$
ספורט ישראלי

האם קרויף האיש הנכון למכבי תל אביב?

אם לג'ורדי יש חצי מהחזון של אבא, אז למכבי תל אביב יש סיבות רבות לאופטימיות. השאלה כעת היא האם יתנו לו לעבוד ובסבלנות

אוריאל דסקל 14:4313.04.12

מכבי תל אביב הודיעה היום (ו') שג'ורדי קרויף ישמש כמנהל המקצועי בעונה הבאה. ההולנדי, שעבד בתפקיד זהה בא.א.ק לרנקה, שוחרר היום לבקשתו מהקבוצה הקפריסאית ויוצג ביום ראשון רשמית כסמכות המקצועית של הצהובים.

 

ג'ורדי קרויף היה חלוץ טוב אבל לא מעולה בברצלונה, מנצ'סטר

יונייטד ועוד מספר קבוצות. אבל הוא מפורסם בעיקר בזכות אביו, יוהן קרויף - הכדורגלן האגדי והמוח מאחוריי אייאקס וברצלונה. אבל כעת השאלה הגדולה היא האם ג'ורדי איש חזון כמו אבא או סתם בעל שם אגדי. קרויף האב, יש לציין, אחראי ליצירת הפלטפורמה עלייה אייאקס הגדולה וברצלונה הגדולה עוד יותר פרחו. העקרונות שהוא הציב לבחירת שחקנים, סגנון משחק וטקטיקה הפכו את בארסה לקבוצה המרגשת בכל הזמנים.

 

ההולנדי בן ה-64 הוא האב הרוחני של פפ גווארדיולה ובכל סוף מהלך של צ'אבי, אינייסטה וליאו מסי יושב קרויף ואומר לעצמו "זה רק הגיוני" - פתגם שהוא חוזר עליו פעם אחר פעם בפרשנות שלו בכתב ובטלוויזיה. מבחינת קרויף, החזון שלו הוא רק היגיון צרוף - ועל התורה שלו כבר כתבו עשרות אלפי מאמרים, ספרים ואפילו עשו עליהם סרטים. אם לבן יש רק חצי מהחזון שהיה לאביו, אז בפני מכבי תל אביב עתיד וורוד ביותר.

 

ועכשיו לשאלות הגדולות:

 

האם יתנו לקרויף ג'וניור לעבוד? כבר כעת ניתן לראות טורים על כך ש"מנהל ספורטיבי זר אינו מותאם למנטליות הישראלית". זה תמיד מצחיק הטיעון הזה. המנטליות של הכדורגלן הישראלי היא כזו של לוזר, מנהלי הכדורגל הישראלי מסרבים ללמוד ומבחינה שכלית, הכדורגל הישראלי שנות דור מאחורי "הכדורגל הזר". אז למה לעזאזל שמישהו זר יתאים את עצמו ל"מנטאליות הישראלית"? שיבוא וישנה. זה רק מבורך.

 

אבל האם קרויף יכול לשנות? קרויף הבן מגיע למכבי תל אביב עם קורות חיים שכוללים עבודה כמנהל ספורטיבי במאלטה ובקפריסין. הקבוצות שלו רשמו תוצאות מעורבות אבל עבודה של מנהל ספורטיבי נשפטת לטווח הארוך ועדיין אין לו את הקילומטרז' שמאפשר לשפוט אותו כמו שצריך. ועדיין, מינוי מנהל ספורטיבי למועדון כדורגל, כזה שתהיה לו אחראיות להציב נוהלי עבודה, לבחור את השחקנים המתאימים, לבחור את אנשי המקצוע הטובים ביותר, להיות מעורב בסקאוטינג ועוד זה הצעד הנכון מבחינת מכבי תל אביב. כמעט לכל קבוצה גדולה בעולם יש מנהל ספורטיבי שעובד עם המאמן ולכן זה הצעד הנכון גם עבור מכבי.

 

את עבודתו, כאמור, יש לשפוט לטווח הארוך. כי את השינוי של קרויף נראה רק בעוד 3 או 4 שנים (אם יתנו לו לעבוד ואם הוא יישאר). לטווח הקצר, כך נראה, העבודה שלו היא לגייס שחקנים זרים ברמה הגבוהה ביותר אבל זה תמיד הימור ולא בטוח שזה יעבוד בעונה או בעונה הבאה. בקיצור, צריך סבלנות.

 

ולכן, אולי היה שווה להביא מישהו עם יותר ניסיון וקבלות. כי בכלל לא בטוח שמישהו בכדורגל הישראלי יכול לחשוב לטווח הארוך ולתת למנהל מקצועי "להתגלח" על חשבונו - גם אם הוא מיליארדר קנדי. ויכול להיות שזה פשוט היסטוריה שחוזרת על עצמה. מכבי תל אביב ממנה מישהו עם שם גדול אבל ללא ניסיון להיות איש המקצוע הבכיר שלה. זה לא קרה כבר עם אבי נמני?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x