$
ספורט עולמי

ארסנל רוצה להיות מודל לחיקוי

למרות פתיחת העונה הקשה, בארסנל מתכננים להמשיך באותה הדרך. טיפוח שחקנים צעירים והסתמכות על ארסן ונגר. המטרה הנוספת היא להפוך למותג גדול יותר באסיה, בעיקר הודו

סוכנויות הידיעות 10:1624.10.11

ארסנל אולי סבלה מפתיחת העונה הגרועה ביותר שלה מזה 58 שנים, אך מחוץ למגרש מנהלי הקבוצה בטוחים שהם מחזיקים בטקטיקות עסקיות מנצחות.

 

המנכ"ל איבן גאזידיס בטוח ביכולתה של הקבוצה מצפון לונדון להגביר את נוכחותה בשווקים המסחריים הבינלאומיים ובמקביל לשגשג במסגרת המשטר הפיננסי החדש של הכדורגל האירופי.

 

בהיכנסם בקרוב לתוקף של כללי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א, שפירושם הכללי הוא שהקבוצות לא יכולות להוציא יותר משהן מרוויחות, מאמין גזידיס שהניהול הפיננסי החסכוני של ארסנל שומר עליה בעמדה טובה.

 

בשנה שעברה דיווחה הקבוצה על רווח שיא לפני מס של 56 מיליון ליש"ט, השנה, דיווחה הקבוצה על רווח של כ-15 מיליון ליש"ט. פירוש הדבר, שלארסנל לא צפויות להיות בעיות לעמוד בכללי הפייר פליי. "אנחנו תומכים בעצמנו", אומר גאזידיס. "כל מה שהשגנו נוצר על ידי המועדון עצמו. זה נעשה באמצעות משמעת לאורך זמן.  אנחנו יכולים לתכנן לעתיד שבו ארסנל תהיה מובילה בעוד חמש, 10,20 שנה מעכשיו. המסר של אחריות והמשכיות הוא חשוב ביותר למשחק בכלליותו".

 

 

רובין ואן פרסי. יחדש את החוזה שמסתיים ב-2013? רובין ואן פרסי. יחדש את החוזה שמסתיים ב-2013? צילום: איי אף פי

 

ימשיכו להשקיע בצעירים

 

לדבריו המועדון משמש כמודל חיקוי לקבוצות אחרות בכל הקשור ל"קיימות עצמית פיננסית", והיה חלק מה"פיתרון" ולא חלק מה"בעיה" בכל הקשור להוצאות הגבוהות של המועדונים. "הקבוצות האחרות בוחרות בנתיבים שאינם ברי קיימא", אמר בפגישת Sport Industry Group שנערכה בלונדון.

 

הוא אף הזהיר כי הכדורגל אינו חסין בפני הבעיות הכלכליות הרחבות יותר שעומדות כיום בפני החברה. "אני מקווה שיערכו התאמות בכדורגל שיכירו במציאות ובדאגות הכלכליות", הוא מספר. כהונתו של גאזידיס לרוע המזל חופפת לבצורת בתארים שהחלה ב-2005. עונה זו החלה ברגל שמאל, עם תבוסה של 8-2 למנצ'סטר יונייטד שנחשבת לנקודת השפל.

 

במקביל גובר התסכול בקרב האוהדים מסירובו של המנג'ר ארסן וונגר להוציא סכומים גבוהים על העברות. אולם גאזידיס מכחיש כי המועדון נאלץ למכור קודם שחקנים לפני שיוכלו לקנות חדשים, ואמר כי ארסנל "בעמדת כספית טובה".

 

במהלך חלון ההעברות האחרון, ארסנל מכרה את ססק פאברגאס לברצלונה והחתימה את אנדרה סנטוס פר מרטסאקר, מיקל ארטטה ויוסי בניון שהצטרפו ליבול הנוכחי של שחקנים צעירים במועדון.

 

"האסטרטגיה שלנו ממשיכה להיות התמקדות על שחקנים צעירים", אומר גאזידיס, ומדגיש ששוררת הסכמה בין המנג'ר וההנהלה בנושא. "אנחנו יודעים שאיננו יכולים להתחרות בהוצאות המוגזמות, ולמען האמת אם כן נעשה זאת פשוט נעלה את ההוצאות לרמה חדשה, וזו בהחלט לא תהיה אסטרטגיה מוצלחת".

