$
רכישות

פורטו וקבוצות אחרות נמצאות תחת חקירה

פיפ"א תחקור הסדר לפיו שחקנים ברזליאיים, כולל חלוץ פורטו המכונה "האלק", הועברו למועדונים אירופיים באמצעות קבוצה מאורוגוואי שבה מעולם לא שיחקו

בלומברג 18:4919.02.12

פיפ"א תחקור הסדר לפיו שחקנים ברזילאים, כולל חלוץ פורטו המכונה "האלק" (Hulk), הועברו למועדונים אירופיים באמצעות קבוצה מאורוגוואי שבה מעולם לא שיחקו.

 

סוכן השחקנים חואן פיגר אירגן שהקבוצה אתלטיקו רנטיסטאס (Atletico Rentistas), אחת הקבוצות הקטנות יותר במונטווידאו,

תחתים את הלקוחות שלו רק כדי להשאיל אותם לקבוצות גדולות יותר - כך לטענת נשיא הקבוצה מריו בורזטין. תשלום ההעברה של השחקנים הועבר לחברה בשם למיקו, בבעלותו של פיגר.

 

בראיון שהעניק בורזטין הוא טוען כי הקבוצה זוכה לשכר טרחה חודשי "גבוה למדי" מפיגר בתמורה, וכי ההסכם "חוקי לחלוטין". "פיגר, שהוא סוכן מורשה, מציית לכל כללי המקצוע שלו" מסר הדובר שלו חוזה אפרקדיה מיגל. מפיפ"א, שמפקחת על ההעברות הבינלאומיות, נמסר כי בעקבות פנייתה של סוכנות בלומברג ועדת המשמעת של הארגון תבחן את המקרה.

 

פיפ"א מנסה לשפר את הפיקוח על שוק העברות שחקני הכדורגל, המגלגל 2.5 מיליארד דולר. לשם כך הוקמה ב-2010 חטיבה בשם Transfer Matching System , שמחייבת לחשוף את פרטי חשבונות הבנק אליהם מועברים כספי ההעברות. בזמן ההקמה, מנהל החטיבה מארק גודארד אמר לכתבים כי הכדורגל הוא "התחום האחרון בעולם המסחרי שבו ניתן להעביר סכומים גדולים של כסף בלי פיקוח או רגולציה . זה ממש ג'ונגל וזה עומד להשתנות".

 

חוקי צד שלישי

 

על פי חוקי פיפ"א שהושקו ב-2008, צדדים שלישיים שאינם קבוצות אינם מורשים להתערב בעסקאות בין קבוצות. הגוף המנהל, שמפקח על 20 אלף עסקאות בינלאומיות בשנה, אוסר גם על סוכנים לגרוף לכיסם אחוז מדמי ההעברה.

 

בכיר בפיפ"א מסר כי נפתחים תיקים משמעתיים בעקבות תלונות של ההתאחדויות הארציות, מועדונים או דיווחים בתקשורת על הפרות פוטנציאליות של הכללים. אותו בכיר ביקש להישאר בעילום שם על רקע המדיניות של פיפ"א. גודארד לא היה זמין למתן תגובה.

 

ההסכם של פיגל עם רנטיסטאס החל עוד ב-1999, כך עולה מעדות שהעניק האורוגוואי המתגורר כיום בסאו פאולו במהלך חקירה שיזם הפרלמנט הברזילאי בנושא הכדורגל ב-2001. עסקאות בשווי 56 מיליון דולר לפחות עברו דרך רנטיסטאס, על פי חישובי סוכנות בלומברג.

 

לטענת אמיר סומוגי, מנהל חטיבת הספורט במשרד רואי החשבון BDO בסאו פאולו, המערכת שהקים פיגר מאפשרת לו ולמשקיעים אחרים לרכוש את זכויות ההעברה של שחקנים צעירים באמצעות רנטיסטאס. בשלב הבא הם ממתינים עד ששווי שוק ההעברות שלהם עולה בעודם משחקים בהשאלה בברזיל.

