$
רכישות

האם ראוי שרובין ואן פרסי יישאר בארסנל?

כסף גדול הוא סיבה טובה לעזוב קבוצה שאתה אוהב, אבל לא סיבה מספיק טובה. עם זאת, להרגיש שהקבוצה שלך לא מאפשרת לך להיות הכי טוב במה שאתה היא סיבה מספיק טובה לנטוש. זה בדיוק מה שרובין ואן פרסי מארסנל מרגיש

אוריאל דסקל 15:0011.05.12

על פי מחקרים של גופים מאוד לא סוציאליסטיים כגון הפדרל ריזרב האמריקאי, אוניברסיטת שיקגו, MIT ועוד, כסף הוא לא גורם מוטיבציה בריא. הוא חשוב כדי לגרום לאנשים לחשוב פחות על הישרדות ויותר על העבודה שלהם - אבל מחקרים מראים שהוא לא מספק מוטיבציה מספיק בריאה כדי להתקדם או לעבוד כמו שצריך.

 

על פי המחקרים, הכסף הוא בעל יכולת לספק מוטיבציה כל עוד הפעולה מכנית בלבד - כלומר פעולה שבעיקרה היא פיזית. עם זאת, ברגע שמשימה דורשת חשיבה מושגית, יצירתית, הבונוס הכספי המובטח מוביל לתוצאות גרועות.

 

ניסויים על הנושא שוחזרו על ידי סוציולוגים, כלכלנים ופסיכולוגים - בקרב קבוצות מיקוד רבות: ילדים, סטודנטים, עורכי דין ועוד.

 

בספרו  Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us שוטח דן פינק, לשעבר כותב הנאומים של אל גור וכיום יועץ קריירה, את התפיסה החדשה: "כשרווח כספי הופך למוטיבציה העיקרית, זה מוביל לדברים רעים - כמו אנשים שחושבים רק על כסף ולא על העבודה, מה שמוביל למוצרים גרועים או שירותי לקוחות נוראים למשל".

 

על פי פינק, "כסף הוא חשוב כמובן - אם אתה לא תשלם מספיק לעובדים שלך, הם יחשבו בעיקר על כסף, האוכל על השולחן שלהם. עם זאת, מה שהופך עובד לטוב יותר זה לא ההבטחה לעוד כסף אם הוא ישלים את העבודה שלו, אלא אוטונומיה ומה שנקרא Mastery (מומחיות)".

 

 

רובין ואן פרסי. קיבל הצעות ממנצ'סטר סיטי ויובנטוס. יקבל מברצלונה וריאל מדריד? רובין ואן פרסי. קיבל הצעות ממנצ'סטר סיטי ויובנטוס. יקבל מברצלונה וריאל מדריד? צילום: איי אף פי

 

רוצים להיות טובים

 

מה זה אומר? זה אומר שכשעובד שצריך לחשוב כחלק מהעבודה שלו, הוא יעשה עבודה טובה יותר אם יקבל מספיק כסף וחופש כדי לחשוב וליצור. בנוסף, הוא יראה תוצאות טובות יותר אם ירגיש שהוא מתמחה במשהו, הופך להכי טוב במה שהוא עושה. בגלל זה אנשים "מבזבזים" שעות על גבי שעות כדי להיות חברים בלהקה מבלי שזה לא מסייע להם כלכלית. בגלל זה קיימים דברים כמו ויקיפדיה - שלא מעניקה כסף לעורכים שלה, אבל בכל זאת דרגת האמינות והמקצוענות שלה גבוהה מאוד. בגלל זה בחברות הייטק מתקדמות מעניקים לעובדים ימי "Fedex" - ימים שהם חופשיים לעבוד על מה שהם רוצים. אלו הימים, אגב, שמייצרים הכי הרבה רעיונות ומוצרים בסופו של דבר.

