$
ספורט עולמי

מה עובר על ונגר?

ארסנל איבדה את הכוכבים הגדולים ביותר שלה והגיל הממוצע של המצטרפים לקבוצה עומד על 19. האם ארסן ונגר, המנג'ר האגדי, פשוט איבד את זה?

אוריאל דסקל 15:0016.08.11

ארסנל, מועדון כדורגל מוצלח מבחינה כלכלית ומקצועית. ארסן ונגר מאמן את הקבוצה 15 שנה שבכולן לא סיים מתחת למקום הרביעי. בתקופתו של ונגר בנה המועדון בית חדש, אחד האצטדיונים היפים בתבל, וזאת בעקבות זכייה ב־11 תארים עם כדורגל מרהיב שמשך עשרות מיליוני אוהדים לקבוצה. בתקופתו של ונגר הפכה ארסנל למועדון הכדורגל השלישי הכי שווה על פי "פורבס" — רק מאחורי מנצ'סטר יונייטד וריאל מדריד. אז מדוע האמון של אוהדי ארסנל במועדון, על פי סקרים, בשפל של כל הזמנים? איך זה ששום דבר שוונגר עושה לא מצליח לעודד את האוהדים?

 

 

ססק בברצלונה. לפני פחות משבוע אמר ונגר ש"אף אחד לא יעזוב את ארסנל" ססק בברצלונה. לפני פחות משבוע אמר ונגר ש"אף אחד לא יעזוב את ארסנל" צילום: איי אף פי

 

אסון PR

 

ובכן, כך נוצר אסון פי.אר בממדים אפיים עבור ארסנל. אחרי שש שנים ללא זכייה בתואר, קמפיין הליגה, ליגת האלופות, הגביע וגביע הליגה הסתיים באכזבה שלא חידשה דבר. הקבוצה צעירה מדי וחסרת ניסיון. ואולי אף לא טובה מספיק. בנוסף, המועדון נרכש על ידי מיליארדר אמריקאי — סטן קרוקני, שהודיע כי לא ישקיע סכומים כדי לרכוש שחקנים אלא ימשיך לתמוך ב"התנהלות הקבועה של המועדון". בנוסף לכל, המועדון העלה את מחיר הכרטיסים, שהם כבר הכרטיסים היקרים ביותר באירופה, ב־6.5%. חלק מהאוהדים הביעו את אכזבתם מהשנים העגומות באצטדיון עצמו, חלק בטוויטר וחלק בסקר שערכה עמותת האוהדים של ארסנל. מה יו"ר המועדון, פיטר היל־ווד, אמר בנושא? "אני לא מאמין שארסן יגיב לביקורות הטיפשיות האלה מאנשים מטופשים. הם אמורים להיות אוהדים". האוהדים רתחו והמצב התדמיתי רק החמיר.

 

בתחילת הקיץ הנוכחי הודיע המנג'ר שלא ימכור את שני השחקנים המובילים של הקבוצה (סמיר נאסרי וססק פאברגאס), כי "מועדון גדול לא יכול לקרוא לעצמו מועדון גדול אם הוא מוכר את שני השחקנים המובילים שלו". הדברים נאמרו אפילו שנראה כי גם ססק וגם נאסרי רוצים לעזוב כיוון שהם חשים כי לקבוצה אין סיכוי אמיתי לזכות בתארים. כמה שבועות לאחר ההצהרה הזאת, המנג'ר הודה שאי אפשר לשמור על השחקנים. ואז, כמה ימים לאחר מכן, כשהשחקנים כבר חצי רגל בקבוצה השנייה, הוא הכריז: "אני לא מצפה שמישהו יעזוב את הקבוצה". וזה לא נגמר כאן. "כל דבר שוונגר יאמר ויגיד הקיץ יפורש רע על ידי האוהדים", אומר סמואל וואלס, שמסקר את ארסנל עבור "האינדיפנדנט". "זה מצב רע מאוד עבור ארסנל ועבור ונגר. האוהדים רוצים לראות פעולות. פעולות שונות מבדרך כלל".

 

 

. .

 

ילדים, ילדים ועוד ילדים

 

המכירה המיוחלת של ססק הגיעה אבל אין רכש באופק, וזאת אפילו שהמנג'ר הודיע בסוף העונה שעברה כי הקבוצה תסטה מהמסלול הרגיל שלה ותרכוש שחקנים עם ניסיון פרמיירליג, שחקני הגנה גבוהים בעיר ו"סופר־שחקנים" כי "רק הם יכולים לשפר את הקבוצה". המנכ"ל, איבן גאזידיס, הודיע גם על "פעילות רבה בשוק העברות השחקנים". במציאות, אפילו שמנצ'סטר יונייטד כבר עשתה רכישות משמעותיות בהרבה מאוד כסף, ארסנל לא רכשה שחקנים שאמרו לאוהדיה שירכשו.

