$
ספורט עולמי

דיוויד סטרן: "תוך שנתיים לא תהיה קבוצה שתפסיד כסף"

לפי קומישינר ליגת ה-NBA, ההסכם הקיבוצי החדש שנחתם עם השחקנים יטיב עם הקבוצות. סטרן גם העלה את האפשרות לקצר את הליגה מ-82 משחקים

בלומברג 17:2710.05.12

דיוויד סטרן, קומישינר ליגת הכדורסל של צפון אמריקה (NBA) אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג כי הוא מאמין שבעוד שנתיים קבוצות ה-NBA יפסיקו להפסיד כסף.

 

"בתוך שתי עונות, לא תהיה אף קבוצה ב-NBA שתפסיד כסף" אמר סטרן והסביר כי ההסכם הקיבוצי החדש ל-10 שנים, שנחתם
בין הקבוצות לארגון השחקנים בדצמבר האחרון, יטיב עם הקבוצות ויהפוך אותן לרווחיות יותר".

 

סטרן הוסיף: "בעונה הנוכחית אני מעריך כי 10 קבוצות עדיין יפסידו כסף, ובעונה הבאה אני מקווה שהמספר כבר יירד ללא יותר מ-5 קבוצות. אבל בעונה שאחרי כך אני כבר צופה שלכל הקבוצות שלנו תהיה הזדמנות להרוויח כסף", אמר סטרן.

 

ה-NBA היא הליגה המקצוענית המפסידה ביותר מבין הליגות בארה"ב. את עונת 2010/11 סיימו, 15 מ-30 קבוצות ה-NBA בהפסד תפעולי וסך ההפסדים עולה על 300 מיליון דולר.

 

הקומישינר טוען כי שני מנגנונים שהוכנסו להסכם הקיבוצי, כסיבות עיקריות להפיכתן של הקבוצות לרווחיות: החל מ-2013/14 יגדל מס הלוקסוס באופן משמעותי מאוד על קבוצות שיחרגו מתקרת השכר, מה שאמור לגרום לקבוצות להימנע ככל האפשר מחציית התקרה ובכך להקטין את ההוצאות.

 

היום משלמות קבוצות מס לוקסוס של דולר אחד על כל דולר חריגה, בעוד שמעונת 2013/14 העונשים יוכבדו: מ-1.5 דולר קנס על כל דולר חריגה ב-5 מיליון דולר הראשונים, ועד קנס מקסימלי של 3.25 דולר לכל דולר חריגה, לקבוצות שיחרגו ביותר מ-15 מיליון דולר.

 

הדבר השני הוא קרן שנועדה לסייע לקבוצות מהשווקים הקטנים לצמצם פערים. הקרן תכיל כ-200 מיליון דולר מדי עונה, מכספים שיועברו על ידי הקבוצות מהשווקים הגדולים. על-פי הערכות, קבוצות משווקים קטנים יוכלו לקבל עד 15 מיליון דולר לקבוצה בכל עונה, מהכספים שיופקדו בקרן ובכך יוכלו לשפר את מצבן הכלכלי.

 

סטרן הוסיף כי בעקבות ההצלחה הכלכלית של עונת הליגה המקוצרת של ה-NBA, שבאה בעקבות השבתתה של הליגה בעקבות המשא ומתן עם השחקנים, ייתכן והליגה תחליט לקצר את כל העונות מ-82 משחקים. "זה לא יקרה בקרוב בגלל שכל התשתיות בנויות על כך שיש 82 משחקים בעונה. יש גם הסכמי טלוויזיה ל-82 משחקים ובנוסף צריך לשאת ולתת עם השחקנים שיקצצו את השכר שלהם ב-20% בגלל קיצור הליגה".

 

עם זאת, על פי הערכות ה-NBA הכניסה את אותה כמות כסף מהעונה המקוצרת כפי שהכניסה בכל העונות של 82 משחקים. זה עשוי להוביל לשקול על קיצור העונה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x