$
ספורט ופוליטיקה

הפאדיחה הספרדית: הסמל שעל חולצת הנבחרת שייך לבית המלוכה הצרפתי

על חולצת נבחרת ספרד מתנוסס סמל בית-המלוכה בורבון, שאליו משתייך גם מלך ספרד הנוכחי, אך של הענף הצרפתי של המשפחה

רונן וודלינגר 18:0817.06.12

היסטוריה היא עניין מורכב. כך למדו בשבוע האחרון אנשי התאחדות הכדורגל הספרדית (RFEF), לאחר שנחשפה בעיתון "אס" טעות מביכה: על חולצותיהם של שחקני נבחרת ספרד שמייצגים בימים אלה את הממלכה באליפות אירופה נרקם כרגיל, בצד השמאלי-הקדמי של החולצה, סמלו של בית-המלוכה בורבון, בית

המלוכה שאליו משתייך גם מלך ספרד הנוכחי, חואן-קרלוס הראשון. אלה שלשושלת בורבון היו מספר שלוחות ביבשת אירופה, והסמל הספציפי שמופיע על חולצות "לה רוחה" הוא זה של הענף הצרפתי של המשפחה ולא של זה הספרדי.

 

קצת רקע: בניגוד למרבית נבחרות הכדורגל, שעל חולצותיהן מתנוסס סמלה של ההתאחדות המקומית, שחקני ספרד נושאים קרוב אל הלב דווקא סמל לאומי, אותו סמל שמופיע גם על הדגל הספרדי. הסמל הספרדי, שהוחזר לדגל ב-1981 במקומו של הנשר השחור שהופיע שם בשנות הדיקטטורה הפאשיסטית של פרנקו, מורכב מדגליהן של ארבע הממלכות שהרכיבו את ממלכת ספרד, כשבמרכזן סמלו של בית בורבון הספרדי: שלושה פרחי פלר-דה-ליס צהובים ושווים בגודלם, על רקע כחול ובתוך מסגרת אליפטית אדומה. סמלו של בית בורבון הצרפתי דומה אמנם, וכולל אף הוא שלושה פרחים על רקע כחול, אלא שגודלם של הפרחים שונה (שניים קטנים ואחד גדול), צורת הסמל היא צורה מגן ולא אליפסה ואין בה זכר למסגרת חיצונית אדומה. כאמור, על החולצות של צ'אבי וטורס מופיעה דווקא הגרסה הצרפתית.

 

לפי העיתון, הטעות הזו קיימת כבר יותר משלוש שנים, מאז שההתאחדות הספרדית (ששמה המלא הוא התאחדות הכדורגל המלכותית הספרדית) ציינה מאה שנה להיווסדה. כבר לפני שנתיים פנה היסטוריון ספרדי לראשי ההתאחדות בבקשה שיתקנו את הטעות, אך דבר לא נעשה. ב"אס" תוהים האם גם האנגלים או הצרפתים היו עוברים לסדר היום לו הייתה חלה טעות ולו הקטנה ביותר בסמלי הנבחרת הלאומית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x