$
ספורט ופוליטיקה

ריינג'רס ופורטסמות' הגישו בקשות לפירוק

החשש ממשבר פיננסי חזר להעיב על הכדורגל הבריטי, לאחר שריינג'רס ופורוסמות' הגישו בקשה להגנה מפני פשיטת נושים

סוכנויות הידיעות 14:0014.02.12

החשש ממשבר פיננסי חזר להעיב על הכדורגל הבריטי ביום שני, לאחר שריינג'רס ופורטסמות' הגישו בקשה להגנה מפני נושים.

 

ריינג'רס, אחד המועדונים המפוארים בתולדות הכדורגל - והגדול ביותר בעידן המודרני שהקיום שלו מוטל בספק - הודיע כי הוא עומד בפני חוב "הגבוה מ-50 מיליון ליש"ט". הקבוצה צפויה למנות כונס נכסים שישתלט על המצב באייברוקס בתוך עשרה ימי עבודה.

 

במקביל, חשפה פורטסמות' כי ביום שישי תגיש בקשה למעמד זהה לזה שמבקשת ריינג'רס, כדי להימנע מתשלום מצטבר לרשות המסים, פחות משנתיים לאחר שזכו בתואר המפוקפק של הקבוצה הראשונה בפרמיירליג שנקלעה לפשיטת רגל בשל חוב בגובה 120 מיליון ליש"ט.

 

 

קרייג ווייט. רכש את הריינג'רס ב-1 ליש"ט קרייג ווייט. רכש את הריינג'רס ב-1 ליש"ט צילום: רויטרס

 

הכנסות עתידיות ממושכנות

 

אם הבקשה תאושר ביום שישי, יוקפאו חשבונות הבנק של המועדון, לנוכח חוב עומד לרשות המסים בגובה 1.2 מיליון ליש"ט, כמו גם חשבון חשמל שעבר מועד תשלומו. השחקנים והצוות לא קיבלו שכר מאז חג המולד.

 

הריינג'רס היו מעורבים בדיון בבית משפט עם רשות המס הבריטית (HMRC) בנוגע לקרן שכר והטבות היסטורית לעובדים. הבעלים של הריינג'רס, קרייג ווייט, טען בתחילת השבוע כי החוב הפוטנציאלי לרשות המסים עשוי לעמוד על 75 מיליון ליש"ט, כולל קנסות. המהלך לבקשת הגנה מפני פשיטת רגל התבצע לפני פרסום הפסיקה בנוגע לתיק המיסים.

 

"הדיון בבית המשפט מתייחס לטענת רשות המיסים בנוגע למיסים שלא שולמו במשך מספר שנים החל מ-2001", הגיבו בריינג'רס על בעיית המס. "במידה שבית המשפט יפסוק לטובת רשות המיסים הקנסות והחובות עשויים לטפס מעל 50 מיליון ליש"ט, והקבוצה לא תוכל לעמוד בכך".

 

ווייט הוסיף: "מאז שהשתלטתי על רוב המניות של הקבוצה במאי 2011, היה לי ברור שהקבוצה עמדה בפני אתגרים פיננסיים עצומים הן מבחינת המבנה הפיננסי המתמשך שלה והביצועים והן מבחינת ההשלכות הפוטנציאליות של תביעת המס שהגישה רשות המסים. קיבלתי את ההחלטה שהדרך היעילה ביותר להגן על העתיד ארוך הטווח של הקבוצה היא לעבור תהליך ארגון מחדש רשמי. עוד אפשר יהיה להימנע מכך, אך זו לא הדרך הסבירה ביותר להתקדמות".

 

וויט כבר משכן הכנסות עתידיות בגובה 24 מיליון ליש"ט ממכירת מנויים עונתיים, כדי לעמוד בעלויות.

 

בהצהרה נפרדת שפורסמה, הקבוצה הציעה להיכנס להסכם נושים (CVA), במסגרתו הנושים יסכימו לקבל חזרה תשלום מופחת, אך הסכם זה תלוי בהסכמת רשויות המס לשמיטת החוב שעומד על מעל 50 מיליון ליש"ט. "המועדון מעוניין להשיג הגנה בצורת שמיטת חובות לרשויות המס, בעוד שהצעת הסדר חובות מועברת לנושים", נכתב בהצהרה. "אם המועדון ימשיך בתהליכי פשיטת הרגל, כונס הנכסים שימונה קרוב לוודאי שיישם תוכנית קיצוץ עלויות וייבחנו כל המשרות והתפקידים בכל המחלקות של עסקי המועדון".

 

אם וכאשר ימונה כונס הנכסים לריינג'רס, הקבוצה תספוג עונש של הפחתת 10 נקודות מטעם הפרמיירליג הסקוטית. כל עונש נוסף תלוי בכך שהסכם הנושים יתקבל על ידי 75% מהנושים. עם זאת, רשות המסים הבריטית לא הפגינה בעבר גמישות רבה בהתנהלותה מול קבוצות הכדורגל, אולם היא מכירה בסיכוי שלא תקבל כסף בכלל אם ריינג'רס תיקלע לפשיטת רגל.

  

וויט זכה לקיטונות לעג מצד האוהדים כאשר ניסה לפנות אליהם מחוץ לאייברוקס. "מאז ימי הראשונים כיו"ר הבנתי שפשיטת רגל היא אפשרות ממשית למדי שתאפשר לקבוצה להתמודד עם האתגרים ולפצוח בהתחלה חדשה", אמר. "למען האמת, מבחינה כלכלית בלבד היה מפתה ביותר להיכנס לפשיטת רגל, אך הייתי מודע לכך שלא ניתן לבחון מוסד גדול כמו הריינג'רס רק במונחים עסקיים או פיננסיים. כפי שאמרתי כבר בעבר, התפעול של הריינג'רס עולה בשנה 45 מיליון ליש"ט, בעוד שההכנסות עומדות על 35 מיליון ליש"ט. מההתחלה הבהרתי כי אינו חושב שזה באינטרס הטוב ביותר של הריינג'רס לזרוק כסף טוב אחרי רע".

 

גם בפורטסמות' קורסים

 

ואילו בפורטסמות', המנכ"ל דיוויד למפיט מסר כי למועדון לא נותרו אפשרויות אלא להגיש בקשה להגנה מפני פשיטת רגל, לאחר שבעל השליטה העיקרי לשעבר ולדימיר אנטונוב נעצר בנובמבר בחשד להונאת בנקים. הוא אמר בראיון לבי.בי.סי שכניסה לפשיטת רגל תשכנע את הקונים הפוטנציאליים להסכים להסכם נושים שיציל את המועדון.

 

מעצרו של אנטונוב העלה מחדש את הספקות בקרב אוהדי הקבוצה בנוגע להתאמה לליגת הכדורגל. למפיט אמר השבוע שהמועדון "כבר חזר פעם אחת מהקצה". משרד רואי החשבון, UHY Hacker Young, שמחפש נואשות רוכש בעוד כונסי הנכסים לחברתו לשעבר של אנטונוב CDI, צפוי להתמנות לכונס הנכסים של המועדון, אם בית המשפט יאשר ביום שישי את הבקשה להגנה מפני נושים. "הגשנו את הבקשה מכיוון שהגענו למצב שמהלך זה הוא הכרחי על מנת להגן על המועדון ועל הנושים שלנו", הסביר למפיט. 

 

עדכון: התאחדות הכדורגל הסקוטית הורידה 10 נקודות לגלזגו ריינג'רס בעקבות המצב החדש. ייתכן והקבוצה לא תקבל אישור לשחק באירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x