$
ספורט ישראלי

בית קברות למאמנים

מה הפתרון עבור הפועל ירושלים, קבוצה שמתיימרת להתחרות עם מכבי תל אביב? לא ברור. מה שבטוח זה שהפתרונות אינם טמונים בבניית קבוצות לטווח קצר מתוך רצון בלתי נשלט "לעקוץ" את מכבי

אלעד פרננדס 18:4728.12.11

אם תשאלו את דני קליין, הוא לא פיטר אף אחד מסוללת המאמנים שעברה בבירה בעשור וחצי האחרונים. מה פתאום?! חלק התפטר ולאחרים סתם נגמר החוזה. אם תשאלו את המאמנים כנראה שתקבלו תשובות קצת פחות דיפלומטיות.

 

אתמול, עודד קטש הצטרף למועדון "המכובד", או כפי שרבים מאוהדי

הפועל ירושלים מכנים אותו "בית הקברות למאמנים בהנהלת הקברן הראשי דני קליין". השאלה החשובה היא לא מי יחליף את קטש, אלא האם יתבצע חריש עמוק במועדון שמתיימר כבר שנים להוות אלטרנטיבה למכבי ת"א.

 

שרף, דרוקר או מי שזה לא יהיה, לא יוכלו להוציא את העגלה הירושלמית מהבוץ כל עוד ההנהלה והאוהדים לא יפתחו בדיאלוג כנה שבסופו יוצבו מטרות ריאליות וארוכות טווח למועדון. מהן אותן מטרות? שאלה טובה. מה שבטוח זה שהפתרונות אינם טמונים בבניית קבוצות לטווח קצר מתוך רצון בלתי נשלט "לעקוץ" את מכבי.

 

בכלל, אופן החשיבה וההתנהלות של לגנוב אליפות הוא מגוחך ומאפיין קבוצות קטנות. מועדון רציני, צריך לבנות תכנית עבודה רב שנתית שאת פירותיה רואים לאחר כמה שנים. יש לחדול מתחלופה גבוהה של המאמנים וסגל השחקנים. האם אתם מכירים חברה עסקית מצליחה שמחליפה מצבת כ”א כמעט כל שנה? אפילו במכולת השכונתית זה לא קורה.

 

צריך גם לחזק ולבנות את המותג והזהות הייחודים למועדון. מה מאפיין את הפועל י-ם על הפרקט? מה מבדיל אותה משאר קבוצות הליגה בכלל וממכבי ת"א בפרט? לא ברור.  אם האחרונה מזוהה עם הצלחה וניצחונות, אולי הפועל י-ם יכולה לבנות את עצמה כמועדון בינ"ל לקידום וטיפוח שחקני כדורסל צעירים מכל העולם. או להפך: מיתוג המועדון ככזה המתבסס על שחקני בית מי-ם והסביבה . לא משנה איך, העיקר שתהיה זהות ייחודית ונבדלת לקבוצה.

 

בנוסף, האוהדים חייבים להפסיק לדרוש את ראשם של המאמן והשחקנים לאחר כל הפסד. יתר על כן, על ההנהלה לגלות אורך רוח וסבלנות למרות הקריאות מהיציע. אין זה אומר שיש להדיר את האוהדים ולתת להם תחושת ניכור. בדיוק להיפך, יש להקים עמותת אוהדים שנציגים מטעמה ייקחו חלק בתהליך קבלת ההחלטות. מהלך כזה, יכריח את האוהדים לקחת אחריות ממשית על הנעשה במועדון ותביא להנמכת גובה הלהבות ביציעים.

 

בואו נקווה שעוד שנה שנה וחצי תקראו טור על המהפך שהתחולל בהפועל י-ם, ולא תצטרכו לקרוא עוד טור בעקבות הפיטורים של המאמן הירושלמי הבא.

 

הכותב הוא חבר בארגון היציע ומגיש תוכנית הספורט "יציע הכבוד" ברדיו כל השלום 107.2fm

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x