתיד הקבוצה. מחלקות הנוער של מכבי חיפה ומכבי תל אביב טובות ואיכותיות בהרבה מזו של הפועל תל אביב, שסבלה מהזנחה קשה ולא רק בזמן של אלי טביב כבעלים (אם כי, המצב החמיר). צריך להקים אותה מחדש – תוך כדי הסתכלות עשור ושני עשורים קדימה.

 

שילוב האוהדים

 

רמון אמר במסיבות העיתונאים כי "המטרה שלנו שהקבוצה תהיה שייכת לאוהדים לראשונה בישראל, שוקדים על התהליך הזה. כל מי שקשור למהלך הזה הוא אוהד - אין מישהו שהוא לא אוהד. חצי מהקבוצה ירכשו אוהדים והחצי השני יונפק בצורה כזאת שכל ילד יוכל להגיד שיש לו שבריר מניה ושבריר אחוז בהפועל - סדר גודל של הפועל ת"א. האוהדים מבחינתי הם הלב של הקבוצה בהפועל, יותר מבכל קבוצה אחרת, הלב והנשמה. רצוי שיהיה גם ראש והשילוב הזה יביא לתוצאות שאנחנו מקווים שאכן יגיעו בעתיד".

 

בשביל זה צריכים בפועל תל אביב ללכת למקומות בהם מודל בעלות האוהדים עובד - הפועל קטמון בישראל, הליגה הגרמנית וגם ווימבלדון האנגלית. יש הרבה אופציות והרבה מודלים ובהפועל יצרכו לראות איך הוא עובד בדיוק - ברמה הטכנית. כי כאן הסיכון הוא שזה יתפספס. זה מאמץ גדול ובשביל זה יש אנשים, אוהדי הפועל כמו בוכמן, שהיו חשובים בקיום קבוצת האוהדים השנייה של הפועל תל אביב - הפועל אוסישקין. אגב, שווה מאוד לעשות שיתוף פעולה בין הקבוצות, מה שיוביל לתרומה גדולה בעיקר לאוסישקין.

  

שחקני הפועל תל אביב. הקבוצה הבוגרת במצב טוב יחסית, המועדון במצב רע שחקני הפועל תל אביב. הקבוצה הבוגרת במצב טוב יחסית, המועדון במצב רע צילום: טל שחר

 

התנהלות מקצועית

 

יו"ר, מנכ"ל, חשב ודובר זה המינימום שקבוצה צריכה. אבל מועדון כדורגל רציני צריך שדרה ניהולית הרבה יותר רחבה. צירך מנהל מקצועי, שתחתיו תהיה רשת סקאוטים ומנהל מקצועי של מחלקת הנוער, שתחתיו יעבדו החוגים, מחלקות הילדים והנערים וצריך לגייס "שגרירים" של הקבוצה – שחקני עבר, שיעזרו במגוון התחומים בו מעורבת הקבוצה. חייבים גם מנהל מסחרי שירכז תחתיו את נושא החסויות והפיתוח המסחרי – במובנים הקלאסיים (מנויים, חסויות ושיתופי פעולה) ובנושאים החדשים (ניו מדיה, למשל). הדברים הללו עולים כסף. אבל אלו דברים שמסייעים להכניס עוד כסף. שדרה ניהולית איתנה היא הדבר החשוב ביותר למועדון כדורגל. כולם צריכים להיות אנשי מקצוע מעולים. עניין קריטי בקבוצה שיש בעלים רבים (וגם אגואים רבים) בהנהלה.

 

שקיפות

 

הקבוצה אמורה לשלב בה את ציבור האוהדים. ממש כמו חברה בבעלות ציבורית בבורסה. זה אומר שהסטנדרטים של השקיפות בכדורגל הישראלי לא מתאימים להפועל תל אביב כעת. חיים רמון אמר שהמועדון יתנהל בשקיפות מלאה, אבל הבטחות לחוד ומעשים לחוד. צריך לראות ולוודא שהפועל החדשה תתנהל בשקיפות מלאה מול האוהדים – אם היא רוצה לשלב אותם בניהול. לגלות מי המשקיעים (ואם איזה כסף הם נכנסו לקבוצה), להוציא דו"חות רבעוניים, לקיים פגישות בעלי מנהלי מניות ציבוריות, לקיים ימים פתוחים ועוד.

 

קהילה

 

להפועל תל אביב יש את מפעלות החינוך. נושא שהוא כמעט לגמרי מופרד מהפועל תל אביב הקבוצה. יותר שיתוף פעולה יוכל להניב יותר מעורבות של הקבוצה בנושאים קהילתיים אבל גם עשוי לעזור לה מבחינה מקצועית. בטוח, שאפשר יהיה להשיג שחקנים מהפריפריות דרך המפעלות. אבל בכל מקרה, הפועל תל אביב חייבת להיות מעורבת יותר בקהילה שלה. צריך מנהל קשרי קהילה דומיננטי וצריך לפחות חסות צדקה אחת בשנה. כל מועדון גדול שמכבד את עצמו מנהל קשרי קהילה נרחבים – גם הפועל צריכה.

 

תשתיות

 

הפועל תל אביב החדשה תהיה חייבת להשקיע בתשתיות. הקמת מתחם אימונים חדש ומתקדם זו רק ההתחלה.

 

לבעלים החדשים של הפועל תל אביב יש הרבה מאוד עבודה. אבל אם הם אם יתמקדו את כל המאמצים אך ורק בבניית סגל לקבוצה הבוגרת, כל המהלך הזה יהיה כישלון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x