$
ספורט ישראלי

טקטיקה מתחלפת, סגנון נשאר לנצח

ברצלונה פשוט מוכיחה את זה כל קלאסיקו: סגנון אחיד ומאחד הוא זה שמבדיל בין מועדון גדול למועדון ענק

אוריאל דסקל 20:0411.12.11
איב סן לורן, המעצב המפורסם, קבע פעם כי "אופנה מתחלפת, סגנון נשאר לנצח". אינני יודע עד כמה סן לורן אהב כדורגל, אבל מה שהוא אמר, נכון גם לגבי המשחק היפה. "טקטיקה מתחלפת, סגנון נשאר לנצח".

 

טקטיקות מתחלפות בגלל מספר רב של גורמים כגון שינויים בחוק האופסייד, התקדמות מדעית, פוליטיקה ומשתנים אחרים. סגנון, לעומת זאת, נצחי. אם מלמדים אותו כמו שצריך.

 

 

אחד מהדברים החשובים ביותר שעשה יוהן קרויף לברצלונה זה לייבא אליה את פילוסופיית הכדורגל הייחודית של הולנד, שהכתיבה את הסגנון של ברצלונה

– סגנון שמתבסס על תנועה אין סופית ומסירות. זהו הסגנון שכבר 25 שנה משחקים בברצלונה בכל שכבות הגילאים – מגיל 10 ועד הבוגרים.

 

בכך נתן קרויף למועדון סגנון וזהות שהולכים איתו תמיד. טקטיקה, מבחינת בארסה, זה רק כלי שעוזר לשחקני הקבוצה להביא לידי ביטוי את הסגנון הנצחי שלהם. שחקן שגדל בברצלונה תמיד יכול לחזור לסגנון הזה – ברגעים הקשים ביותר במהלך משחק. הוא יחזור וירגיש איתו בנוח בגלל שהוא מתאמן ולומד לפיו מילדותו. המקום הזה לחזור אליו זה משהו שלשחקני ריאל מדריד אין.

 

אתמול, בקלאסיקו, פפ גווארדיולה שיחק עם שלושה בלמים (פויול, פיקה ואבידל), בוסקטס כקשר דפנסיבי שמספק עד הגנה לשלושה השחקנים האחוריים ושחרר את דני אלבש לפתוח את המשחק מימין. שאר שחקני ברצלונה פשוט היו בעלי תפקיד חופשי והונחו רק על ידי האינטליגנציה שלהם והסגנון שמוטבע בדמם. הסגנון הזה הוא נשק קטלני ואתמול הוא הרג את שחקני ריאל מדריד, שהסתמכו בעיקר על הגאון הטקטי –ז'וזה מוריניו.

 

כמה שעות לפני הקלאסיקו, מכבי חיפה התקשתה מול הפועל חיפה עיקשת ונחושה יותר והפסידה בדרבי החיפאי. ניתן היה לראות ששחקני מכבי חיפה, מועדון הכדורגל המסודר ביותר בישראל, לא מצליחים לחבר רצף מסירות אחד. אם מכבי חיפה רוצה יתרון נצחי על כל קבוצה שלא תהיה, מומלץ לה שתשחק באותו סגנון בכל שכבות הגילאים.

 

למצוא את הסגנון ואת המערך הנכון לחיפה יעניק לקבוצה מהכרמל יתרון אדיר. מכבי חיפה כבר עכשיו מגדלת יותר שחקנים בית ברמה גבוהה יותר מכל מועדון אחר בישראל. אם כל אלה גם היו גדלים על אותו מערך והיו לומדים לשחק באותו סגנון, גם בזמנים הקשים ביותר היה להם לאן לחזור, לדרך משחק נוחה מבחינתם. הם לא היו תלויים בידע והבנה טקטית של מאמן. זה משהו שגם לריאל מדריד מומלץ לעשות.

 

ברצלונה פשוט מוכיחה את זה כל קלאסיקו: סגנון אחיד ומאחד הוא זה שמבדיל בין מועדון גדול למועדון ענק.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x