 

על פי דו"ח מ-2001 שערכה התאחדות הכדורגל האיטלקית בנוגע לשימוש של דרום אמריקאים בדרכוני איחוד אירופי מזויפים עולה כי ב-1999 ו-2000 שילמה הקבוצה האיטלקית אודינזה 15.7 מיליון דולר לרנטיסטאס עבור העברה של שני שחקנים ברזילאים - אלברטו ולנטים דו כרמן נטו (Alberto Valentim do Carmo Neto) ו-וורלי סילבה דוס סנטוס. ואילו ב-2000 שילמה רן הצרפתית 7.5 מיליון דולר לרנטיסטאס עבור שחקן ברזילאי נוסף, לוקאס סברינו, כך עולה מהעדות של פיגר במהלך חקירת הפרלמנט הברזילאי.

 

רנטיסטאס הרוויחה 19 מיליון יורו (25 מיליון דולר) ממכירת 90% מזכויות ההעברה של האלק, ששמו האמיתי הוא ג'יבנילדו ווירה דה סוזה לפורטו, בשני תשלומים ב-2008 ו-2011, ושישה מיליון יורו עבור 75% מזכויות ההעברה של וולטר דה סילבה ב-2010, כך עולה ממסמכים שהגישה הקבוצה הפורטוגלית לרשות ני"ע המקומית.

 

האלק שיחק בטוקיו ורדי של יפן עד שבועות ספורים לפני שהצטרף לפורטו, בעוד שוולטר שיחק בקבוצה הברזילאית אינטרנציונל דה פורטו אלגרה. דוברו של פיגר מאשר כי הוא אחד הסוכנים של וולטר והאלק.

 

תקציב של 600 אלף דולר

 

בורזטין אומר כי התקציב השנתי של רנטיסטאס עומד על 600 אלף דולר והקבוצה לא מתעשרת מההסכם עם פיגר, אחרת מצבה היה טוב יותר "מאשר נסיונל ופניארול" והיא לא תילחם בירידה מהליגה הבכירה. נסיונל ופניארול ממונטווידאו הן הקבוצות הגדולות והמצליחות ביותר באורוגוואי.

 

רנטיסטאס לא מחזיקה באתר אינטרנט וב-2007 שופט נאלץ לדחות משחק שלה בעקבות הצפות באצטדיון של הקבוצה, המכיל 10,000 מושבים. לדברי בורזטין, "לפני שנים רבות" נציגי ממשלת ברזיל הגיעו למונטווידאו כדי לחקור את ההסדר, אולם להערכתו פיפ"א מעולם לא יצרה קשר עם המועדון בנושא.

 

לדברי ליאו ראבלו, מנהל שחקנים מריו דה ז'נרו בעל ותק של 27 שנה, סוכני שחקנים החלו לראשונה ב-1998 לרכוש אחוזים בזכויות ההעברה מקבוצות בברזיל שנקלעו למצוקה כלכלית. פיגר, הנמצא בשלהי שנות ה-70 לחייו, היה הסוכן המורשה הראשון של פיפ"א בברזיל. על פי האתר של פיפ"א, כיום ישנם 337 סוכנים מורשים בברזיל מטעם רשויות הכדורגל. הנוהג של השקעות בזכויות ההעברה התפשט מאז גם לקרנות השקעה המנוהלות על ידי סוכנות שיווק הספורט טראפיק ספורטס וחברת האם של קמעונאית המזון Sonda Supermercados.

 

בינתיים בפיפ"א ינסו להתגבר על עזיבת האחראי על האבטחה שלהם, כריס איטון. בארגון מנסים לברר גם מה קרה לכסף שנתרם להאיטי (250 אלף דולר), שככל הנראה הלך לכיסיו של ג'ק וורנר, סגן נשיא פיפ"א לשעבר, אשר נמצא אשם בשחיתות. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x