$
ספורט עולמי

אולמות הכדורסל יפסידו 1 מיליארד דולר בגלל השביתה ב-NBA

זה בלתי אפשרי להחליף את משחקי ה-NBA באירועים אחרים - ולא משנה כמה הופעות תעשה ליידי גאגא

בלומברג 14:5124.08.11

מפעילי אולמות הכדורסל של ליגת ה-NBA יפסידו הכנסות של יותר ממיליארד דולר ממכירת כרטיסים, זאת במידה שהשביתה תגרום לביטול עונת 2011-12, וככל הנראה האולמות יישארו חשוכים באותם לילות שהוקצאו למשחקים.

 

"רוב התאריכים יישארו ריקים", אומר הנשיא לשעבר של פורטלנד טרייל בלייזרס, סטיב פטרסון.

 

30 הקבוצות ב-NBA הרוויחו יותר מ-1.1 מיליארד דולר ממכירת כרטיסים בעונת 2010-11, כך על פי נתוני הביקורת השנתית לאחר העונה שערכו הליגה ואיגוד השחקנים. סכום זה יעלה ככל הנראה בשל עליות רגילות במחירי הכרטיסים, אם השחקנים והבעלים ישיגו בזמן הסכם שימנעו הפסד משחקים העונה. הניו יורק ניקס, לדוגמה, הודיעו במרץ כי הם מעלים את מחירי הכרטיסים בשיעור ממוצע של 49% בעקבות שיפוץ בעלות של 850 מיליון דולר במדיסון סקוור גרדן.

 

שביתת ה-NBA החלה באחד ביולי, לאחר שנקבע שיש לערוך רפורמות במערכת הפיננסית של הליגה כדי להפחית הפסדים שנתיים בגובה 300 מיליון דולר. ההנהלה ואיגוד השחקנים אינם מסכימים כיצד לחלק הכנסות שנתיות של יותר מ-4 מיליארד דולר, וכשמנהל האיגוד בילי האנטר נשאל האם הליגה תתקיים כסדרה, הוא ענה "לא הייתי בונה על זה".

 

תקועים באמצע הם מפעילי האולמות, ששומרים את התאריכים בעונה ובפלייאוף לדיירי ה-NBA. מכיוון שכדי להשיג שמות גדולים כמו ליידי גאגא או ג'י.זי יש להזמין אותם זמן רב מראש, יהיה זה "בלתי אפשרי" להחליף את 40 תאריכי המשחקים של כל הקבוצות באירועים אחרים, מסביר ג'ון וונצ'ל, נשיא TD גרדן בבוסטון, הבית של קבוצת הכדורסל הסלטיקס וקבוצת ההוקי הברואינס , שבבעלותם האולם.

 

"עד כמה שהיינו רוצים שתהיה לנו אפשרות להמיר את התאריכים הללו באירועים אחרים, זה פשוט בלתי אפשרי", אומר וינצ'ל. "אני לא חושב שמישהו ינסה להציג זאת אחרת – שזו לא פגיעה קשה לעסקים שלנו".

 

 

האולם של ממפיס. המשחקים של הקבוצה מהווים 43% מהאירועים במתקן האולם של ממפיס. המשחקים של הקבוצה מהווים 43% מהאירועים במתקן צילום: איי פי

 

1 מיליון דולר למשחק

 

הקומישנר דיוויד סטרן הורה לעובדי הליגה לא לדון בנושאים הקשורים לחוזי העבודה, ואף איים להטיל עליהם קנס. מכיוון ש-TD גרדן הוא בבעלות קבוצת ההוקי ברוינס, וינצ'ל אינו כפוף להוראה של הקומישנר. וינצ'ל סירב לנקוב בסכום מדויק של הפסדים. בנוסף, לתאריכים הריקים, אולם חשוך פוגע גם בקשרים של המנהל עם מפרסמים, נותני חסויות ומחזיקי מושבי VIP. "זו תהיה פגיעה קשה", הוא ניאות לומר.

 

בוב גוטקווסקי, לשעבר נשיא במדיסון סקוור גרדן, האולם הביתי של הניקס והריינג'רס, אומר כי קבוצת הכדורסל מרוויחה לפחות מיליון דולר ממכירת כרטיסים בכל משחק. מדובר בסכום של 45 מיליון דולר לאורך עונה, לא כולל משחקי פלייאוף והשפעתה של הקבוצה על הפרסום ברשת MSG. "בכל ערב יש זרם נאה של הכנסה שייפסק". מסביר גוטקווסקי, שותף בחברת ייעוץ הספורט הניו יורקית Innovative Strategic Management. "ולא נצליח למצוא חלופה לרוב ההכנסה הזו".

 

סטייסי אסקודרו, דוברת של MSG סירבה להגיב. MSG התפצלה מקייבלויזיון סיסטמס ב-2010: ג'יימס דולן מכהן כיו"ר, נשיא ומנכ"ל קייבלויזיון.

 

על פי דו"ח שפרסמה ב-2009 קבוצת הנטס, שמשחקת בפרודנשיאל סנטר בניוארק, ניו ג'רזי, עד שברקליס סנטר בברוקלין יהיה מוכן ב-2012, האולם הממוצע מארח 161 אירועים בשנה, כ-25% הם משחקים ב-NBA.

 

עבור חלק מהאולמות, כמו אמריקן אירליינס ארנה שמארח את קבוצת מיאמי היט, קונססקו פילדהאוס של אינדיאנה פייסרס ופדאקס פורום שבו משחקים הממפיס גריזליס, משחקי הליגה מהווים לפחות 43% מהאירועים בשנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x