 

המועדון רכש ארבעה שחקנים, לאף אחד אין ניסיון פרמיירליג, הגיל הממוצע שלהם עומד על 19. מבין בלמי הפרמיירליג שאוהדי ארסנל כל כך רוצים — גארי קאהיל, פיל ג'אגיילקה וכריס סמבה — דווקא סקוט דאן, בלם ברמינגהאם שירדה ליגה ושהוא לא שיחק מאז ינואר — הוא המועמד המוביל להצטרף לקבוצה. זאת מכיוון שהוא הזול ביותר והצעיר ביותר. המחליף של נאסרי אמור להיות ריו מיאצ'י, כישרון יפני בלתי רגיל בן 18, אבל כזה שמשחקו הראשון כמקצועי היה לפני חצי שנה, כשהושאל לפיינורד מהליגה ההולנדית.

 

הזלזול באוהדים ממשיך בכך שארסן ונגר אומר שלא ירכוש את חואן מאטה, קשר ולנסיה ונבחרת ספרד הצעירה. "לא נרכוש אותו", אמר. "אני לא חייב לתת סיבה. לא נעשה את זה". הסיבה, אגב, כנראה קשורה לכך שארסנל התמהמהה ופספסה את רכישתו בזול יחסית (היתה יכולה לרכוש אותו עד אוגוסט עבור 15 מיליון יורו ומאוגוסט ב־25 מיליון יורו).

 

"לא מקשיב"

 

בכלל, ונגר הצליח לעלות על העצבים של האוהדים הקיץ. "אני לא מקשיב למה שאנשים אומרים. מה שאני רוצה זה שהאוהדים יעריכו ויעודדו את הקבוצה", אמר. אבל האוהדים רק חוזרים על דברים שכוכבי העבר, שזכו עם ונגר בתארים, אומרים. כולם, מדניס ברגקאמפ, דרך פטריק ויירה ועד טוני אדאמס, אומרים שוונגר צריך שחקנים שיותר מתאימים לליגה האנגלית, כלומר אנגלים. גם רובין ואן פרסי, ת'יאו וולקוט, ג'ק ווילשר ואנדריי ארשאבין, כוכבי הקבוצה, קראו לרכישת שחקנים מנוסים.

 

ונגר חושב ש"הסגל גדול ואיכותי מספיק" (אגב, הוא קרא לשוער הקטסטרופה, מנואל אלמוניה, "איכותי" במשך הרבה שנים) ושלא צריך שחקנים גדולי ממדים. "המשחק של ארסנל מבוסס על כך שהכדור על הקרקע, שיש הרבה תנועה ושהאיכות הטכנית של השחקנים תהיה גבוהה", אמר. "לכן 90% מהאימונים שלנו מבוססים על כך. לכן אנחנו לא רוצים שחקנים יותר מדי גבוהים, כי הדבר הכי חשוב זה קואורדינציה — ככל שאתה יותר קליל ונמוך, כך הסיכוי שהקואורדינציה שלך תהיה גבוהה יותר". העניין הוא שהשיטה הזאת, כך מוכח, לא הכי מתאימה לפרמיירליג הפיזית — שם ארסנל, הקבוצה הנמוכה ביותר בליגה, מתקשה מול קבוצות של בריונים כבר כמה שנים (ארסנל סופגת כמעט יותר מכל קבוצה אחרת במצבים נייחים). הימים שבארסנל של ונגר שיחקו דמויות מפחידות כגון סול קמפבל ופטריק וויירה נעלמו.

 

 

ארסן ונגר. ההנהלה עשתה יותר טעויות בקיץ הזה מאשר סבסטיאן סקילצ'י ארסן ונגר. ההנהלה עשתה יותר טעויות בקיץ הזה מאשר סבסטיאן סקילצ'י צילום: איי אף פי

 

קיץ משפיל

 

ארסנל פישלה בקיץ הזה כמו שסבסטיאן סקילצ'י, הבלם הבינוני שלה, מפשל על המגרש. התדמית של המועדון נגררה בבוץ וכעת הוא נתפס כהססן, מועדון שוונגר השתלטן שולט בו ביד רמה. "האוהדים יקבעו בסופו של דבר את עתידו של המועדון", אמר גאזידיס, וכנראה התכוון לכך. עוד שנה ללא תואר תהיה מכה משמעותית יותר מאשר סתם עוד עונה ללא תואר.

