$
ספורט עולמי

הסכנה שבליגת האלופות

החלומות על הכסף הגדול עלולים להסתיים במפח נפש, שעשוי להוביל לסחרור קטלני. במכבי חיפה יודעים את זה, ככל הנראה

אוריאל דסקל 17:3423.08.11

לידס יונייטד, מועדון פאר אנגלי, טעם את הגבהים של ליגת האלופות ב-2000/01. הקבוצה, שהתבססה על כישרון אנגלי מקומי, הגיעה עד חצי הגמר. במועדון חשבו שזה רק עניין של זמן עד שיעפילו שוב לליגת האלופות והשקיעו כספים רבים בחיזוק הקבוצה. ואולם, אי היכולת של לידס לסיים במקומות שמובילים לליגת האלופות הפכו את החיזוקים למעמסה פיננסית. כיום, פחות מעשור לאחר שהקבוצה נראתה כפי שהולכת לכבוש את הכדורגל האנגלי והאירופי, לידס נמצאת בליגת המשנה – לאחר פשיטת רגל ועם מבנה בעלות מפוקפק.

 

קריסות דומות - מהגבהים של ליגת האלופות למצב כלכלי קשה וירידה לליגת המשנה - אירעו לכמה קבוצות אירופיות. ביניהן דפורטיבו לה קורוניה, סלטה ויגו, ולנסיה, דורטמונד, ניוקאסל יונייטד, אוניראה אורזיצ'ני, מונאקו ועוד.

 

ליגת האלופות היא מחולל החלומות הרשמי של הכדורגל האירופי, אבל היא גם יכולה להביא לקריסת מועדונים. ולפעמיים כל מה שמפריד בין הצלחה לאסון זה שער חוץ או פנדל לא מוצדק. בקיצור, הכל מאוד שביר.

 

הדוגמה של ארסנל

 

ניקח לדוגמה את ארסנל השנה. הקבוצה העפילה לליגת האלופות 14 שנים ברציפות – הישג כביר בכדורגל האירופאי, אבל בגלל מצב שביר (פציעות, חוסר ניסיון, חוסר ביטחון וכו') של הסגל הנוכחי, קיימת סכנה ממשית שאת הקבוצה של ארסן ונגר לא נראה בשלב הבתים בליגת האלופות – למרות ניצחון 0-1 על אודינזה במשחק הראשון.

 

בעיקרון, מבחינה פיננסית, ארסנל יכולה לשרוד שנה ללא ליגת האלופות. אבל הפגיעה עשויה להיות הרבה יותר מקיפה ועמוקה. עם תחרות גוברת על 4 המקומות שמובילים מאנגליה לליגת האלופות ודילול האיכות מהסגל הנוכחי, ארסנל לא נראית כמי שיכולה לשמור על מקום הקבע שלה במועדון הסגור הזה.

 

כעת, וזה ברור לכולם (אם כי היום מדווח "הדיילי סטאר" שארסן ונגר אמר לרובין ואן פרסי, הקפטן, שהוא מרוצה מהסגל ולא צריך חיזוק) שארסנל חייבת חיזוק. הבעיה הגדולה היא ששחקני החיזוק רוצים להצטרף לקבוצת ליגת האלופות, במיוחד אלו הטובים. הצטרפות לקבוצה נחלשת שאינה משחקת בליגת האלופות, אינה באה בחשבון. גם אם הקבוצה הזאת ארסנל.

 

"האינדיפנדנט" מדווח היום שארסנל מעוניינת במרווין מארטין "צ'אבי הקטן" מסושו, אדן האזרד מליל, יאן אמבילה מרן – ושאף אחד לא יצטרף אם הקבוצה לא תעבור את אודינזה.