 

כדורגלנים, בטח שהטובים מביניהם, אינם אנשים של פעולות טכניות בלבד. להפך, כדורגלנים רבים הם אנשים חושבים והעבודה שלהם דורשת חשיבה רבה ויצירתיות. על פי מחקרים חדשים, הכדורגלנים שחושבים הכי טוב הם גם אלו הטובים ביותר. ולכן, אם מביאים בחשבון את התיאוריה של פינק, אפשר לומר שבונוסים גדולים על ניצחונות עשויים לגרום יותר נזק מלתרום משהו למוטיבציה שלהם.

 

זה אומר גם שכדורגלנים, לפחות אלו שמבינים עניין, יעדיפו להישאר במקום שיאפשר להם להיות הכי טובים במה שהם עושים מאשר ללכת למקום שישלם להם כסף גדול. ראינו את זה בשנה שעברה כאשר וויין רוני העדיף להישאר במנצ'סטר יונייטד מאשר לזכות להעלאה של 100% בשכר שלו במנצ'סטר סיטי. ראינו גם את זלאטן איברהימוביץ' וקאקה שסירבו להצעות של מנצ'סטר סיטי כדי ללכת למקומות עם פחות כסף אבל עם היכולת לזכות בתארים באופן מיידי. כך שההצעה של הסיטי לרובין ואן פרסי, חלוץ ארסנל (250 אלף ליש"ט בשבוע), היא אולי לא הגורם שיגרום לו לעזוב את לונדון ולנסוע צפונה. עם זאת, ההצעה של הסיטי שהוא יוביל את ההתקפה של הקבוצה לצד הבינוניות המרגיזה של ארסנל עשויה לעשות את העבודה.

 

 

רובין ואן פרסי. הבינוניות המרגיזה של ארסנל תשלח אותו למנצ'סטר? רובין ואן פרסי. הבינוניות המרגיזה של ארסנל תשלח אותו למנצ'סטר? צילום: איי אף פי

 

הכסף אשם

 

השאלה הגדולה לקראת פגרת הקיץ בפרמיירליג היא האם רובין ואן פרסי יעזוב את ארסנל, כפי שרבים וטובים עשו בשנים האחרונות, בהם ססק פאברגאס, סמיר נאסרי ותיירי הנרי. ואן פרסי, בניגוד לאחרים, הוא אוהד ארסנל מילדות. הוא, כמו האחרים, חייב הרבה מהקריירה שלו למנג'ר ארסן ונגר, וכקפטן הקבוצה הוא הגיע לשיאי הבקעה חדשים. עם זאת, חוזהו מסתיים בקיץ 2013 - זה אומר שארסנל יכולה להרוויח ממנו כסף רק אם תמכור אותו הקיץ, מאחר שבקיץ הבא הוא עשוי לעזוב בחינם בגלל חוק בוסמן. כלומר הוא כעת ניצב בפני דילמה גדולה: אם להישאר בקבוצה שהוא אוהד, שמבטיחה לו גם את השכר הכי גבוה שקיבל שחקן במדיה, או לעזוב לקבוצה שמבטיחה לו גם הרבה כסף וגם את האפשרות להיות הכי טוב.

 

ואן פרסי שומר את הקלפים קרוב לחזה. אחרי משחק הבית האחרון של ארסנל העונה הוא לא דיבר. הוא כבש פעמיים כדי להחזיר את ארסנל מפיגור לנוריץ' אבל ראה את חבריו לקבוצה מפשלים שוב ומסיימים בתיקו 3-3 שפוגע מאוד בסיכויים להעפיל לליגת האלופות. משחק שבהרבה מובנים מסמל את העונה הזאת, שבה ואן פרסי ממש סחב על גבו את הקבוצה. ביום ראשון הוא יצטרך להוביל את הקבוצה לניצחון בווסט ברומיץ' כדי להבטיח את השתתפותה של ארסנל בליגת האלופות. אם הקבוצה לא תצליח, סיכויו לעזוב גבוהים ביותר.

