$
ספורט עולמי

ברצלונה - דמוקרטיזציה של כדורגל

לפני 24 שנה העלה יוהן קרויף רעיון בשיחה בפאב. מאז הרעיון הפך את ברצלונה לקבוצת הכדורגל הגדולה בכל הזמנים

אוריאל דסקל 18:2418.04.12

ב-1988 קיבל יוהן קרויף את תפקיד מאמן ברצלונה. באותו ערב שקיבל את הג'וב הנחשק ישב עם חברים ונהנה מלילה ארוך של שתיית הייניקן. קרויף, אחרי מספר דרינקים לא מבוטל, אמר: "אני הולך לשנות את עולם הכדורגל. המגנים שלי יהיו קשרים, אשחק עם שני שחקני כנף ובלי חלוץ. הכל הולך להשתנות".

 

הסובבים אותו חשבו שהאלכוהול מדבר – אבל אחרי כ-25 שנה, בהן כל המערכת של המועדון פועלת כדי שכולם מגיל 7 עד גיל בוגרים ישחקו את הכדורגל שקרויף רצה שברצלונה תשחק – החזון שהוצג בפאב הוא מציאות חיה ובועטת.

 

ויותר מזה, קרויף – שבהולנד אומרים עליו שהוא היחיד שהבין את הרוח של שנות השישים – העביר את הכדורגל מהפכה דמוקרטית. בארסה מראה שצריך איכויות כדורגל פרופר – אינטליגנציית משחק, וכישורים טכניים – ולא מאסת שריר, גובה וכוח כדי להצליח במשחק. זה לא משנה אם אתה גבוה או נמוך, רזה או צ'אבי – אתה יכול לשחק בברצלונה כל עוד יש לך את הכישורים המתאימים. וגם חסל סדר עמדות מוגדרת על המגרש: דני אלבש, שמוגדר מגן, מבלה יותר זמן בחצי של היריבה; ססק פאברגאס, על פניו קשר מרכזי, מתפקד כ"מספר 9 מזויף" (כלומר מתחת לחלוץ; ליאו מסי, שחקן כנף כביכול, משחק איפה שהוא רוצה; צ'אבי מכוון מאחורה אבל יכול להעניק את המושכות לאנדרס אינייסטה ולצאת לריצת עומק. כל כל מה שצריך כדי לשחק בקבוצה הזו זה מוח וכפי שהמאמן פפ גווארדיולה מגדיר זאת – "התוכנה הנכונה". תוכנה שמותקנת לשחקנים מגיל צעיר בשיטתיות אקדמאית.

 

הקבוצה של פפ גווארדיולה, "הפפ-טים", היא הנכדה של ה"דרים טים" של קרויף, שהוא תוצר של המהפכה הליברלית שעברה הולנד בשנות השישים. בהרבה מובנים היא תוצר האבולוציה המוגמר של הטוטאל פוטבול, שהוא בעצמו תוצר של חשיבה פתוחה, ליברלית ודמוקרטית.

 

האם כריסטיאנו רונלדו היה יכול להצליח בברצלונה?

 

כריסטיאנו רונלדו הוא כוכב אקשן. הגיבור החתיך והשרירי. הלוק שלו קטלני כמעט כמו הפצצות שהוא משגר מנעליו הסגנוניות. הוא לוהט. והוא יודע את זה. אבל אל תיתנו ללוק להטעות אתכם. מדובר בשחקן חרוץ וחבר טוב לקבוצה. אבל האם אתם יכולים לדמיין אותו בחולצת ברצלונה? האם כוכב על כמו רונלדו יכול להתאים לשיטה כמו של ברצלונה? האם אדם עם אגו בעל עלות תפעול גבוהה מאוד (סעיף בחוזה שמחייב את הקבוצה שהוא יהיה בעל השכר הגבוה ביותר בעולם, למשל) יכול להתאים לשיטה האורגנית של בארסה? וזה מוביל אותנו לשאלה גדולה יותר – האם יש סיבה לכך שברצלונה מורכבת מחבורה של שחקנים נמוכים, לרוב לא חתיכים ולא מושכים? האם השיטה של ברצלונה מעוצבת לאנשים ללא אגו?  

 

ליאו מסי לא היה יכול להיות מסי אם היה מתנהג כמו כריסטיאנו רונלדו כי "התוכנה" שלו מכוונת לכך שיהיה חלק מהקבוצה ויזרום יחד איתה. הוא כלי במערכת. משהו שרונלדו לא יכול להיות – כי רונלדו הוא באטמן. הוא פועל לבדו למען הקבוצה, לא כחלק מהקבוצה. ולכן בעבר שמענו סיפורים על כך שבהנהלת ברצלונה מודאגים ששחקנים כגון ג'רארד פיקה הופכים למפורסמים מדי. וייתכן שרק בגלל זה ימכרו את פיקה בקיץ הקרוב. כי עדיף, לשיטה, שהבלם לא יהיה המאהב של כוכבת פופ.

 

זה פשוט חובה עבור כוכבי ברצלונה להיות עם הרגליים על הקרקע, בלי עודף שארם וללא אבק כוכבים. הם צריכים להיות כמעט פקידים משעממים כדי לייצר את הכדורגל המרתק שהם מייצרים. הם לא יכולים להיות הסופרסטארים הגדולים בחדר ההלבשה בגלל שהם "ילדים של השיטה" כפי שצ'אבי אומר והשיטה היא הכוכבת הגדול של חדר ההלבשה. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x