$
רכישות

7 סיבות לכך שרונלדו יעזוב את ריאל לטובת יונייטד

על פניו נראה כי אין באמת סיבה לכך שרונלדו יעזוב את ריאל מדריד, אבל עדיין ישנן שבע סיבות לכך שבקיץ יחזור הפורטוגלי למנצ'סטר יונייטד. דברים משוגעים יותר קרו בעבר

אוריאל דסקל 09:1727.03.12

כריסטיאנו רונלדו כבש עבור ריאל מדריד 101 שערי ליגה ב־92 משחקים בלה ליגה. בכך הוא שבר את שיאו של פרנץ פושקאש האגדי, וגם הפך לשחקן היחיד בהיסטוריה של הליגה שכבש 100 שערים בפחות מ־115 משחקים. בכלל, קצב הכיבושים של רונלדו במדים הלבנים לא נתפס: 33 בעונתו הראשונה, 53 בעונתו השנייה והשנה כבר 45. ויש עוד כמה חודשים לסיום העונה.

 

על פניו נראה כי אין באמת סיבה לכך שרונלדו יעזוב את ריאל מדריד. שני הצדדים נהנים ממערכת היחסים שעל פניו נראית אידיאלית. ובכל זאת ישנן כמה סיבות לכך שמשהו מדהים יקרה בקיץ. הרבה תלוי בהישגי ריאל מדריד השנה — אבל עדיין, דברים משוגעים יותר קרו בעבר.

 

1. המסים

עלותו של רונלדו מכבידה על ריאל מדריד

 

בשנה שעברה בוטל "חוק דיוויד בקהאם", שאפשר לשחקני עילית זרים בספרד לשלם מס של 24%, חצי מהמס הגבוה ביותר בספרד. החוק, כאמור, נקרע לגזרים על ידי הממשלה הספרדית שנלחמת בחוב אדיר וצריכה למצוא מקורות הכנסה חדשים. כיום כדורגלנים מיליונרים צריכים לשלם 54% מהכנסותיהם לממשלה הספרדית. רונלדו, שחתום במדריד עד 2015, ימשיך לקבל אותו סכום נטו מריאל מדריד (בכדורגל כל הסיכומים בנטו), אבל המועדון צריך לשלם הרבה יותר עבורו ממה שהתכוון כאשר החתים אותו ב־2009, לפני ביטול חוק בקהאם.

 

בכל מקרה, כשריאל החתימה אותו קיבל רונלדו 12 מיליון יורו בשנה — נטו — וריאל מדריד שילמה עליו מס של 2.88 מיליון יורו לשנה. כיום רונלדו ממשיך לקבל 12 מיליון יורו בשנה, אבל ריאל מדריד משלמת יותר מ־6.2 מיליון יורו למס הכנסה. זה אומר שעלותו של רונלדו עלתה מ־14.8 מיליון יורו ליותר מ־18 מיליון יורו בשנה. זה כבד.

 

2. החוזה

כאב ראש בשם אטו

 

"ספורט", עיתון הספורט הקטלוני, פרסם שישנה בעיה מהותית בחוזה של רונלדו בריאל מדריד. כעת, אין ספק שמדובר במלחמת המילים הבלתי נגמרת בין העיתונות של ברצלונה לעיתונות של ריאל מדריד, אבל הידיעה הזו קיבלה אישורים בכמה מקורות. בכל מקרה, על פי הדיווח בחוזה של כריסטיאנו רונלדו יש סעיף שלפיו הפורטוגלי צריך להיות השחקן בעל השכר הגבוה ביותר בעולם הכדורגל. זה היה נכון עד לא מזמן, אבל כיום רונלדו במקום השני מאחר שסמואל אטו מקבל באנז'י מחצ'קלה כ־20 מיליון יורו בשנה. סוכנו של רונלדו, ז'ורג' מנדש, העלה את הנושא בפני הנהלת ריאל מדריד. האם ריאל מדריד יכולה לעלות את שכרו של רונלדו ליותר מ־20 מיליון יורו — מה שאומר עלות הקרובה ל־30 מיליון יורו בשנה? קשה להאמין. מישהו יצטרך לוותר על הסעיף הזה.

 

3. הסוכן

מערכת היחסים של סוכנו של רונלדו עם מנצ'סטר יונייטד

 

מנדש הוא בעל מערכת יחסים סבוכה אבל בעיקר טובה עם מנצ'סטר יונייטד ומנהלי הקבוצה. הוא היה אחראי להעברת רונלדו, נאני, אנדרסון, דויד דה חאה ואפילו בבה לאולד טראפורד בשמונה השנים האחרונות, וכיום עומד מאחורי ניסיונות מעברו של ניקולאס גאייטאן מבנפיקה לקבוצה. מנדש גם מייצג את ז'וזה מוריניו, שרבים רואים בו כמחליף האולטימטיבי לאלכס פרגוסון. האם מערכת היחסים הטובה של מנדש עם הנהלת מנצ'סטר, לצד מערכת מעט מתוחה עם ראשי ריאל מדריד, יכולה להנחית את רונלדו באולד טראפורד בשנית ואז את לקוחו ז'וזה מוריניו בעוד כמה עונות? הכל אפשרי.