 

ואן פרסי עשה הכל העונה. הוא כבש 30 שערי ליגה, הוביל את הקבוצה ברגעים הקשים ביותר שלה, הזיע דם כדי לגרור אותה למקום בליגת האלופות. אבל עוד עונה ללא תואר - השביעית במספר - מגדילה את הפיתוי שלו לעזוב לקבוצה שיכולה לזכות בתארים. אחרי הכל, ואן פרסי הגיע לארסנל ששיחקו בה דניס ברגקאמפ, תיירי הנרי, סול קמפבל, אשלי קול ושחקנים ברמה הגבוהה ביותר, קבוצה שזכתה באליפות ללא הפסד והעפילה לגמר ליגת האלופות. אבל כיום הוא מוביל קבוצה שכושלת ברגעים החשובים, שאיבדה את כל הקפטנים שלה בשנים האחרונות, קבוצה שעל פי המנג'ר שבנה אותה ארסן ונגר יכולה להגיע לגדולות ולנצורות, אבל במאני טיים תמיד נחנקת.

 

 

לוקאס פודולסקי. יספיק כדי להשאיר את RVP? לוקאס פודולסקי. יספיק כדי להשאיר את RVP? צילום: אי פי אי

 

הבטחות יש כמו חול

 

יש לה שחקנים צעירים ומבטיחים כמו אלכס אוקסלייד צ'מברליין המופלא וג'ק ווילשר, שלא שיחק שנה שלמה בגלל פציעה, אך הפוטנציאל שלו ענקי, אבל אין לה מספיק גברים עם רוח לחימה מספקת כדי לזכות במשהו. ולראיה - מ־12 נקודות אפשריות שהיו מבטיחות להם מקום בליגת האלופות, הקבוצה הצליחה לקחת רק שלוש.

 

אוהדי ארסנל, וסביר להניח שואן פרסי עצמו, כבר עייפים מהתירוצים החבוטים של ונגר - מ"השופט לא שרק לפנדל", דרך "הם שיחקו באגרסיביות" ועד "מנצ'סטר סיטי וצ'לסי מסוממות פיננסית". אבל כולם כבר יודעים מה הסיבה לכך שארסנל לא מצליחה לזכות במשהו, חוסר הרצון שלה להשקיע ברכישות שחקנים ברמה הגבוהה ביותר. מאז 2006, מנצ'סטר סיטי הוציאה 418.9 מיליון ליש"ט נטו (בהורדת מכירת שחקנים), צ'לסי 155.9 מיליון ליש"ט, ליברפול 83 מיליון ליש"ט, טוטנהאם 66.7 מיליון ליש"ט ומנצ'סטר יונייטד 51.6 מיליון ליש"ט. וארסנל? היא הקבוצה היחידה ברמה הזאת שאין לה הוצאות נטו בשוק העברות השחקנים. היא אפילו הרוויחה בו 31.4 מיליון ליש"ט. זה אולי בריא פיננסית וכל זה - אבל זה לא מאפשר לשחקנים כמו רובין ואן פרסי להיות הכי טובים שהם יכולים להיות וזאת מאחר שבספורט קבוצתי אתה תלוי בקבוצה שלך.

 

ארסן ונגר, כך נראה, אולי הבין זאת סוף סוף. "שחקנים גדולים אוהבים להיות עם שחקנים גדולים", אמר, "ולכן זה תמיד עוזר להביא כאלה". ארסנל בשנה האחרונה שינתה אסטרטגיית רכישת שחקנים. זה התחיל מרכישות הפאניקה אחרי ההפסד 8-2 למנצ'סטר יונייטד (פר מרטאסקר, מיקל ארטטה ויוסי בניון), וזה ממשיך כיום לאחר רכישת לוקאס פודולסקי מקלן וסיכום העברת יאן אמבילה, קשר נבחרת צרפת, שני שחקנים שביחד יעלו יותר מ־28 מיליון ליש"ט.

 

האם זה מספיק כדי להראות נכונות של ארסן ונגר להתחרות, אבל באמת, על תארים? האם זה מספיק כדי להשאיר את רובין ואן פרסי? האם זה מספיק כדי לתת לרובין ואן פרסי להוכיח שהוא יכול להצליח בעבודה שלו? ייתכן מאוד שזה מאוחר מדי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x