 

לדבריו, הבעלים של הקבוצה סטן קרונקי, שרכש את השליטה במועדון באפריל, תומך במנג'ר ובשיטות בניית הקבוצה שלו. קרונקי ייפגש עם האוהדים בביקורו הבא בבריטניה. "הוא תומך מאד במודל הבר קיימא ובארסן ווגנר", הוסיף. "אני חושב שארסן ואני והאנשים במועדון זוכים לתמיכה רבה של בעלים טוב ומנוסה". גאזידיס מציין כי על אף השתיקה של קרונקי בתקשורת, הוא דווקא אינו "סטן השתקן" כפי שהוא מכונה ולמעשה הוא "מאד מעורב במתרחש במועדון בשנים האחרונות". הוא מוסיף: "סטן אמר שידבר עם האוהדים הפעם הבאה שיגיע לבריטניה, וכך הוא יעשה".

 

גאזידיס מקווה להתרחק מההתמקדות על "עסקי הכדורגל", שלדבריו הם קטנים למדי לטובת התרכזות ב"מותג הכדורגל". ארסנל יצאה למסע מתוקשר הקיץ במלזיה ובסין.

 

המנהל הדרום אפריקאי מאמין שמותגי כדורגל כמו ארסנל, מנצ'סטר יונייטד, ליברפול, ריאל מדריד וברצלונה הם בעלי אותו פוטנציאל כמו המותגים הבינלאומיים הגדולים בעולם.

 

"קבוצות הכדורגל עדיין לא קלטו את מלוא הפוטנציאל של המותגים", הוא מאבחן, אך מודה שבכדורגל מצטיינים "במכירת נדל"ן" במובן של מכירת ספונסרים לחולצות ושלטי חוצות.

 

סטן קרונקי. לא שקט סטן קרונקי. לא שקט צילום: איי אף פי

 

"חזקים מספיק לספוג מכות"

 

כחלק מהקמפיין הזה למכור את מותג ארסנל עבור האמירייטס, המועדון יצא למסע הקיץ במזרח אסיה ונערכו משחקים במלזיה ובסין. זה היה מסע טרום העונה הראשון של הקבוצה מחוץ לאירופה מזה למעלה מעשור. הם רצו גם לשחק בהודו, אך נתקלו בקשיים לוגיסטיים. אך גאזידיס מבטיח כי הקבוצה עוד תשחק במדינה בשלב מסוים.

 

חוזי החסות של ארסנל עם הספונסרים הראשיים שלה נייקי ואמירייטס יסתיימו ב-2014. יריבותיה של ארסנל כמו צ'לסי, ליברפול ומנצ'סטר יונייטד כבר חתמו על חוזים גדולים יותר. עם זאת, הכסף שנבע מחוזי החסות עם נייקי ואמירייטס עזר לשלם על אצטדיון אמירייטס. גאזידיס מוסיף כי שתי השותפות הבכירות של המועדון עזרו לעלות את ההכנסות.

הכסף שהגיע מהחוזים עם נייקי ואמירייטס עזר לממן את המעבר של הקבוצה ב-2006 לאצטדיון אמירייטס החדש, שבעצמו היה בעל תפקיד מרכזי בהגדלת ההכנסות ממכירת כרטיסים.

 

"יש לנו שותפויות מעולות, הן מעניקות תמיכה מרובה למועדון. נשוחח עם השותפות על התנאים לחידוש החוזים – להערכתנו יש שם מקום לצמיחה פיננסית", אומר גאזידיס.

 

גאזידיס עדכן גם כי הקבוצה מקדמת את שמה הבינלאומי אף באמצעות הספונסרים המשניים שלה, הכוללים הסכמים שנחתמו לאחרונה עם Indesit, בטסון וקרלסברג, וחידוש החוזה עם סיטרואן.

 

על המגרש ארסנל עשויה להתקשות להגיע לליגת האלופות בשנה הבאה. אולם גאזידיס אומר כי זו לא תהיה מהלומה קשה מדי אם הם לא יעפילו לטורניר המוביל באירופה, ולעושר הפוטנציאלי שהוא מספק. "המודל שלנו חזק מספיק כדי לשרוד כמה מכות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x