 

 

כריסטיאנו רונלדו. קשה לתאר שיש שחקן שכבש יותר מ־100 שערים בפחות מ־100 משחקים ועדיין מתלוננים עליו. אבל אלו אוהדי ריאל מדריד — הם רואים עצמם כבעלי זכות לראות את הכדורגל הטוב בכל הזמנים מדי משחק כריסטיאנו רונלדו. קשה לתאר שיש שחקן שכבש יותר מ־100 שערים בפחות מ־100 משחקים ועדיין מתלוננים עליו. אבל אלו אוהדי ריאל מדריד — הם רואים עצמם כבעלי זכות לראות את הכדורגל הטוב בכל הזמנים מדי משחק צילום: אי פי אי

 

4. העייפות

ממדריד ומהאוהדים

 

"מקורביו" של כריסטיאנו רונלדו כבר הביעו פעמים אחדות חוסר רצון מהיחס שזוכה לו הכוכב מאוהדי ריאל מדריד, שמותחים עליו ביקורת קשה ביותר מדי משחק נגד ברצלונה וכמעט לא משבחים אותו אחרי משחקים שבהם הוא כובש ומצטיין — ויש רבים כאלו. רונלדו, לטענתו, לא זוכה למספיק כבוד במדריד. אלפרדו די סטפנו, נשיא הכבוד של ריאל מדריד, גם מתח עליו ביקורת לא פעם. "הציבור הוא זה שמשלם את שכרו של רונלדו, והוא תמיד צודקים. אם הציבור דורש שרונלדו יתאמץ יותר, הוא לא צריך להטיל בכך ספק", אמר האגדה החיה. האם אפשר לדמיין את בובי צ'רלטון או בראיין רובסון אומרים משהו דומה? נראה שלא. האגו של רונלדו נפגע לא פעם בריאל מדריד, ועל פי מקורביו המועדון לא עושה מספיק כדי להגן עליו. ועל האגו שלו. ובאמת, קשה לתאר שיש שחקן שכבש יותר מ־100 שערים בפחות מ־100 משחקים ועדיין מתלוננים עליו. אבל אלו אוהדי ריאל מדריד — הם רואים עצמם כבעלי זכות לראות את הכדורגל הטוב בכל הזמנים מדי משחק.

 

5. האינטרס של גלייזר

הנפקה וחיסול המחאה

 

הבעלים של מנצ'סטר יונייטד, משפחת גלייזר, עדיין מעוניינים להנפיק אחוזים נכבדים מהקבוצה בבורסה של סינגפור. ייתכן שיעשו זאת בתום העונה הנוכחית. במקביל, הגלייזרים רוצים להראות לאוהדים (שחלקם עדיין מוחים על מינוף המועדון לטובת רכישת הקבוצה על ידיהם) כי הם משקיעים בסגל של אלכס פרגוסון, שלמרות הריצה בצמרת צריך שיפורים — במיוחד כאלו שיעזרו לו בזירה האירופית. ובכן, איזו דרך טובה יותר להראות אמביציה לרוכשי המניות ולאוהדים מאשר להחתים את אחד הטובים בעולם?

 

 

משפחת גלייזר. רוצים למשוך משקיעים ולרכך אוהדים עם רונלדו? משפחת גלייזר. רוצים למשוך משקיעים ולרכך אוהדים עם רונלדו? צילום: איי פי

 

6. האתגר

לא קיים בספרד

 

ספורטאי גדול פורח בפני אתגרים גדולים. הליגה הספרדית פשוט לא יכולה לספק לספורטאי כמו כריסטיאנו רונלדו אתגרים ספורטיביים גדולים. ליגה, שהמבנה שלה הורג כל סיכוי לתחרות מצד הקבוצות הקטנות, לא יכולה לספק לרונלדו את האתגר הספורטיבי מדי משחק ויוצרת מצב שגורל הליגה נשען, בהרבה מובנים, על שני משחקים מול ברצלונה. רונלדו אמר לפני כמה חודשים: "הפרמיירליג והלה ליגה הן הליגות הטובות בעולם. אבל אהיה כן: הליגה האנגלית הרבה יותר תחרותית". הליגה האנגלית, לעומת זאת, עם הכוחות העולים מנצ'סטר סיטי וטוטנהאם, והכוחות הוותיקים כגון ארסנל, ליברפול וצ'לסי, מספקת הרבה יותר ריגושים לספורטאי חושק האתגרים.

 

7. אלכס פרגוסון

פרישה נעימה לדמות האב

 

היחסים בין מנג'ר יונייטד לרונלדו היו ונשארו טובים. אלכס פרגוסון מתקרב לסוף הקריירה, ואף שאמר ש"חזרה של רונלדו למנצ'סטר יונייטד מאוד מסובכת", רונלדו אמר "פרגי הוא אחד האנשים הכי חשובים בחיים שלי". האם רונלדו יהיה במנצ'סטר כדי לרכך את העזיבה של פרגי? יכול מאוד להיות שהאתגר הגדול של רונלדו הוא לעקוף את מסי, ייתכן מאוד שמשפחת גלייזר לא תנפיק את הקבוצה בבורסה ושאלפרדו די סטפנו והאוהדים של ריאל יתחילו להלל את רונלדו על כל מהלך שלו. ייתכן גם שמנדש ישקם את יחסיו עם הנהלת מדריד. בכל מקרה, יהיה מעניין בקיץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x