 

אי העפלה לליגת האלופות גם תמנע, על פי הערכות, מוונגר להוציא סכומים נוספים על רכש משמעותי. הדד ליין לרכישת שחקנים מתקרב (ה-31 באוגוסט) ואי הצלחה בפלייאוף לליגת האלופות עשויה להוביל לשרשרת אירועים שתותיר את ארסנל על סף אסון ספורטיבי. תסריט אפשרי הוא שארסנל לא מעפילה גם השנה לליגת האלופות, השחקנים המנוסים שנותרו גם כן יהיו מעוניינים לעזוב, המועדון, שמסיים את חוזי החסות הגדולים שלו ב-2014, יתקשה לגייס סכומים נאים מחסויות חדשות והנה לכם נכות פיננסית שמקורה באי העפלה לליגת האלופות.

 

 

שחקני מכבי חיפה חוגגים. יחגגו פחות אם לא יעפילו לשלב הבתים שחקני מכבי חיפה חוגגים. יחגגו פחות אם לא יעפילו לשלב הבתים צילום: ראובן שוורץ

 

יעקב שחר גם מהמר... בקטנה

 

אלו הבעיות של הקבוצות הגדולות. אבל גם הקבוצות הקטנות שבונות על הכספים משלב הבתים של ליגת האלופות, עשויות לשלם על ההימור שלהן. הפועל תל אביב, למשל, בנתה תקציב ענק בעונה שעברה, שאי העפלה לליגת האלופות, היה מותיר אותה בחיפוש אחר 20 או אפילו 30 מיליון שקל כדי לעמוד בתקציב.

 

מכבי חיפה ויעקב שחר גם לקחו הימור, אם כי מושכל, על השתתפות בליגת האלופות.

 

התקציב של מכבי חיפה עומד כיום על כ-60 מיליון שקל, שההכנסות הטבעיות ללא ליגת האלופות וללא שוק העברות השחקנים, לא עומדות על יותר מ-25 מיליון שקל. התקציב גדול בעיקר בגלל צירופם של 9 שחקנים.

 

מכבי חיפה הפסידה כסף בעונה שלפני, כ-18 מיליון שקל בעיקר בגלל אי העפלה לשלב הבתים של גביע אירופה, אבל ההפסד הזה בא אחרי עונה בליגת האלופות שהניבה רווח של יותר מ-20 מיליון שקל ומכירת שחקנים ביותר מ-20 מיליון שקל.

 

העפלה לליגת האלופות הערב על חשבון גנק תבטיח ליעקב שחר שגם עם תקציב של 60 מיליון שקל, העונה הזאת תסתיים ברווח עבורו.

 

החישוב פשוט. לעולה לשלב הבתים מובטחים יותר מ-7 מיליון יורו וריאליסטי מאוד לחשוב שאפשר להשיג יותר מ-10 מיליון יורו עם שתי תוצאות תיקו או ניצחון. זה יותר מ-50 מיליון שקל, מבלי לחשב את ההכנסות ממכירת כרטיסים ומכירת שחקנים בשווי גבוה יותר בגלל הניסיון בליגת האלופות.

 

אי העפלה לליגת האלופות תביא את מכבי חיפה לליגת אירופה, היכן שהסכומים המחולקים הרבה יותר קטנים – כ-1.5 מיליון יורו בסך הכל, לא כולל מכירת כרטיסים.

 

הכסף הגדול מליגת אירופה  תלוי הרבה יותר בתוצאות השחקנים. ללא תוצאות סבירות בטורניר המשני בחשיבותו לאופ"א יהיה קשה לחיפה לסיים את העונה עם רווח או באיזון תקציבי. במקרה של כישלון בשתי החזיתות, רק מכירת שחקנים תאזן את התקציב. זה אמנם לא אידיאלי, אבל אחת מהסיבות להוצאות הגדולות של יעקב שחר בשוק העברות היא שיהיה מה למכור במקרה של כישלון. לפחות לו יש רשת ביטחון במקרה של אי העפלה לליגת האלופות. וגם זה משהו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x