$
ספורט ופוליטיקה

עוד פרשת שחיתות של בכיר בפיפ"א נחשפת

גורמים ממרכז אמריקה והקריביים יצאו נגד המזכ"ל לשעבר בלייזר, האישיות האמריקאית הבכירה ביותר בכדורגל העולמי, והצביעה בעד הרחקתו מהוועדה המבצעת של פיפ"א, לאחר 16 שנים בתפקיד

סוכנויות הידיעות 15:0930.05.12

פרשת שחיתות בארגון התאחדויות הכדורגל בצפון ומרכז אמריקה והקריבים (ה-CONCACAF), מסעירה את פיפ"א.

האשמות חדשות הופנו נגד ראשי התאחדויות ג'ק וורנר וצ'אק בלייזר   והועברו ל-40 מדינות החברות בארגון, דקות ספורות לפני שבחרו את ג'פרי ווב לנשיא החדש. "אנחנו מאוכזבים

ומבולבלים", אמר ווב. "יותר מדי החלטות בלתי נאותות התקבלו על ידי אנשים עם אג'נדה משלהם".

 

גורמים ממרכז אמריקה והקריביים יצאו נגד המזכ"ל לשעבר בלייזר, האישיות האמריקאית הבכירה ביותר בכדורגל העולמי, והצביעו בעד הרחקתו מהוועדה המבצעת של פיפ"א, לאחר 16 שנים בתפקיד. "יש שודדים עם אקדחים ויש שודדים עם צווארון לבן – ואני לא רוצה שייצג אותנו בפיפ"א גנב עם צווארון לבן", אמר נשיא פדרציית הכדורגל של קובה לואיס הרננדס בפגישתו הראשונה כנשיא עם הנציגים.

 

ראש התאחדות הכדורגל המקסיקנית, חוסטינו קומפאן, אמר שבלייזר "ערך מניפולציות במידע" וכי הוא אחראי "לאי סדרים עצומים". בלייזר, הודיע כי הוא חולה ולא השתתף בפגישה שפירטה את הדו"חות הכספיים של CONCACAF, שנערכה לאחר שפרש מתפקידו כמנהלן הבכיר של הארגון בדצמבר. בראיון שהעניק אמר בלייזר: "אני שבע רצון ועשיתי עבודה מצוינת. השקעתי 21 שנה בהקמת הקונפדרציה והתחרויות שבה וההכנסות שלה, ואני האחראי לרמות ההכנסה הטובות שלה".

 

על פי האשמות, העמלות של בלייזר, בסך 10%, על עסקאות טלוויזיה וחסות, הועברו לחברה זרה בשם ספורטורטייזינג וסייעו להעלות את הוצאות העובדים של CONCACAF ל-9 מיליון דולר מהכנסה של 38 מיליון דולר בשנה שעברה.

 

בלייזר היה בן ברית ותיק של וורנר, עד שקיבל עדויות ממלשין בשנה שעברה שעוררו שערוריית שוחד והפילו את הבוס שלו לשעבר. הגילוי של הבעלות החוקית של וורנר על מרכז מצוינות של CONCACAF בשווי 22.5 מיליון דולר במולדתו טרינידד וטובגו הדהימה את הנציגים. הם גם גילו שוורנר וסגן נשיא CONCACAF לשעבר ליסל אוסטין לקחו משכנתא בלתי חוקית על הנכס ב-2007. וורנר עמד בראש CONCACAF והתאחדות הכדורגל של הקריביים במשך כמעט 30 שנה, עד שהתפטר ביוני עקב לחצים שנבעו מחקירת פיפ"א.

 

ווב, בנקאי מאיי קיימן, הוא המועמד היחיד שיחליף את וורנר, סגן נשיא פיפ"א לשעבר. לפני שנה מדינתו של ווב נמנתה עם ארבע המלשינות שחשפו פרשיית שוחד במעורבות וורנר ומוחמד בן חמאם מקטאר, שניסה לרוץ נגד נשיא פיפ"א ספ בלאטר. ווב התחייב להתמקד במשחק והבטיח להעביר את תשומת הלב באזור מ"פוליטיקה וכלכלה" לכדורגל.

 

רוב החברות, כולל אלו שספגו סנקציות מפיפ"א בפרשיית השוחד ב-2011, תמכו בהצעה שפאנל האתיקה של פיפ"א יחקור את בלייזר. אוסיריס גוזמן מהרפובליקה הדומיניקאנית, שהושעה ל-15 יום מכדורגל, דרש שימוצה הדין עם בלייזר. "אנחנו הופענו בפני ועדת האתיקה על עניין פעוט יותר". הם הריעו לנשיא החדש על אמירתו "מוטלת עלינו האחריות להבטיח שהעבר לא יחזור על עצמו".

 

ווב אמר כי על מדינות CONCACAF לעבוד על שיפור הכדורגל ולשאוף לניצחון באירוח המונדיאל ב-2026. ווב הביע צער על שהקונפדרציה הזניחה את פיתוח המשחק באזור המאכלס 540 מיליון איש. "מה היה במוקד תשומת הלב? פוליטיקה וכלכלה. בואו נתמקד במשחק", אמר ווב. הוא קרא להגביר את השקיפות במסגרת ניסיונות CONCACAF לערוך רפורמות בהתאם להנחיות החדשות של פיפ"א.

 

בלאטר שיבח את בחירתו של ווב בוועדה המבצעת של פיפ"א. "האמינות של CONCACAF הושבה על כנה", אמר בלאטר לנציגים. "אנו זקוקים לאמינות גם בפיפ"א, אבל אין זה אפשרי אם אחת מהקונפדרציות שלנו קצת מגמגמת". 

 

הבכירים בארגון הפנו את תשומת הלב לחשבונות, אשר מאז מרץ נמצאים בבדיקה על ידי חברת הייעוץ BDO. נחשפו "חולשות חומריות וליקויים משמעותיים" בבקרים הפיננסיים עד 2010, ולארגון יש גם "התחייבויות מס פוטנציאליות" הגדולות מעתודות הארגון, שהיקפן 2 מיליון דולר, נמסר לנציגים. ווב אמר שחברי CONCACAF יכונסו לפגישת מליאה חריגה בסוף השנה, לאחר שענייני הפיננסים והמס של הארגון יעברו בדיקה מדוקדקת יותר.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x