$
ספורט עולמי

החוב האמיתי של ברצלונה: 578 מיליון יורו

רבים תופסים את ברצלונה כמודל לאופן שבו צריך לנהל מועדון כדורגל אבל המספרים מראים שהיא דווקא לא מודל לחיקוי

סוכנויות הידיעות 15:2615.04.12

רבים תופסים את ברצלונה כמודל לאופן שבו צריך לנהל מועדון כדורגל. שחקנים צעירים מקודמים מקבוצות הנוער ומשחקים לצידם של כוכבים בינלאומיים שמשלימים את ההרכב. בהשוואה לקבוצות כמו מנצ'סטר סיטי, ריאל מדריד וצ'לסי, ברצלונה מוגדרת כמי שמייצגת את הדרך שבה הכדורגל צריך להיות.

 

אולם

מסתבר שזו לא אבחנה פשוטה עד כדי כך. ה"אקונומיסט" פרסם כתבה המבוססת על ביקורת ניהול החשבונות של ברצלונה על ידי משרד דלויט. הביקורת חשפה כי לברצלונה יש מאזן הון שלילי שמסתכם ב-71 מיליון יורו. לטענת הכתבה, הסיבה לכך נעוצה בחוק הספורט של ספרד, לפיו קבוצות כדורגל מצייתות לחוקים שונים מאשר חברות רגילות. כלומר, אם לברצלונה לא הייתה ההגנה שמעניק החוק לקבוצות כדורגל, היא הייתה נאלצת לאזן מחדש את הנכסים שלה.

 

המשמעות של סבך המילים המקצועיות הללו היא שהמועדון למעשה נמצא במעין צרה פיננסית, והתפיסה של ברצלונה כמודל חיקוי לשאר הקבוצות היא מגוחכת, לפחות מחוץ למגרש.

 

על פי המגזין, על אף שההפסד של המועדון הסתכם בשנה שעברה ב-9.3 מיליון יורו, כלל החובות של המועדון עומדים על 578.1 מיליון יורו - אך חמור מכך, הקבוצה ככל הנראה תתקשה להחזיר הלוואות וחובות שירות.

 

הקבוצה נמצאת בעמדה מעוררת קנאה, שבה כמעט כל הבנקים גאים בכך שהם מלווים לה כסף, בעוד שהלוואה בגובה 155 מיליון יורו שקיבלו בשנה שעברה לכיסוי עלויות שוטפות עדיין לא הוחזרה.

 

ברצלונה אינה הקבוצה היחידה בלה ליגה שנקלעה למצב כזה. לאחרונה פורסם דו"ח שחשף את הכספים שחייבות הקבוצות הספרדיות הן לבנקים והן לרשויות המס. כתוצאה מכך, התלונן נציג של באיירן מינכן שגרמניה למעשה תומכת פיננסית בספרד, שבתורה תומכת בקבוצות המשתתפות בלה ליגה, ולפיכך מקשה אף יותר על הקבוצות הגרמניות להתחרות בטורנירים האירופיים.

 

אם הטענה של המגזין מוצדקת, ואם אופ"א אכן רצינית בנוגע לכללי הפייר פליי הפיננסי, אזי עליה לאסור מימון של קבוצות על ידי בנקים ידידותיים ורשויות מס. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x