 

ססק פאברגאס עזב ונאסרי אמור לעזוב בקרוב. בקיץ הבא ייתכן שרובין ואן פרסי ות'יאו וולקוט, שלהם עוד שנתיים בלבד בחוזים שלהם, יעזבו. ב־2014 אמורים במועדון לחתום על חוזי חסות ארוכי טווח. בקצב הזה הם לא יהיו שווים יותר ממה שהם שווים עכשיו (חוזי החסות נמוכים כיוון שנחתמו לטווח הארוך, אבל עבור כסף מיידי שעזר במימון בניית האצטדיון).

 

בתקשורת כבר ישנן ספקולציות לגבי עתידו של ונגר בקבוצה. על פי דיווחים הוא כבר נפגש עם ראשי פריז סן ז'רמן, שממומנת על ידי קרן ההשקעות של קטאר וראשי מנצ'סטר סיטי. לפי goal.com, ונגר כבר אמר למקורביו שהוא מעוניין לעזוב. על פי הערכות, באנגליה יש קרע בהנהלת הקבוצה לגבי המשך עתידו.

 

בכל מקרה, השבועות הקרובים יהיו קריטיים. השאלות רבות. האם יצליח המועדון לעלות לליגת האלופות השנה? האם יצליח לשמור על אחד מארבעת המקומות הראשונים? האם יצליח להביא תחליפים ראויים לססק ולנאסרי? האם המדיניות הנוכחית תמשיך להכתיב את עתיד המועדון? ונגר סיפר לעיתונאים כי הוא מתכנן לבנות את הקבוצה הבאה שלו סביב שחקנים אנגלים בגלל המחויבות הגדולה יותר שהם מראים (וגם כיוון שהנהלת המועדון אמרה לו לשים דגש גדול יותר על שחקנים אנגלים). הוא הוסיף כי "נדרש אומץ לקחת שחקנים בני 16 ו־17 ולשחק איתם בפרמיירליג, ואנחנו עושים את זה בתקווה שהם יהפכו לשחקנים מובילים בגיל 23 או 24". עם זאת, השיטה הזאת נכשלה.

 

השחקנים שהביא בגילים הצעירים — שחקנים כגון קלישי, נאסרי וססק — אכזבו בכך שלא המשיכו עם המועדון. הוא הוסיף כי "המועדון לא מפחד לבזבז כסף". ועדיין, משאים ומתנים מתפוצצים בגלל הפרשים פעוטים, וארסנל עדיין לא הביאה את הרכש שהיתה צריכה. כנראה כיוון שוונגר עצמו מתקשה להוציא את הסכומים הגדולים — מתוך חשש לכישלון כנראה. "לוונגר תמיד היה קשה להתחייב להוציא סכומים גדולים", סיפר קית' אדלמן, מנכ"ל הקבוצה לשעבר, ל"דיילי מייל". "אבל דיוויד דין (סגן הנשיא שהיה אחראי להעברות השחקנים ועזב — א"ד) גרם לו להרגיש בנוח יותר להביא שחקנים יקרים".

 

 

שחקני ארסנל. שנת 2014 קריטית לעתיד המועדון מבחינת הכנסות מסחריות שחקני ארסנל. שנת 2014 קריטית לעתיד המועדון מבחינת הכנסות מסחריות צילום: אי פי אי

 

עצוב, מדוכא, משוגע

 

ונגר תחת הלחץ הגדול ביותר. יהיה עצוב לראות את המאמן האגדי הזה עוזב את המועדון שהיה משמעותי בטיפוסו לפסגות הגבוהות ביותר, תחת ענן של כעס וקללות. זה קרה לו בעבר. במונקו, שאותה הפך לכוח משמעותי בכדורגל הצרפתי, הוא "השתגע" ומילא את הסגל בשחקני אקדמיה וזרים מאפריקה. זה הוביל לכך שהקבוצה פיטרה אותו אחרי שנים של אמונה מוחלטת בו.

 

מהצד נראה ונגר מדוכא. אולי אפילו מרוגז. במשחק הליגה הראשון נגד ניוקאסל כמעט לא זז מהספסל. לאחרונה אמר: "את כולם אפשר להחליף. בתי הקברות מלאים באנשים שהחליפו אותם". זאת היתה אמרה שהתייחסה לעזיבה הקרובה של ססק ונאסרי. ואולי גם אליו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x